Trump odwołuje rozmowy pokojowe z talibami

8 września 2019, 08:53
48653477966_b646e198b7_k
Fot. Joyce N. Boghosian/White House
Defence24
Defence24

Prezydent USA Donald Trump poinformował w sobotę, że odwołał planowane na niedzielę spotkanie z przywódcami talibów, które miało być poświęcone zakończeniu trwającego 18 lat konfliktu w tym kraju. Trump planował również oddzielne spotkanie z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim.

Trump napisał na Twitterze, że do odwołania rozmów, które miały odbyć się w Camp David, skłonił go czwartkowy zamach bombowy w Kabulu. Zginęło w nim 12 osób, w tym amerykański żołnierz.

"Jeżeli oni (talibowie) nie mogą zgodzić się na rozejm podczas tak ważnych rozmów pokojowych i nawet zabijają 12 niewinnych osób, to najprawdopodobniej nie mogliby również wynegocjować istotnego porozumienia" - napisał prezydent na Twitterze.

Trump zadał też pytanie kto zabijałby tak wiele osób "aby, jak się wydaje, chcieć wzmocnić swoją pozycję przetargową w negocjacjach".

Agencja Associated Press podkreśla, że zamach nastąpił w momencie, w którym strona amerykańska i talibowie mieli nadzieję na sfinalizowanie rozmów na temat porozumienia pokojowego.

Trump poinformował, że prezydent Ghani i delegacja talibów przybyli do USA w sobotę wieczorem.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Jonasz-3
czwartek, 21 listopada 2019, 06:31

Najbardziej ciekawe jest to, że po 18 latach Talibowe ciągle są liczącą się stroną w tym konflikcie. I to taką, z którą trzeba negocjować...

Jurek
niedziela, 8 września 2019, 21:05

Sam sobie strzela w kolano mógłby się uczyć od PIS że wygrywa wiarygodność a co zrealizował z kampanii wyborczej z skąd wycofał wojska a obiecywał to amerykanom tak samo jak mówił że wojny handlowe są łatwe do wygrania na przykładzie Chin widać że jego wiarygodność jest zerowa

Marek1
niedziela, 8 września 2019, 11:07

Stron/krajów zainteresowanych w trwaniu wojny jest co najmniej kilka, a podkładanie bomb w Afganistanie to juz od dawna narodowy biznes. Każdy kto ma kilka, kilkanaście tys. USD może sobie zamówić własnego ajdika z podłożeniem i odpaleniem ładunku lub bez.

Davien
niedziela, 8 września 2019, 14:24

Marek, ale i tak 90% tych zamachów to akurat talibowie/Al Kaida.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama