Państwa NATO będą wspólnie szkolić pilotów i operatorów bezzałogowców

11 czerwca 2021, 08:26
Pilatus_pc-21_hb-hzc_lands_arp
Fot. Adrian Pingstone/ domena publiczna
Reklama

Ministerstwa obrony 11 państw NATO zgodziły się na stworzenie sieci europejskich centrów szkoleniowych dla pilotów samolotów bojowych, śmigłowców i operatorów bezzałogowców. Ma to obniżyć koszty szkolenia a także poprawić interoperacyjność między załogami europejskich statków powietrznych z państw sojuszu. Wśród sygnatariuszy porozumienia nie ma Polski.

W programie NATO Flight Training Europe (NFTE) wezmą udział: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Grecja, Węgry, Czarnogóra, Macedonia Północna, Portugalia, Rumunia, Hiszpania i Turcja. Jak widać większość państw członkowskich programu stanowią niewielkie państwa i europejscy średniacy, choć warto zwrócić uwagę na udział także dużych graczy: Hiszpanii i Turcji a także dysponującej dużymi siłami powietrznymi Grecji. Polska tymczasem znalazła się w klubie największych państw europejskich wraz Niemcami, Francją, Wielką Brytanią i Włochami. Potrzeby ich dużych sił powietrznych są na tyle duże, że wikłanie się w program NATO-wski jest zapewne nieopłacalne. Byłoby tak zapewne również w przypadku Turcji, która jednak najwyraźniej szuka różnych możliwości wyjścia z izolacji politycznej w której znalazła się w wyniku ostatnich konfliktów zbrojnych.  Pytanie czy w podobnej sytuacji jest dzisiaj Polska.

Program NFTE ma na celu redukcję kosztów szkolenia lotniczego i zwiększenie interoperacyjności między jednostkami. Chodzi o stopniowe rozbudowywanie na terenie Europy kampusów szkoleniowych, umożliwiających wspólne szkolenia różnych umiejętności pilotów i operatorów BSP. Placówki te mają wykorzystywać symulację i wirtualną rzeczywistość. Inicjatywa NGTE rozpoczęła się w minionym roku a obecnie będzie mogła ruszyć dzięki osiągniętemu właśnie porozumieniu. Otwarcie pierwszego kampusu przewidziane jest na rok 2022.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
wert
piątek, 11 czerwca 2021, 12:42

Dęblin od 2015 szkoli dronowców- operatorów, pilotów, mechaników. Pierwszy nabór był śmieszny- 7 ludzi ale dzisiaj co roku 18 oficerów wchodzi do służby. Nie potrzebujemy wyważać otwartych drzwi.

Gnom
piątek, 11 czerwca 2021, 19:06

Na jakie drony? Program europejski jest szerszy, ale masz rację mamy swój system szkolenia.

wert
sobota, 12 czerwca 2021, 20:54

szkolne drony to cienizna ale absolwenci idą dalej- do Mirosławca więc raczej mają dostęp choćby do Raperów

Gnom
niedziela, 13 czerwca 2021, 13:12

Czyżby Polska kupiła Reapery, czy wg ciebie tylko deleguje operatorów dla SZ USA (wyszkolonych za nasze pieniądze)? Jedno i drugie jest mało realne.

wert
niedziela, 13 czerwca 2021, 16:47

czyżbyś nie wiedział że po Dęblinie chłopaki idą do Mirosławca? Wspaniały całoroczny kurort, gdzie MON funduje im całoroczne wczasy :)

JPC
piątek, 11 czerwca 2021, 11:34

40 samolotow bojowych (poradzieckiego muzeum nie wliczam)... panstwo z grupy najwiekszych.... paranoja - nasze roczne potrzeby to mniej jak 10 wyszkolonych pilotów na samoloty odrzutowe - tajemnicą poliszynela jest ze chodzi wylacznie o utrzymanie Deblina jako centrum szkolenia - 5000 kadry przygotowuje rocznie moze 20 pilotów (wliczam również wiroplaty i transportowce) i to w standardzie tak dalekim od swiatowego jak to jest tylko mozliwe.....

Gnom
piątek, 11 czerwca 2021, 19:07

A po co w kolonii centrum szkolenia? Przecież są w metropolii.

Zator
piątek, 11 czerwca 2021, 10:45

Hiszpanie kupili centrum pilatus 21 od Szwajcarii za 204 mln usd Widocznie wszyscy będą go używać

Tomasz
sobota, 12 czerwca 2021, 00:44

Turcy chcą swojego sprzedać i dlatego są w maketingu. będą promować bayraktara, anka, hurkus i hurjet itd

Tweets Defence24