Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Umowy wykonawcze offsetu na Wisłę do marca

Architektura systemu IBCS. Grafika: Northrop Grumman.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że planuje zakończenie procesu zawierania umów realizacji zobowiązań offsetowych związanych z pierwszym etapem programu Wisła w marcu bieżącego roku, a więc w rok po podpisaniu kontraktu.

Trwają przygotowania do realizacji umów offsetowych związanych z pierwszym etapem programu obrony powietrznej Wisła. Po zawarciu umów offsetowych pomiędzy MON a offsetodawcami (amerykańskimi spółkami będącymi dostawcami sprzętu i technologii) kolejnym elementem jest wynegocjowanie i zawarcie umów wykonania zobowiązań offsetowych (oraz umów licencyjnych). Te podpisywane są już pomiędzy offsetodawcami, a offsetobiorcami, czyli polskimi podmiotami wyznaczonymi do udziału w programie transferu technologii.

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl MON poinformował, że trwają negocjacje w sprawie umów wykonawczych i licencyjnych. Do udziału w programie offsetowym wyznaczono szereg polskich podmiotów:

Aktualnie prowadzone są negocjacje pomiędzy PGZ S.A. i podległymi jej spółkami a Raytheon Company w zakresie umów wykonawczych i umów licencyjnych. Negocjacje dotyczą wszystkich 31 zobowiązań offsetowych. Do podpisania umów ze strony polskiej przewiduje się PGZ S.A., Mesko, WZE, PIT-Radwar, WZU, CTM, HSW, WZŁ-1, JELCZ, WZL-1, WZL-2, WITU. Po stronie amerykańskiej będą to Raytheon Company oraz Lockheed Martin Global, Inc. (...) Termin podpisania umów wykonawczych wyznaczony został na 28 lutego 2019 r. dla firmy Raytheon Company oraz na 26 marca 2019 r. dla Lockheed Martin Global, Inc.

Wydział Prasowy CO MON

Umowy wykonawcze z Raytheon mają być zawarte do końca lutego br., a z koncernem Lockheed Martin do 26 marca. Proces ich przygotowania i podpisywania już trwa.

Pierwsze zamówienie związane z realizacją offsetu, złożone do spółek Grupy PGZ, trafiło w październiku ubiegłego roku do Huty Stalowa Wola. Obejmuje ono opracowanie wstępnego Planu Zarządzania programem jak również Planu Dojrzałości, identyfikującego ryzyka przy realizacji programu. Jego formalne zrealizowanie, oprócz wyżej wymienionych ma za zadanie również pokrycie części dotychczas poniesionych przez HSW S.A. kosztów związanych z przygotowaniem oferty na integrację i produkcję wyrzutni rakiet M903 systemu Patriot.

W ramach pierwszej fazy programu Wisła podpisano w marcu 2018 roku dwie umowy offsetowe: z koncernem Raytheon o wartości 224,12 mln zł (obejmującą także zobowiązania Northrop Grumman) oraz z Lockheed Martin o wartości 724,76 mln zł. Ta pierwsza obejmuje między innymi zdolności:

  • dowodzenia i kierowania w oparciu o moduł IBCS (firmy Northrop Grumman),
  • produkcji i serwisowania wyrzutni i pojazdów transportowo-załadowczych,
  • produkcji i serwisowania 30-mm armat Bushmaster
  • oraz utworzenie certyfikowanego Centrum Administracji i Zarządzania Produkcją, dostosowaniem, serwisowaniem oraz naprawami Systemu „Wisła” i innych programów obrony przeciwlotniczej i obrony powietrznej.

Są one ujęte w ramach łącznie 31 zobowiązań offsetowych.

Porozumienie z Lockheed Martinem zawiera natomiast zagadnienia związane z produkcją i serwisowaniem wyrzutni przeznaczonych dla pocisków PAC-3 MSE, produkcją wybranych elementów tych pocisków, budową laboratorium dla badań pocisków rakietowych, a także zdolności związane z utrzymaniem myśliwców F-16.

Jak widać, w obu wypadkach offset obejmuje albo kwestie związane bezpośrednio z programem Wisła, albo z innym sprzętem eksploatowanym/planowanym do wdrożenia w Wojsku Polskim, jak myśliwce F-16 czy armata Bushmaster II, oferowana obecnie przez Northrop Grumman po przejęciu przez ten koncern Orbital ATK. To pozwoli zwiększyć zdolności polskiego przemysłu, jeśli chodzi o realizację kluczowych programów modernizacyjnych lub wsparcia eksploatacji. Przypomnijmy, że armaty Bushmaster są dziś używane na KTO Rosomak z wieżami Hitfist, i będą też – w zmodernizowanej wersji Mk 44S – stanowić uzbrojenie modułów ZSSW-30, przewidzianych na nowo dostarczane Rosomaki i BWP Borsuk.

Oddzielną kwestią są natomiast umowy zawierane w ramach programu Wisła z polskim przemysłem, dotyczące m.in. ciężarówek Jelcz, Mobilnych Węzłów Łączności, pojazdów do transportu rakiet, kabin F-OPS oraz E-OPS i C-OPS.

Wisła to pierwszy duży program zbrojeniowy, realizowany na podstawie znowelizowanej w 2014 roku ustawy offsetowej, dostosowanej do wymogów Unii Europejskiej. Zgodnie z jej treścią offset może dotyczyć wyłącznie zobowiązania mające na celu ochronę szczególnego interesu bezpieczeństwa państwa, w praktyce – związane z branżą obronną i sprzętem Sił Zbrojnych RP. Wcześniej możliwe było stosowanie także offsetu pośredniego, czyli inwestycji w cywilną gospodarkę.

