Podhalańczycy certyfikowani do szpicy NATO, nominacje generalskie wręczone

25 czerwca 2019, 18:56
zakończenie Dragon12
Fot. st. szer. Wojciech Król/CO MON
Defence24
Defence24

- 20 lat temu Polska przystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dziś 21. Brygada Strzelców Podhalańskich otrzymała certyfikację. W przyszłym roku weźmie odpowiedzialność za siły szybkiego reagowania, za tzw. szpicę NATO - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas podsumowania procesu certyfikacji Dowództwa Brygady VJTF.

Jak informuje MON, we wtorek 25 czerwca br. w Orzyszu z udziałem Andrzeja Dudy, prezydenta RP i szefa resortu obrony odbyło się uroczyste zakończenie największego w tym roku ćwiczenia Wojska Polskiego pk. Dragon-19.

W ramach ćwiczenia przeprowadzono certyfikację Dowództwa Brygady VJTF-20 (Very High Readiness Joint Task Force) oraz Połączonych Sił Zadaniowych OPBMR – CJ CBRND TF (Combat Joint CBRN Defence Task Force), które wejdą w skład zestawu Sił Odpowiedzi NATO 2020. Trzon VJTF-20 stanowią żołnierze  21. Brygady Strzelców Podhalańskich, natomiast 4. pułk chemiczny stanowi zasadniczy wkład Połączonych Sił Zadaniowych OPBMR.

- Gratuluję wyróżnionym. Dziękuję żołnierzom 21. Brygady Strzelców Podhalańskich  za codzienną służbę. Jestem spokojny, że Polska jest bezpieczna! - mówił minister Błaszczak.

Polska w 2020 roku po raz pierwszy będzie pełnić rolę państwa ramowego komponentu lądowego VJTF. W tym samym roku, po raz drugi, będzie też pełnić rolę państwa ramowego komponentu sił operacji specjalnych.

image
Fot. st. szer Wojciech Król/CO MON

Podczas uroczystego apelu Andrzej Duda, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP wręczył awanse generalskie dwóm oficerem Wojska Polskiego. Minister Mariusz Błaszczak wręczył awansowym oficerom Buzdygany Honorowe. 

Na wniosek szefa MON na stopień generała dywizji mianowany został generał  brygady Piotr Błazeusz, szef Sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Na stopień generała brygady mianowany został pułkownik Dariusz Lewandowski, dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. 

- Przed chwilą pan prezydent wręczył nominacje generalskie dla dowódcy 21. Brygady, ale także dla gen. Błazeusza, który niedługo rozpocznie swoją misję w kwaterze głównej NATO na ważnym stanowisku. To wszystko świadczy o rosnącej pozycji Rzeczypospolitej Polskiej w Sojuszu Północnoatlantyckim  - powiedział szef MON. 

- Jak każda nominacja generalska, tak i te są również nie tylko osobistym świętem Panów Generałów, ich współpracowników i żołnierzy, ale to jest święto całego polskiego wojska - podkreślił Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

Po głównej części uroczystości szef MON udał się na Pas Ćwiczeń Taktycznych Wierzbiny, gdzie obserwował ćwiczenie w wykonaniu żołnierzy wchodzących w skład VJTF. Minister Błaszczak zapoznał się również z infrastrukturą i możliwościami szkoleniowymi strzelnicy piechoty w Bemowie Piskim.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Lekcja Podhala
piątek, 28 czerwca 2019, 15:49

W 39, pan plk Maczek bronil pasa taktycznego Karpat po granicę z Rumunią przed 2 dywizjami : niemiecką i slowacka.Bronil na tyle skutecznie ze przez granicę przeszlo 125k WP i pan Marsza Rydz.Plk Maczek dotarl do Rumunii ze swoimi tankietkami

Andrettoni
środa, 26 czerwca 2019, 11:33

Właśnie takie oddziały będą potrzebne w Iranie?

