Reklama
Reklama

Wojsko kupuje bomby dla Su-22

12 stycznia 2019, 11:55
Czarny Su-22, fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl
Fot. A. Hładij/Defence24.pl.

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o rozpisaniu przetargu w trybie ograniczonym na dostawę bomb burzących FAB-500SZN. 

Lotnicza bomba burząca FAB-500SZN wykorzystywana jest do bombardowania celów naziemnych przez samoloty Su-22. W jej skład wchodzą następujące części i urządzenia: część bojowa, zasobnik z układem spadochronowym, urządzenia inicjujące i mechanizm zapalnikowy AWU-551.

W ramach procedury planowane jest pozyskanie 60 bomb: 10 do 30 października br. i 50 do października 2020 r. Odbiorcą ma być Skład Regny, podlegający 3. Regionalnej Bazie Logistycznej w Krakowie. Kryteriami, które mają być wykorzystywane przy ocenie ofert, są cena (z wagą 60%) i gwarancja (waga 40%). Zamawiający wymaga, aby wykonawca posiadał środki finansowe lub zdolność kredytową w wysokości co najmniej 2000000 PLN. Wadium wynosi 75 tys. zł. Wykonawcy mogą składać oferty do 15. lutego br.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 33
Davien
poniedziałek, 14 stycznia 2019, 15:42

Panie Geralt, jak pan sugeruje wysyłanie Su-22 z bombami swobodnie spadającymi przeciwko kolumnie pancernej mającej ochrone nawet samych Tungusek czy TOR-ów.... Te Suchoje nawet nie zdąrzą tych bomb zrzucić.

ppp
poniedziałek, 14 stycznia 2019, 11:39

Harpia odpływa.... Su 22 przerobić na bezzałogowce jednorazowego użytku i mamy 18 rakiet z 4 tonami uzbrojenia. Niech doleci do celu 1/3.

Geralt z Rivii
niedziela, 13 stycznia 2019, 23:04

Panie Gort bombki kasetowe są dobre do zwalczania celów rozproszonych na małym obszarze po za tym są bardziej skomplikowane i drogie a burzące są lepsze do niszczenia kolumn pancernych jadących po drogach, F16 jest za mało, su22 są jeszcze sprawne, piloci doświadczeni i do emerytury muszą dotrwać a na nowy samolot się nie załapią bo za starzy żeby w nich inwestować

Gort
niedziela, 13 stycznia 2019, 19:59

Dlaczego nie kasetowe. Burzace są na F16kach.?

piotr
niedziela, 13 stycznia 2019, 18:38

te 60 bomb ma kosztowac 430 tys.euro !!!!!

piotr
niedziela, 13 stycznia 2019, 18:23

Te 60 bomb ma kosztowac 430 tys euro !!!!

On
niedziela, 13 stycznia 2019, 16:49

To teraz nic tylko jak ogłoszą przywrócenie do służby ORP Błyskawica :)

Wyma40
niedziela, 13 stycznia 2019, 15:23

MON powinien zastanowić się nad zakupem uzbrojenia do LWS-3 Mewa , data pierwszego oblotu 1937.

Tor
niedziela, 13 stycznia 2019, 14:48

Proponuję przerobić S22 na zdalnie sterowane drony kamikadze z 4 bombami FAB 500 mogą potencjalnie zadać ciężkie straty agresorowi

kołalsky
niedziela, 13 stycznia 2019, 13:03

A te bomby produkuje Rosja ?

Wieslaw
niedziela, 13 stycznia 2019, 11:57

Najwieksza wartoscia w wojsku jest wyszkolony zolnierz Mamy swietnych lotnikow wojskowych i sprawdzone systemy czy procedury, ktore moga byc skuteczne choc na na starych samolotach Czy ktos z was, wszystko wiedzacych zauwazyl, ze dopiero po 10 latach szkolen, polscy lotnicy na F16 uzyskali gotowosc bojowa Jaka jest roznica dla smierci kiedy zostanie dokonana ze starego nosnika operowanego przez doswiadczonego wyge, wobe nowoczesnego nosnika kierowanego przez nowicjusza

Zawisza_zielony
niedziela, 13 stycznia 2019, 10:19

coraz bardziej dochodze do wniosku ze budzet Mon piwnien zostac okrojony...ograniczenie srodkow powinno wymusic racjonalizacje ich wydatkowania a to z kolei wyrugowac tego typu bezsensowne zakupy

Masakrator
niedziela, 13 stycznia 2019, 09:28

Podobno można też wprowadzić do służby PZL23 Karaś, są dokumenty techniczne - bomby jak znalazł.

Gość
niedziela, 13 stycznia 2019, 01:39

Czechy, Wegry,Słowacja,Bułgaria już wycofały ze służby te samoloty Su22 natomiast Polska nadal go eksploatuje. Kazdy sie pyta dlaczego i po co?

Mm
niedziela, 13 stycznia 2019, 01:03

Nie jestem fachowcem, ale dziwi mnie jedna rzecz. Bomby mają być przechowywane na składzie w Regnach k/Koluszek, a samoloty stacjonują w jednostce w Świdwinie (to w linii prostej jakieś 350 km).

Markonn
niedziela, 13 stycznia 2019, 00:33

@Taka prawda, najwyraźniej jakieś działania wojenne są przewidywane JESZCZE PRZED wymianą tego rosyjskiego szrotu na nowe samoloty. Chociaż wielkość zamówienia jest raczej symboliczna. Jedno uderzenie i koniec. Chyba, że mają jakieś większe zapasy ale wtedy po co kupować?

