Reklama
Reklama

Trump nie poda daty wycofania wojsk USA z Syrii

3 stycznia 2019, 14:32
size0 (1)
Żołnierze amerykańscy na pograniczu syryjsko-tureckim / Fot. army.mil

Donald Trump powiedział w środę w Białym Domu, że nie zamierza podawać konkretnej daty wycofania amerykańskich wojsk z Syrii. Amerykański prezydent podkreślił, że będzie to proces "trwający jakiś czas" i obecnie nadal chce chronić syryjskich Kurdów, walczących z Państwem Islamskim (IS).

Zamiar wycofania wojsk z Syrii Trump ogłosił w zeszłym miesiącu, a decyzja ta wywołała zaskoczenie i kontrowersje na całym świecie. Zaniepokojenie nią wyrazili sojusznicy USA w walce z IS - Francja, Wielka Brytania i Niemcy - a szef Pentagonu James Mattis i specjalny przedstawiciel prezydenta USA w międzynarodowej koalicji do walki z IS Brett McGurk podali się do dymisji.

W środę Trump wyjaśnił jednak, że obecnie nie ma konkretnego harmonogramu wyjścia sił USA z Syrii. Podkreślił, że nigdy nie brał pod uwagę zakończenia tego procesu w ciągu czterech miesięcy, tak jak to sugerowała amerykańska prasa.

Trump już po raz kolejny podkreśla, że wycofanie 2 tysięcy amerykańskich żołnierzy z Syrii nie będzie szybkim procesem. "Powoli wysyłamy cześć naszych żołnierzy do domu, a jednocześnie dbamy o to, aby mieć siły do walki z Państwem Islamskim w Syrii" - pisał w poniedziałek na Twitterze amerykański prezydent. Kilkanaście dni temu z kolei informował o "powolnym i wysoce skoordynowanym" wycofaniu sił amerykańskich z Syrii.

Amerykański prezydent wyjaśnił także, iż do zakończenia wycofania wojsk USA z Syrii wspierać będzie dowodzone przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne, na których spoczywa znaczna część walki z Państwem Islamskim, a które przez Turcję uważane są za organizację terrorystyczną.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Bartek 1
czwartek, 3 stycznia 2019, 15:50

Wycofuje się rakiem ale mleko się rozlało.

Bolo
czwartek, 3 stycznia 2019, 15:48

To się nazywa "wycofanie okrakiem", ale nie z Syrii a z decyzji o opuszczeniu Syrii. Bo była to chyba najgorsza decyzja Trumpa w całej jego prezydenckiej karierze.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama