Reklama

Wojsko kupiło Węzły Teleinformatyczne

21 grudnia 2018, 19:06
Teldat1okl
Fot. TELDAT.

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o podpisaniu umowy na dostawę Węzłów Teleinformatycznych (WTI). W wyniku realizacji tego kontraktu wojsko otrzyma łącznie 39 węzłów i dwa zestawy szkolno-treningowe WTI.

Zgodnie z informacją Inspektoratu Uzbrojenia przedmiotem umowy jest dostawa w latach 2019-2021:

  • dwudziestu czterech kompletów Węzłów Teleinformatycznych w wersji kontenerowej;
  • piętnastu kompletów Węzłów Teleinformatycznych w wersji przenośnej;
  • pakietu logistycznego i szkoleniowego.
image
Fot. TELDAT.

Umowa przewiduje też wyposażenie sal laboratoryjnych Instytutu Telekomunikacji Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w dwa zestawy urządzeń szkolno-treningowych WTI. Wartość kontraktu, którego stronami są Skarb Państwa – Inspektorat Uzbrojenia oraz konsorcjum firm Teldat Sp z o.o. sp.k. (lider) i Siltec Sp. z o.o., wynosi 299,9 mln zł brutto.

Pozyskiwanie węzłów trwało sześć lat i odbywało się w ramach dwóch procedur, w tym ostatniej prowadzonej od sierpnia 2012 r. zgodnie z przepisami Prawa Zamówień Publicznych w trybie negocjacji z ogłoszeniem. Wymienione konsorcjum złożyło w nim najkorzystniejszą ofertę, zgodną z oczekiwaniami Sił Zbrojnych RP.

image
Fot. TELDAT.

Węzły Teleinformatyczne w wersji kontenerowej są aparatowniami osadzonymi na pojazdach o dużej ładowności i powiększonej mobilności marki Jelcz P662D.43 z kabiną czteroosobową, z kolei w wersji przenośnej to duże zespoły (w zasadzie tych samych co w powyższej wersji) wojskowych urządzeń teleinformatycznych z dedykowanym dla nich osprzętem, umiejscowione w specjalistycznych opakowaniach. Zestawy szkoleniowo-treningowe zostaną natomiast zainstalowane w pomieszczeniach WAT, a ich zasadnicze wyposażenie jest także tożsame z dwoma poprzednimi wersjami WTI.

image
Fot. TELDAT.

Węzły mają odgrywać kluczową rolę w budowie infrastruktury teleinformatycznej dla systemu dowodzenia i łączności Sił Zbrojnych RP. Zawarte w nich rozwiązania, w tym urządzenia szczelne elektromagnetycznie i specjalnie zaprojektowane dla nich oprogramowanie, mają umożliwić budowę bezpiecznych sieci teleinformatycznych na potrzeby wojska, w tym kilku o wysokim poziomie niejawności. Mają też zapewnić sprawne przetwarzanie informacji niejawnych, zarządzanie tą infrastrukturą oraz funkcjonowanie zautomatyzowanych systemów dowodzenia i wsparcia działań sztabów oraz wojsk. Rozwiązania te są też dostosowane do współdziałania z systemami sojuszniczymi.

Węzły Teleinformatyczne mają być uzupełnieniem Zintegrowanych Węzłów Teleinformatycznych Jaśmin, których pierwsze egzemplarze Wojsko Polskie eksploatuje  już od połowy ubiegłej dekady. Sprzęt ten jest stopniowo modernizowany i wraz z oprogramowaniem wykorzystywany również w środowisku koalicyjnym, w tym między innymi na misjach ekspedycyjnych, podczas ćwiczeń z udziałem wojsk NATO i USA oraz przedsięwzięć wojskowych Unii Europejskiej.

image
Fot. TELDAT.

Najważniejsze z nich miały i/lub mają miejsce np. w: USA, Niemczech, Norwegii, Afganistanie, Kuwejcie, Czadzie, Kongo, Rumunii, Republice Południowoafrykańskiej, Pakistanie, krajach nadbałtyckich i na Bałkanach. Tylko w ostatnich miesiącach ZWT Jaśmin były z powodzeniem wykorzystywane w trakcie dużych i ważnych międzynarodowych ćwiczeń, np.: ANAKONDA, BOLD QUEST, NATO CWIX, ALLIED SPIRIT VIII, COMBINED RESOLVE X i SABER STRIKE.

image
Fot. TELDAT.

