Skurkiewicz: Wojsko Polskie dzięki leasingowi może zaoszczędzić

3 sierpnia 2021, 08:22
abrams
Fot. Sgt. Calab Franklin
Reklama

Na leasingu sprzętu wojskowego Polska mogłaby sporo zaoszczędzić i przyspieszyć modernizację uzbrojenia - ocenił wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Według niego brak takich możliwości w polskim prawie jest problemem w odchodzeniu od posowieckiego sprzętu wojskowego.

Skurkiewicz został zapytany w poniedziałek w Telewizji Republika o nowy sposób finasowania zakupów dla wojska zapowiedziany przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego podczas ogłaszania decyzji dotyczącej planów zakupu przez Polskę czołgów Abrams od USA.

Wiceszef MON nie odpowiedział wprost, przyznał, że chce, by "formułę nowoczesnego podejścia do finasowania wydatków obronnych, a może nie tylko obronnych, ale też innych" przedstawili wicepremier Kaczyński z premierem Mateuszem Morawieckim. "To będzie coś bardzo innowacyjnego. Jestem przekonany co do tego, bo znam zarys, a nie chciałbym zbyt wcześnie o tym mówić" - powiedział Skurkiewicz.

Zaznaczył, że sposób finasowania zakupów w innych armiach narodowych na całym świecie jest "bardzo różny". "Ja na przykład mam olbrzymi problem z tym, że niektóre kraje, nawet w ramach NATO, leasingują sprzęt wojskowy. Polskie prawo nie daje takiej możliwości, żeby nasza armia skorzystała z leasingu sprzętu wojskowego, co dla mnie jest bardzo niekorzystne i bardzo złe. Moglibyśmy na tym sporo zaoszczędzić jeśli chodzi o zakupy i moglibyśmy przyśpieszyć te działania modernizacyjne w polskiej armii i realizowania priorytetu odchodzenia od sprzętu postsowieckiego" - powiedział.

Jarosław Kaczyński prezes PiS, wicepremier i przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych oraz Mariusz Błaszczak szef MON poinformowali w połowie lipca o zakupie nowych czołgów dla naszego wojska. 250 amerykańskich czołgów ma kosztować Polskę ok. 23 mld zł.

Kaczyński poinformował wtedy ponadto, że obecnie opracowywany jest program rozbudowy i wzmocnienia polskich Sił Zbrojnych, który obejmuje także nowe rozwiązania ustawowe. "To już jest ostatnia faza (przygotowań)" - mówił. "Chcemy to przeprowadzić, wszystko jest na najlepszej drodze. Jeszcze do dopracowania są pewne szczegóły związane ze sposobami finansowania, bo ono musi być rozłożone na stosunkowo długi czas, ale sama operacja będzie przeprowadzona w stosunkowo krótkim czasie" - dodał.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Reklama
Anders
wtorek, 3 sierpnia 2021, 18:24

Za gotowke jest najtaniej, potem kredyt a najdroszy jest leasing. Leasing zawsze jest droższy od zakupu gotówkowego, pośrednik bierze za to prowisie. Leasing na poczontku kosztuje rocznie mniej ale w sumie po latach jest droszy od gotowki albo kredytu. Dzisiaj mozna przez leasing wiecej kupic ale po latach to bedzie wiecej kosztowac.

Lewandos
środa, 4 sierpnia 2021, 12:25

Ale co miesiąc rata nie jest niższa niż jednorazowy zakup za gotówkę/kredyt.

reht
wtorek, 3 sierpnia 2021, 17:46

Niegłupi pomysł, który mógłby skokowo podnieść poziom obronności ZANIM nasz przemysł zdoła w końcu się zebrać, opracować, wdrożyć i wyprodukować odpowiednią ILOŚĆ sprzętu.

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:26

Co za brednie... Czy leasingodawca jest frajerem, który wynajmuje poniżej kosztów? :D

Piotr ze Szwecji
wtorek, 3 sierpnia 2021, 14:10

Pan Skurkiewicz, reprezentant PiS, wiceminister MON, wyraził się publicznie "zaoszczędzić na wojsku" i "wojsko może zaoszczędzić"??? Sugeruje on też, że premier Morawiecki i wicepremier Kaczyński nakładają na oczy oszczędnościowe okulary byłego ministra Klicha, pacyfisty, w imię tak zwanego "przyśpieszenia modernizacji"??? To WP nie tylko będzie składem FMS-kupowanej porcelany, lecz nawet logistyka w WP będzie sprawowana przez żołnierzy z cudzoziemskiego wojska? EU-entuzjaści z PiS najwyraźniej by Polskę z mapy świata wymazali, gdyby prawo Polski by im na to pozwoliło. W imię oszczędności oczywiście.

bc
wtorek, 3 sierpnia 2021, 13:31

Z leasingiem trzeba uważać tam mogą być limity np. przebiegu, ilości amunicji jakie można wystrzelać itd.