WM
środa, 26 czerwca 2019, 23:18

Wreszcie oddziały "górskie" będą miały swoje praktyczne uzasadnienie - w górach Iranu. Bo w potencjalnie wojnie z Rosją by walczyły na płaskiej patelni.

Ok bajdur
środa, 26 czerwca 2019, 09:40

Żołnierze 21ej BSP nie otrzymali jeszcze KTO Rosomak. Spike w ilościach śladowych, Raki nadal bez amunicji, stare T72 bez nowoczesnej noktowizji na stanie. Ta brygada musi otrzymać nowoczesne czołgi. Czy nie jest możliwy zakup leopardów lub prawdziwa modernizacja do standardu pt16 w Bumarze? żołnierze są dobrze wyszkoleni, ale bez sprzętu tracą swoje atuty. Wyposażenie w nowoczesny sprzęt tej jednostki nie wykracza po za możliwości finansowe MON,. Wystarczy podjąć decyzję. Projekty Rosomaków w werji niszczycieli czołgów że Spike są gotowe, wieża zssw30 także. Trzeba ruszyć z modernizacją z podwójną prędkością. PS. Nadal brakuje nowoczesnych granatników.

WM
środa, 26 czerwca 2019, 23:17

BSP traci batalion czołgów na rzecz nowej brygady nowej dywizji a ma zyskać drugi batalion piechoty górskiej, więc twoje życzenia zupełnie nie na czasie. A jak robić jakieś PT16 czy dowolne inne moderki to nie dla jednego brygady ale wszystkich posiadanych czołgów w służbie i rezerwie. Co nie znaczy wszystkich posiadanych obecnie, bo jak wiadomo mamy dwa rodzaje niezmodernizowanych T-72 (pancerz). Tych słabszych się należy po prostu pozbyć jako nieperspektywicznych nawet w rezerwie. Zakładając, że w końcu poradzimy sobie z nieudolnością broni ppanc to czołgów rodziny T-72 mamy aż za dużo. P.S. Skąd informacja, że ZSSW-30 gotowa? Były jakiekolwiek oficjalne testy wieży na Rosomaku? Bo bez tego nie ma szans na zamówienie.

Anty 50 C-cali przed 500+
środa, 26 czerwca 2019, 19:33

ok pytania pytania..Rosomaki i I....Kryle! to obiecywali. "najlepsi". Rak nadal? bez amunicji??? a podobno TO strzela nawet w trybie automatycznym, nawet jak ludek jeden z drugim nie siedzi W Raku? Wysoki cholernie jest, nawet wobec Leosia. dlaczego nie robili na podwoziu 2s1? Tymczasowym, ale do pokonania przeszkody wodnej, ODSKOKU, oderwania od npla? niedaleko o Tobruq legacy. Tobruk?? tam gdzie pradziadowie szturmowali pozycje realnego nieprzyjaciela, dla skupiena uwagi, od prawdziwego kierunku uderzenia? a Tu w Polsce obecni przyjaciele ---w okopanych po lufy Leo2A5 (nie z Norwegii). czy to nie Rommla legacy? doskok i odskok w otwartym terenie. Tak dobrze wyszkoleni min. Norwedzy w SSViking, w sile batalionu zaatakowali najlepsze "Rude-102" + kupa innych, nawet takich do 122mm kalibru. Fakt odrzuceni, ale pomogli w otoczeniu korpusu pancernego

Marick
wtorek, 25 czerwca 2019, 21:54

21 BSP na zawsze dobra marka ! Zaszczytem było służyć między wami ! 21 bdow Rzeszów kadra klasa sama w sobie. Pozdrawiam

WM
środa, 26 czerwca 2019, 23:19

Jedna z brygad tzw. misyjnych, więc poziom żołnierza musi być by nie było wstydu przed sojusznikami. Szkoda, że tak to funkcjonuje w wojsku.

Tweets Defence24