Reklama

Geopolityka

Wicepremier Siemoniak spotkał się z ministrem obrony Kanady

Fot. st. chor. sztab. Robert Suchy/DPI MON
Fot. st. chor. sztab. Robert Suchy/DPI MON

Dziś odbyło się spotkanie wicepremiera, ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, z przebywającym w Polsce ministrem obrony Kanady Robertem D. Nicholsonem - informuje MON.

Podczas spotkania ministrowie rozmawiali m.in. o bezpieczeństwie w Europie w kontekście sytuacji na Ukrainie, planowanym na luty 2015 spotkaniu ministrów obrony państw NATO oraz współpracy dwustronnej - podaje resort obrony narodowej.

Minister Tomasz Siemoniak podziękował ministrowi obrony Kanady za deklaracje dalszej współpracy wojskowej, zaangażowanie Kanady w kwestie bezpieczeństwa Europy i zdecydowane stanowisko, jeśli chodzi o wdrażanie postanowień z Newport.

Wicepremier zaznaczył w trakcie rozmów, że Polska widzi wiele obszarów współpracy, szczególnie w tych kwestiach, które dotyczą pomocy dla Ukrainy. W czasie dyskusji szef MON Tomasz Siemoniak podkreślił, że ważnym punktem agendy  lutowego spotkania ministrów obrony państw NATO powinny być tematy związane ze wsparciem Ukrainy tak, aby wysiłki ponoszone przez sojusz oraz poszczególne państwa były jeszcze bardziej efektywne, a przekazywana pomoc trafiała do właściwych adresatów - informuje MON.

Minister obrony Robert D. Nicholson podczas rozmowy zapewnił, że Kanada jest obecnie mocno zaangażowana w realizację postanowień szczytu NATO w Newport oraz w te wszystkie sprawy, które wpływają na bezpieczeństwo w Europie. Minister obrony Kanady podziękował także szefowi polskiego MON za dotychczasową współpracę wojskową. 

Kanadyjscy żołnierze biorą udział w działaniach Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie Środkowo-Wschodniej podjętych w związku z kryzysem na Ukrainie, w tym także w ćwiczeniach sił lądowych realizowanych na terenie Polski.

Reklama

Komentarze (5)

  1. TOM

    WICEPREMIER SIEMONIAK niech publicznie wyjaśni postępowania prowadzone w sprawie nielegalnych podsłuchów Żandarmerii Wojskowej wobec kadry 16 batalionu dowodzenia w Elblągu i odpowie na pytania: Dlaczego nie zabezpieczono urządzeń podsłuchowych wskazanych przez pokrzywdzonego. Dlaczego umorzono sprawy bez zapoznania się z materiałami operacyjnymi ŻW w Elblągu Dlaczego prokurator TOMASZ MACKIEWICZ z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Elbląg zataił dane chor. Grzegorza. K. z wydziału operacyjno-rozpoznawczego ŻW i dlaczego nie poniósł za ten czyn konsekwencji. Dlaczego szef prokuratury garnizonowej w Elblągu JAROSŁAW ŻELAZEK po otrzymaniu ponownego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnych podsłuchów w 2008r nie wykonał czynności sprawdzających . Dlaczego tylko pokrzywdzony był przesłuchiwany, żandarmi byli tylko rozpytani bez pouczenia o karalności składania fałszywych zeznań, co to oznacz a i jaka jest wartość dowodowa takiego rozpytania nie muszę tłumaczyc. Czy istnieje związek między pierwszym doniesieniem z lipca 2007w sprawie nielegalnie stosowanym podsłuchem , a wypowiedzeniem złożonym przez chor. Grzegorza K w lipcu 2007r A SIEMONIAK niech ujawni i poda do publicznej wiadomości zakres i wyniki kontroli przeprowadzonej dn.31.01.2008r w oddziale elbląskim ŻW dotyczącej nielegalnego stosowania podsłuchów. Dlaczego pokrzywdzony nie otrzymał informacji mimo upływu 5 lat na temat zakresu i wyników kontroli.

    1. ehh

      Myślisz ze kogos to interesuje? piszesz to i piszesz a kazdy i tak ma to w głębokim...

    2. Put-in

      Ruski butthurt aż tutaj zawędrował

  2. szadog

    Doskonale posuniecie i wzorzec współpracy oraz szybkiej integracji Kanady,Polski i Ukrainy

  3. szadog

    To byłby doskonały ruch Kanady Polski i Ukrainy wzorzec współpracy sojuszniczej

  4. Tom

    Więc może warto pomyśleć o dealu który był już przedmiotem dyskusji na forum tzn. Kanada przekazuje nam F18 które chciała przekazać Ukrainie a których Ukraina nie chciała z uwagi na brak odpowiedniej infrastruktury itd, a w zamian my przekazujemy Ukrainie Su22.

    1. Bartek

      Chciałbym żeby to przeszło :/

    2. Mr. A

      Żeby Ukraina przejęła polskie Su-22 to musiałaby zbudować całą infrastrukturę od zera i wyszkolić pilotów na maszyny tego typu, ale co do przejęcia przez Polskę CF-18 to nie taki głupi pomysł, nie są to złe samoloty i nie są dość stare powstały pod koniec lat 90. ,więc jeśli ich stan techniczny nie jest zły i mogą jeszcze trochę polatać to czemu nie. Musimy jednak pamiętać w ilu misjach brały one udział. Chociażby druga wojna w Zatoce Perskiej.

    3. miki

      Dokładnie! I wszyscy sa zadowoleni, no może za wyjątkiem ruskich :)

  5. ZaaK

    Kanada to nasz solidny sojusznik. Szkoda tylko że mamy do siebie daleko.

Reklama