Rosyjscy żołnierze z przenośnymi panelami solarnymi

1 stycznia 2020, 10:08
Rosja
Fot. mil.ru

Rosyjscy żołnierze, należący do tamtejszych formacji wojsk inżynieryjnych, mieli otrzymać pierwsze partie przenośnych źródeł energii, opierających się na specjalnych fotowoltanicznych panelach solarnych. Wojskowi mają mieć do trzech rodzajów źródeł energii, tj. 30, 50 i 100 watowych.

Jak poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony, pojedyncze przenośne źródła energii elektrycznej zostały przyjęte do służby w formacjach inżynieryjnych tamtejszych sił zbrojnych. Pierwsze partie zamówionych urządzeń miały właśnie trafić do magazynów, skąd są dystrybuowane do wskazanych jednostek wojskowych. Chodzi dokładniej o wyposażenie, w którego skład wchodzi przede wszystkim przenośna i kompaktową ładowarką, która jest zasilana energią słoneczną. Pozyskuje się ją poprzez zastosowanie fotowoltanicznego, składanego panelu słonecznego. Rosjanie mają korzystać z trzech rodzajów takich ładowarek, tj. 30, 50 i 100-watowych.

Oficjalne źródła rosyjskie podkreślają przy tym, że innowacyjną cechą nowego wyposażenia, jest to, iż w przypadku wskazanych wojskowych systemów na energię słoneczną wykorzystywane są rosyjskie konwertery fotowoltaiczne.  Zdaniem Rosjan są one stworzone na bazie najnowszych rozwiązań z zakresu energii odnawialnej, pozwalających na 20-procentowe zwiększenie wydajności tego rodzaju źródeł energii. Zastosowanie tego rodzaju systemów w ramach jednostek inżynieryjnych ma pozwolić na realizację zadań wymagających energii elektrycznej, ale w warunkach, gdzie nie istnieje możliwość zastosowania scentralizowanego zasilania elektrycznego.

TASS/JR

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24