W ramach przygotowania programu Wisła wstępnie założono, że zakres transferu technologii (w tym offsetu) będzie znacznie szerszy w drugim etapie programu i będzie obejmował między innymi zdolności związane z produkcją pocisku niskokosztowego oraz nowoczesnymi technologiami radiolokacyjnymi. Na razie jednak MON nie informował o podjęciu wiążących decyzji w sprawie konfiguracji drugiej fazy Wisły, a od tego zależy również zakres offsetu i transferu technologii.

Reklama

Komentarze (17)

  1. KrzysiekS

    Czyli raczej CAMM dla NARWI to chyba dobra wiadomość po wpisie PGZ: "W dniach 22-24 stycznia, w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Warszawie odbywa się spotkanie z udziałem przedstawicieli rządów Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, zagranicznych koncernów zbrojeniowych oraz Konsorcjum PGZ–WISŁA. Podczas trzydniowych warsztatów poruszone zostaną tematy integracji polskich elementów systemu WISŁA/NAREW z systemem IBCS oraz potencjalnych efektorów."

  2. CdM

    @Rex: "Jest offset - jest płacz" - taa? A niby gdzie jest ten offset? Coś poza zaawansowaną technologią spawania blach stalowych na kontenery startowe oraz zarządzaniem administrowania papierologią?

  3. Cyrk

    Czyli nic? Fantastyczna umowa... Kabaretu ciąg dalszy. Wiadomo kto i kiedy zrobi stację? Offset, którego nie ma. Dam wam 100 mln

  4. Marek1

    Pim Pim - tak, b. "rozsądnie" offset do I etapu Wisły wygląda - zapłacono 4,75 MLD. USD, by uzyskać offset warty ok 280 MLN. USD - normalnie "deal życia" w wykonaniu dyletantów z MON. Medale wszystkim dać ... takie z kartofla, by mogli sobie w wiezieniu latami je oglądać.

  5. KrzysiekS

    KrzysiekS->Razparuk Najgorsze jest to że przy tak słabym offsecie MON błaga PGZ żeby chociaż zrobili to minimum.

  6. KrzysiekS

    Drogi PiS przypominam to jest rok wyborczy pytanie ilu którym zależy na obronności Polski teraz zagłosuje na was?

  7. PimPim

    Całkiem rozsądnie wygląda ten offset.

  8. Willgraf

    z tym ,że jest mały kruczek ...Program Wisła nie zawierał ceny za moduły kryptograficzne do IBCS - a tu cena za moduł może być od 1 miliona do 2 milionów usd...a do każdego elementu podłączonego pod IBCS jest potrzebny taki moduł:) ..druga kwestia ..skoro nie było offsetu na jakiej podstawie wypłacili już prawie 2 miliardy usd amerykanom ???

  9. Dyktatorek

    Dosyć niedawno A.Maciarewicz deklarował że program Wisła będzie Nas kosztował ok.30 miliardów , natomiast fakty pokazują że za całość wyjdzie jakieś 50-60 miliardów , To Ja się pytam czy Polskę na to stać ??? A z tym offsetem i licencjami oby nie była taka sama kompromitacja jak z programem Homar.

  10. Dyktatorek

    Zaraz zaraz...czyli jeszcze trwają negocjacje jeszcze nie wszystko nie zostało ustalone a nasze "asy" z Rządu już ogłaszają termin termin podpisania umów offsetowych / licencyjnych ??? To Ja się pytam czy takie deklarowanie jest profesjonalne ??? Czy to jest objaw partactwa i amatorstwa ???...oby program Wisła nie skończył tak jak program Homar ,czyli całkowite zero w zakupu licencji/offsetu do produkcji /serwisu w kraju

  11. Rex

    Czytając komentarze to najlepiej zlikwidować WP. Nie ma zakupów - jest płacz. Są zakupy - jest płacz. Nie ma offsetu - jest płacz. Jest offset - jest płacz. Coraz bardziej przekonuję się do opinii moich zagranicznych znajomych, że Polska to kraj narzekaczy i malkontentów :/

  12. Razparuk

    Ilość polskiego powietrza w tym offsecie jest kolosalna. Grunt ze zarobił kto trzeba.

  13. Paweł P.

    Budżet spory, powinno dać się za to coś zrobić dobrego.

  14. razdwatri

    Zamiast w pierwszej kolejności zrealizować program Narew z produkcją wyrzutni i efektorów w Polsce , władowaliśmy się w bardzo drogie Patrioty . Drogie , bo w nowej dopiero mającej wejść wersji . F-35 na początku produkcji też kosztował więcej niż obecnie . Dzięki takiemu wyborowi ,przepłacamy a przez to nie będziemy mieć środków na inne programy . Być może nie wystarczy nawet na drugi etap Wisły .

  15. ŁAŁ

    W ramach offsetu Amerykanie przekażą nam technologię modernizacji stalowych hełmów i może śmigłowców MI-2.

  16. Putin

    Cytat ;; spółek Grupy PGZ, trafiło w październiku ubiegłego roku do Huty Stalowa Wola. Obejmuje ono opracowanie wstępnego Planu Zarządzania programem jak również Planu Dojrzałości, identyfikującego ryzyka przy realizacji programu." Dla mnie to bełkot i z tego wynika że nic oni nie zrobią oprócz wytworzenia papierologi.

  17. xyz

    Prawie rok minął, a oni nawet umów offsetowych nie podpisali. Mogę się założyć, że w tym roku nawet amerykanie nie prześlą wstępnej wyceny za 2 etap programu Wisła. A w listopadzie władza się zmieni i zostanie na 2 bateriach Patriota za 17mld zł

Reklama