X
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:36

No i lakieru żal zarysować...

ciekawski
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:27

Leasing zawsze był droższy od zakupu gotówkowego, pośrednik bierze za to kasę ... więc kto jeszcze chce być udziałowcem w tym łańcuchu dostępu do publicznych pieniędzy ?

Kasia
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:17

Szybkie pytanie, czy dzięki leasingowi skorzysta tez polski przemysł?

Legendarny Troll Bagienny
wtorek, 3 sierpnia 2021, 14:57

Na leasingu skorzysta pośrednik i polski rząd bo teoretycznie nie zwiększy zadłużenia państwa. Praktycznie wszystko będzie droższe.

wtorek, 3 sierpnia 2021, 14:48

Dzięki leasingowi nie skorzysta nikt, a już najmniej polski przemysł bo to państwo Polskie musiał by

kkk
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:15

To akurat jest dobry pomysł. Czy można się spodziewać jakiegoś artykułu co można wyleasingować?

Dr House
wtorek, 3 sierpnia 2021, 13:27

Stawiam na Iskandery z głowicą atomową

Csfv346
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:30

Wszystko. Starszy sprzęt jak również i nowy.

Polak
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:08

Może na kredyt to też zaoszczędzą . Najlepiej we frankach :P

Matołek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 11:26

Bardzo mnie ciekawią te "szczegóły", bo jak wiadomo to leasing jest droższy od zakupu gotówkowego. Firmom się opłaca bo całość raty leasingowej odliczają od podatku. A wojsko? Czy rząd nie chce leasingować bo po prostu nie ma pieniędzy?

On
wtorek, 3 sierpnia 2021, 18:18

Ale duże kontrakty i tak są kupowane na kredyt od rządu USA więc może wyjść podobnie. Oczywiście nasze przedsiębiorstw nic z tego mieć niebędą.

Dgbc456
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:32

Oto chodzi. Nie masz pieniędzy to szybko leasingujesz sprzęt za który zapłacisz 10% więcej ale okres leasingu na 4-5 lat. Czy wojsko nie jest zwolnione z odliczeń i zakupy bez vatu?

Dudley
wtorek, 3 sierpnia 2021, 13:53

Jest zwolnione z vatu, nie płaci tez podatku dochodowego, w związku z tym, pozyskanie sprzętu w formie leasingu jest nieopłacalne. Ale jest opłacalne z punktu widzenia kreatywnej księgowości naszych włodarzy, bo nie generuje długu publicznego. Nie ma znaczenia że po zakańczaniu leasingu sprzęt bet będzie droższy o kilka kilkanaście % jak gdyby na jego zakup państwo zaciągnęło zobowiązanie w postaci obligacji.

say69mat
wtorek, 3 sierpnia 2021, 11:25

Wypracowanie procedur międzyrządowych, bodących odpowiednikiem procedury Lend-Lease z okresu IIwś. Powinno być jednym z priorytetów dyplomacji w sferze budowania politycznych relacji ze stroną amerykańską międzyatlantyckiego sojuszu dla Rządu RP. Tak na marginesie, czy 'przypadłość' znana jako lex - TVN nie odpali perspektywy korzystnych bilateralnych relacji z USA w polityczny niebyt???

dekko
wtorek, 3 sierpnia 2021, 11:20

no chyba nie xd

Nasza szkapa
wtorek, 3 sierpnia 2021, 11:03

To "trochę zaoszczędzone" raczej utonie w 23,3 mld na Abramsy. Skórka za wyprawkę...

HRottem fan
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:58

Ryzyko w leasingu jest takie, ze jak go nie spłacimy, to trzeb będzie zwrócić ten sprzęt. Proponowano MW leasing Ubotów a tak nie mamy żadnego okrętu zdolnego do skutecznego ataku na Bałtyku.

Bimbo
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:50

Lend-lease 2021

NoTak
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:45

Na jakich warunkach ten leasing? Czy obejmuje eksploatację sprzętu w warunkach bojowych i naprawy typowych dla nich uszkodzeń? Czy kolejnym krokiem będzie outsourcing stanowisk dowódczych? Nasuwają się obawy, że przedstawiona koncepcja naśladuje rozwiązania z państw, których siły zbrojne używane są do zadań o charakterze wyłącznie ekspedycyjnym...

locco
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:33

Dokładnie do tego leasing żołnierzy i dowództwa no i mamy w zasadzie nową armię.

Tweets Defence24