Teldat podkreśla, że zakup WTI, będących najnowszą wersją ZWT Jaśmin zapewni unifikację i pełną kompatybilność obu rozwiązań, pozwoli też na wykorzystanie umiejętności żołnierzy – wieloletnich użytkowników tych systemów, jak i istniejącego od lat zaplecza logistyczno-remontowego oraz szkoleniowego. Umożliwi to też jednolite i pełne zarządzanie wszystkimi węzłami teleinformatycznymi będącymi w dyspozycji SZ RP (już eksploatowanymi i pozyskiwanymi) oraz innymi elementami platformy Jaśmin, znajdującymi się na wyposażeniu Wojska Polskiego, w tym HMS C3IS Jaśmin – systemem zarządzania walką korpusu, dywizji, brygady i pułku.

image
Fot. TELDAT.

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 30
Reklama
fala
czwartek, 10 stycznia 2019, 10:22

@sztabowiec podzielam twój pogląd - rzeczywiście polacy są jednymi z najlepszych w zakresie wojskowego IT i to postępowanie przetargowe jest kolejnym dowodem na to

sztabowiec
sobota, 5 stycznia 2019, 07:46

Ta procedura i dopuszczenie do niej nawet zagranicznych firm jest kolejnym potwierdzeniem jakim dysponujemy potencjałem w dziedzinie wojskowego IT - to cieszy i zachęca do jego lepszego wykorzystania

Pan
piątek, 4 stycznia 2019, 07:55

Trafny i obiektywny wybór oraz dobre i potrzebne SpW - gratulacje dla resortu i wykonawcy

Wow
czwartek, 3 stycznia 2019, 10:37

jeśli w takim tempie jest realizowana modernizacja naszego wojska to nic dziwnego, że jesteśmy daleko w lesie... Sześć lat wybierania systemu informatycznego?!

On
środa, 2 stycznia 2019, 11:35

Ważne nowoczesne i potrzebne wyroby dla armii - wreszcie będziemy mieli nowoczesny system dowodzenia i łączności także zapewniający bardzo pożądaną interoperacyjność sojuszniczą.

Cywil
niedziela, 30 grudnia 2018, 23:21

Nie wiem jak reszta, ale telefony wyglądają podobnie do korporacyjnych Cisco/Avaya - mam nadzieję że nie polegało to na wymianie obudowy na bardziej blaszaną i z uziemieniem. Do tego nie widzę nic co by przypominało antenę, więc jak rozumiem cały węzeł opiera się na łączności przewodowej - więc powinno być więcej cienkich światłowodów, a nie grubych kabli zasilania, ale pewnie się nie znam

Ekspert
sobota, 29 grudnia 2018, 12:38

Rzeczywiście następne istotne i niezbędne posunięcie w unowocześnianiu kręgosłupa armii - jej systemu dowodzenia i łączności oraz efektywnego współdziałania w tym zakresie z koalicjantami

Wala
piątek, 28 grudnia 2018, 03:10

Jak widać fachowość kompetencje i produkty same się bronią - oby w innych postępowaniach było podobnie.

Wojtek
czwartek, 27 grudnia 2018, 21:56

To kolejny ważny i potrzebny krok w technicznej modernizacji systemu dowodzenia i łączności oraz zapewnieniu interoperacyjności sojuszniczej

KrzysiekS
wtorek, 25 grudnia 2018, 17:45

Mnie zastanawia tylko jedno jeżeli ktoś ma pojecie o sprzęcie informatycznym (hardware) to dobrze wie jak szybko się on starzeje. Pytanie czy sprzęt zakupiony jest tym samym sprzętem który był oferowany kilka lat temu jeżeli tak to jakaś pomyłka.

Rekomendujący
wtorek, 25 grudnia 2018, 13:40

Uważam że Polska posiada bardzo dobry przemysł z zakresu wojskowego IT o ile nie najlepszy na świecie - dowiedzmy się o tym i dobrze wykorzystajmy to

Obserwator
niedziela, 23 grudnia 2018, 20:44

Sukcesem tego postępowania i konkurencyjnego sposób jego prowadzenia jest również to że wyraźnie i obiektywnie wykazało ono (także kolejny raz potwierdziło) kto m.in. jest kompetentnym i rzeczywistym oferentem tego typu wyrobów itp. oraz wiarygodnym gwarantem ich skutecznego wykonania a nie co najwyżej składaczem deklaracji bez pokrycia i nierzadko przeszkadzającym (choć to chyba jest zbyt miękko ujęte) w procesach sprawnego pozyskiwania najbardziej korzystnych i perspektywicznych rozwiązań wojskowych zwłaszcza w tej dziedzinie.

