Reklama

Geopolityka

Poroszenko żąda od Zełenskiego wyjaśnień w sprawie zniesienia blokady Donbasu

Donbas / Fot. Elizaveta O/Wikimedia Commons.
Donbas / Fot. Elizaveta O/Wikimedia Commons.

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zażądał od swego następcy, prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, wyjaśnień w sprawie propozycji zniesienia blokady gospodarczej dwóch samozwańczych republik separatystycznych w Donbasie na wschodzie kraju.

Poroszenko uznał, że jest to realizacja rosyjskiego scenariusza, a zdaniem prokuratora generalnego Ukrainy Jurija Łucenko "podpada pod paragraf finansowania terroryzmu".

Jest to zdrada interesów narodowych naszego państwa oraz pamięci o tysiącach ukraińskich patriotów, którzy zginęli w walce o wolność, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy"

Były prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko, o propozycji zniesienia blokady gospodarczej Donbasu

Propozycję zniesienia blokady gospodarczej Donbasu przekazał w środę były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, którego Zełenski mianował na przedstawiciela Kijowa w trójstronnej grupie kontaktowej ds. konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Handel z przedsiębiorstwami na terytoriach okupowanych możliwy jest wyłącznie pod warunkiem ich rejestracji i płacenia podatków na Ukrainie” (...) Taki handel (z separatystami - przyp. red.) będzie przestępstwem, które podpada pod artykuł 258-5 Kodeksu Karnego Ukrainy o finansowaniu terroryzmu

Prokurator generalny Ukrainy, Jurij Łucenko

Blokada została wprowadzona w marcu 2015 roku na podstawie decyzji ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Poroszenko przypomniał w swoim wpisie, że była to reakcja Kijowa na przejmowanie ukraińskich przedsiębiorstw prywatnych i państwowych na terytoriach okupowanych, wprowadzenie tam do obiegu rubla oraz zastosowanie rosyjskiego systemu podatkowego.

W środę w stolicy Białorusi, Mińsku, odbyło się spotkanie trójstronnej grupy kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie. W jej skład wchodzą przedstawiciele Rosji, Ukrainy i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE); w obradach uczestniczą też wysłannicy samozwańczych, prorosyjskich republik ludowych Donbasu. Było to pierwsze spotkanie po dłuższej przerwie, związanej z wyborami prezydenckimi na Ukrainie; kolejne odbędzie się w Mińsku 19 czerwca.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

  1. Aro

    Jak państwo tak słabe gospodarczo jak Ukraina może cokolwiek blokować?

  2. hym108

    na tym polega pokoj - kampromis.

    1. Ukraina

      Ta, żeby oddać cześć terytorium, za 10 lat odetną Ukrainę od morza i będzie kolejny pokój i tak do całkowitej aneksji.

    2. Whiro

      Pokój i kompromis polega na nie ,zbieraniu sąsiadom terenów.

    3. sża

      Ukraina będzie albo pro-niemiecka, albo pro-rosyjska. Ale nigdy nie będzie pro-polska. Czego zupełnie nie rozumieją polscy politycy, wszystkich opcji zresztą.

  3. Marcin

    A to ten skompromitowany w kraju i za granicą człowiek może coś jeszcze żądac ?

Reklama