Macron: W ramach sił powietrznych utworzone zostanie dowództwo sił kosmicznych

14 lipca 2019, 09:04
View_on_a_long_Payloard_fairing_of_an_Ariane_5ES_with_ATV_4_in_it
Stanowisko startowe rakiety Ariane 5. Fot. DLR German Aerospace Center/wikipedia.com/CC BY 2.0

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w sobotę, podczas tradycyjnego spotkania z dowódcami sił zbrojnych w przeddzień parady 14 lipca, utworzenie we wrześniu dowództwa sił kosmicznych, w ramach sił powietrznych.

Przestrzeń kosmiczna stała się prawdziwą stawką w grze o bezpieczeństwo narodowe - powiedział prezydent w ogrodach pałacu Hotel de Brienne, który jest siedzibą resortu obrony.

"Nowa strategia kosmiczna i wojskowa, którą mi przedstawiła pani minister (obrony Florence Parly) i którą zaaprobowałem, pozwoli nam zapewnić sobie obronę w przestrzeni kosmicznej i dzięki przestrzeni kosmicznej" - oznajmił Macron.

Prezydent wyjaśnił, że nowa strategia zapewni ochronę francuskich satelitów, lepsze zrozumienie "sytuacji w przestrzeni kosmicznej", toteż rząd poczyni konieczne inwestycje.

AFP pisze, że w przestrzeni kosmicznej rozgrywają się takie elementy działań wojennych jak wywiad i szpiegostwo, zakłócanie sygnałów komunikacyjnych, ataki cybernetyczne i Francja musi zainwestować w taki potencjał, aby odgrywać rolę w tym "bardzo strategicznym teatrze".

We wrześniu 2018 roku wiceprezydent Mike Pence zapowiedział, że USA powołają do 2020 roku siły kosmiczne jako szóstą formację sił zbrojnych, by zapewnić Ameryce "dominację w kosmosie".

Amerykańskie agencje wywiadowcze poinformowały w 2018 roku, że Rosja i Chiny zabiegają o "niedestrukcyjną i destrukcyjną" broń antysatelitarną, która mogłaby zniszczyć satelity USA, pozbawiając armię komunikacji elektronicznej i zdolności do nawigacji. W ciągu najbliższych dwóch-trzech lat Rosjanie i Chińczycy będą w stanie zestrzelić amerykańskie satelity, paraliżując też militarne systemy dowodzenia i systemy wymiany informacji w tym powszechnie stosowany system nawigacji satelitarnej GPS.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Zbigniew
wtorek, 16 lipca 2019, 13:08

Na miejscu Macrona bardziej obawiałbym się pokonania przez wrogie mu siły grupujące się do systematycznych ataków na Polach Elizejskich.

As
poniedziałek, 15 lipca 2019, 12:19

A tymczasem gdzieś w państwie pomiędzy młotem i kowadłem powstaje broń o donośności 4km.

Andrettoni
poniedziałek, 15 lipca 2019, 04:42

Wszyscy mają, mam i ja? Owczy pęd. Przypominam, że Gagarin nie był w siłach kosmicznych. Przypominam, że Amerykanie wylądowali na Księżycu bez sił kosmicznych. To czy astronauta służy w siłach lotniczych czy kosmicznych to tylko kwestia nazwy, a w tym wypadku mody. Rzeczywista obecność to co innego niż efektowna nazwa.

Navigator
poniedziałek, 15 lipca 2019, 00:54

X37B to odpowiedz na osta paragraf

Roman
niedziela, 14 lipca 2019, 21:04

Tak tylko dla przypomnienia to FR powołała siły powietrzno-kosmiczne już 1 sierpnia 2015 r. Oczywiście można przyjąć, że to tylko przechwałki ale mamy już rok 2019 i dopiero teraz główne państwa NATO zaczynają o tym poważnie mówić.

De Retour
poniedziałek, 15 lipca 2019, 01:56

Połączone Dowództwo Kosmiczne jest we Francji od 2010 roku... To tylko zmiana organizacyjna.

Tweets Defence24