Wojciech
sobota, 12 stycznia 2019, 23:04

Masakra ktoś tam totalnie odleciał!

Rex
sobota, 12 stycznia 2019, 22:53

Nowe samoloty będą za 10-15 lat (nawet jak się dzisiaj podpisze kontrakt to i tak kilka lat potrwają dostawy i osiągniecie zdolności bojowych) a przecież pilot musi mieć wylataną pewną minimalną ilość godzin w roku. Gdybyśmy zezłomowali już dzisiaj SU-22 to oznaczało by równocześnie stracenie kilkudziesięciu pilotów. Musimy utrzymać je w locie dopóki nie będziemy mieli nowych samolotów.

major kapiszon
sobota, 12 stycznia 2019, 21:29

te su-22 powinni zezlomowac. tylko generuje koszty, wartosci bojowej nie ma wcale. niech zbieraja do skarbonki na nowe f16. kazdy taki bezsensowny zakup oddala kupno nowych wartosciowych samolotow. co oni robia? nie pojmuje

Jorgu!
sobota, 12 stycznia 2019, 21:24

60 sztuk? Oooooo, klękajcie wrogowie!!! Teraz to będziemy potęgą! A może wystarczyłyby ...np. cztery???

Feluś
sobota, 12 stycznia 2019, 19:55

Wygląda na to że, SU - 22, staną na wiele lat, naszym podstawowym samolotem szturmowym. Zakupiona ilość bomb dla naszych 18 szt SU-22, wskazuje że planowany będzie w zasadzie atak jednorazowy z minimalną ilością 3-4 szt na maszyn.

Taka prawda !
sobota, 12 stycznia 2019, 19:40

Pytanie tylko po co ? Ten sowiecki złom należy jak najszybciej zutylizować bo generuje koszty niewspółmiernie duże do wartości "operacyjnej". Chyba, że Su - 22 mają służyć jako kamikadze .... Za kasę wydawaną na nie oraz Migi - 29 co roku można by na luzie kupować po 10 sztuk nowych F - 16 V.

Dred
sobota, 12 stycznia 2019, 19:39

A może kule kamienne do katapult też zamówią?

Harry 2
sobota, 12 stycznia 2019, 17:06

Czas tych samolotów i klasycznych bomb zrzucanych z samolotów, które nie przetrwają na współczesnym polu walki nafaszerowanym elektroniką, mija. Szkoda kasy. Lepiej zainwestować w drony bojowe.

czyt
sobota, 12 stycznia 2019, 16:34

Czy ktos w MON i PSP ogarnia swoje działania ? Przecież te maszyny w powietrzu nie wykonają żadnej misji bo zostaną zestrzelone.Od lat wiadomo,że są w linii tylko dlatego aby piloci mieli nalot roczny i dostawali swoją gażę bo z pola walki powinny zniknąć max. w 2005r. Sami sobie zmniejszamy budżet na zakup nowego sprzętu i ukrywamy przed społeczeństwem faktyczny stan potencjału sił powietrznych a decyzji o modernizacji i rozwoju jak nie było tak nie ma!

bomba dymna
sobota, 12 stycznia 2019, 15:11

Brawo, czekamy teraz na... dostawę pasty Zimmerit w ramach ochrony biernej Leo-2PL. A komentarze malkontentów świadczyć tylko będą o słuszności i tego zakupu.

Jami
sobota, 12 stycznia 2019, 14:37

Albo IU kpi sobie tym zakupem z podatników albo z potencjalnych wrogów :))

Karol
sobota, 12 stycznia 2019, 14:26

Kolejne pieniążki wyrzucone w błoto. Miejsce tych samolotów jest w muzemu, obecnie nie przedstawiaja żadnej wartości bojowej.

Geru
sobota, 12 stycznia 2019, 13:54

Tak się zastanawiam...po co kupować cokolwiek dla jednostek tego typu?? Przecież to i ślepe i bezbronne na polu walki. Rozumiem, że by zachować nawyki piloci muszą latać i z tego punktu widzenia utrzymywanie Su-22 jest słuszne, ale tutaj potrzebne są szybkie decyzje i następca tego zabytku techniki. To samo tyczy się MiG-29. Lepiej zachować kasę i iść w kierunku czegoś sensownego, czyli eskadra F-35 plus dwie eskadry F-16V. Tworząc infrastrukturę pod V generację będziemy mieli łatwiej za kilka-kilkanaście lat i dobrze by to rządzący zrozumieli.

Velasco
sobota, 12 stycznia 2019, 13:42

No to mamy pilota kamikaze dotkowo jeszcze z wielka bomba pod skrzydlem.. Obronnosc wzrasta o 100%

MaB
sobota, 12 stycznia 2019, 13:20

Kto produkuje bomby FAB-500SZN ? Ciekawi mnie, czy poszukiwany jest krajowy wykonawca na podstawie dostarczonych planów czy pozyskanie od zagranicznego dostawcy / oryginalnego producenta?

Andrzej.pl
sobota, 12 stycznia 2019, 13:17

MARNOTRAWSTWO PUBLICZNYCH PIENIĘDZY!!!

Yerba mate
sobota, 12 stycznia 2019, 13:13

No i mamy przyspieszony program HARPIA. Zaraz będzie info że szukają firmy do malowania suczek z offsetem i transferem technologii na farby. Dobra komedia w tym monie odbywa się.