Jan
niedziela, 23 grudnia 2018, 17:39

Brawo MON, tylko dlaczego tak długo to trwało

Extern
niedziela, 23 grudnia 2018, 17:16

Ok, dobry kontrakt, a teraz aby był pluralizm wśród krajowych producentów, podobny dla Transbitu poproszę.

Sztabowiec
niedziela, 23 grudnia 2018, 15:34

Wybór obiektywny trafny i korzystny dla wojska oraz naszych sojuszników a także naszego najbardziej efektywnego przemysłu obronnego i jego rozwoju

www
niedziela, 23 grudnia 2018, 09:47

Bardzo dobry news. Oby więcej takich

Oficer
sobota, 22 grudnia 2018, 21:07

Oby zawsze wybierano optymalnych wykonawców danego rodzaju SpW

Ali
sobota, 22 grudnia 2018, 16:08

Następny trafny krok w technicznej modernizacji. Życzę aby takich było więcej. Niech więcej też będzie takich kompetentnych i solidnych wykonawców.

DA
sobota, 22 grudnia 2018, 15:35

Gratulacje dla MON i tęgi renomowanego producenta i dostawcy

GRD
sobota, 22 grudnia 2018, 12:43

Zakup dobry, krok do uzyskania niezależności od Orange. Jeszcze tylko proponuję zainwestować w swojego satelitę komunikacyjnego zamiast dotować kieckowych.

Użytkownik
sobota, 22 grudnia 2018, 08:49

Teraz to jestem przekonany że umowa zostanie wykonana i to w terminie i zgodnie z wymaganiami wojskowych i nie trzeba będzie ich obniżać

Rekomendujący
sobota, 22 grudnia 2018, 08:40

To właśnie jest nasz najlepszy producent i dostawca w tej dziedzinie co potwierdził zresztą również w tym wyjątkowo długim wieloetapowym i konkurencyjnym postępowaniu. Tylko firmy z takimi kompetencjami doświadczeniem i produktami powinny w pierwszej kolejności być dobierane do opracowywania i dostaw SpW bo to jest jedyna droga do rzeczywistego rozwoju naszego potencjału obronnego. Jest to też jedyna droga do identyfikacji i uczciwej weryfikacji tych którzy wielokroć zawiedli i psują rynek wojskowy, nieuczciwie i brutalnie próbują blokować najlepszych wykonawców i równocześnie nienależycie wykonują lub wcale umowy. Nie dajmy się już dalej im nabierać, szkodzić itd. bo cena ich działalności i ich popleczników jest bardzo wysoka.

Mario
sobota, 22 grudnia 2018, 06:55

Co to są poziomy niejawności?

Fajny
sobota, 22 grudnia 2018, 03:28

To jest wykonawca nad wykonawcami i tyle na ten temat także dla zazdrośników którzy już dawno dawno temu pozostali w tyle.

WB
sobota, 22 grudnia 2018, 03:19

Doby news - jest to bardzo ważne i potrzebne SpW. Jego pozyskanie istotnie wpłynie m.in. na techniczną modernizacje systemu dowodzenia i łączności naszego wojska oraz zapewnieni niezbędną interoperacyjność sojuszniczą. Bez tego typu rozwiązań nie może efektywnie i skutecznie działać żadna współczesna armia.

raskolnikow
piątek, 21 grudnia 2018, 21:50

Znów kupli badziewie i przepłacili miliony ! I znowu te jelcze. Pewnie ruskie się cieszą, że będą mieli wgląd w przesyłane dane niejawne, które dla nich będą jawne. Horror.

Miszcz
piątek, 21 grudnia 2018, 21:46

Świetny zakup, dość dobra ilość i przede wszystkim jakość, oby tak dalej

Pewny
piątek, 21 grudnia 2018, 21:43

Pozyskanie trwało 6 lat ... pozyskiwanie sprzętu tak na prawdę rozpoczęło się jakieś 3 lata temu. Wcześniej to były niekończące się plany przymiarki dialogi etc

Wojak
piątek, 21 grudnia 2018, 21:23

Kolejny ważny i potrzebny krok w zakresie technicznej modernizacji WP, oby takich więcej.

EG
piątek, 21 grudnia 2018, 21:08

Dobry news, dobry ważny i potrzebny sprzęt wojskowy (znacznie modernizujący usprawniający i uzupełniający infrastrukturę techniczną systemu dowodzenia i łączności naszych sił zbrojnych), dobry też znany i solidny wykonawca dający gwarancje wykonania tych wyrobów na najwyższym poziomie - brawo MON.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama