Reklama

Projekt "Sztafeta pokoleń"

8 grudnia 2018, 10:04
46348705_356306978452236_803204312221089792_o
Fot. Sztafeta Pokoleń

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Fundacja Red is Bad organizuje wyjątkowy projekt „Sztafeta pokoleń”. Obejmie on wszystkich wychowanków Domów Dziecka w Polsce i skierowany jest do blisko 50 tysięcy dzieci, które szczególnie potrzebują pozytywnych wzorców i drogowskazów życiowych. Projekt ma za zadanie rozwinięcie wśród młodego pokolenia poczucia wspólnoty i tożsamości narodowej. Defence24.pl jest patronem medialnym projektu.

Fundacja Red is Bad zorganizowała ogólnopolski konkurs historyczny, w którym udział biorą wszystkie Domy Dziecka w kraju. Jest to konkurs plastyczny, w którym dzieci mają za zadanie przedstawić ich skojarzenia z Niepodległością. Autorzy 750 najlepszych prac zostaną nagrodzeni patriotycznymi zestawami nagród związanymi z Polską. Konkurs właśnie się kończy. Prezenty będą wysyłane bezpośrednio do Domów Dziecka.

Dodatkowo, w pięciu Domach Dziecka, z których pochodzić będzie najwięcej wyróżnionych dzieci, zorganizowane zostaną wyjątkowe lekcje historii z udziałem Powstańców Warszawskich i Żołnierzy Niezłomnych.

Obecne pokolenie młodzieży jest już ostatnim, które może czerpać wzorce i uczyć się od naszych Bohaterów. Taka nagroda będzie wyjątkową lekcją wzorców, wartości i patriotyzmu dla wszystkich wychowanków. Równie istotne jest też, że takie spotkania są bardzo ważne dla samych kombatantów. Zawsze z wielką przyjemnością biorą udział w takich lekcjach. Dzięki nim czują się potrzebni, czują, że ich wspomnienia są ważne dla nas, przedstawicieli kolejnych pokoleń. I, co najważniejsze, wiedzą, że młodzież będzie o nich pamiętać.

W lekcjach udział wezmą również grupy rekonstrukcji historycznej, które zaprezentują umundurowanie i broń z okresu II wojny światowej i okresu walk w powojennym podziemiu niepodległościowym. Taka forma przedstawiania historii zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci i młodzież będą mogły dotknąć i potrzymać repliki broni, zrobić wspólne zdjęcia z rekonstruktorami i kombatantami, co jest niesamowitą pamiątką i powodem do dumy na całe życie.

Zwieńczeniem „Sztafety Pokoleń” będzie piknik historyczny z okazji stulecia odzyskania Niepodległości. Dwustu wyróżnionych wychowanków Domów Dziecka zostanie zaproszonych do udziału w całodniowym wydarzeniu, podczas którego zorganizowany zostanie szereg atrakcji. Odbędą się pokazy broni wojskowej, przejazdy pojazdami wojskowymi, inscenizacja historyczna oraz pokaz Biura Operacji Antyterrorystycznych. Piknik ma być atrakcyjny dla dzieci i młodzieży w każdym wieku, dlatego w jego trakcie przeprowadzone zostaną również konkursy ruchowe, wyścigi dronów i stoisko wirtualnej rzeczywistości. Wojskowy klimat zapewni odpowiedni catering, a każdy uczestnik pikniku otrzyma pamiątki. Jednak najważniejszym punktem będzie spotkanie z weteranami walk o niepodległość, podczas którego dzieci będą mogły bliżej poznać losy naszych Bohaterów, porozmawiać z nimi i podziękować za ich walkę. Kombatanci wezmą udział w pikniku od samego początku, dzięki czemu formuła rozmów będzie mniej oficjalna.

Dodatkowo dla 30 najbardziej zaangażowanych dzieci zorganizowana zostanie niespodzianka. Otrzymają one zaproszenia na wyjątkowe, całodniowe spotkanie i wspólny obiad z Powstańcami Warszawskimi i Żołnierzami Niezłomnymi. Dzięki nieformalnej formie spotkania dzieci będą miały okazję lepiej poznać się z Bohaterami, ujrzeć w nich zwykłych ludzi, którzy też kiedyś byli dziećmi i mieli podobne problemy. Dla kombatantów będzie to zaś okazja do spędzenia czasu z młodzieżą i przekazania im swoich wspomnień.

Informacje o projekcie można znaleźć pod linkiem do jego strony w serwisie Facebook

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama