Groźba wojny. Nie można wykluczyć kolejnego ataku terrorystycznego w Kaszmirze [SKANER Defence24]

1 kwietnia 2019, 11:04

Nie jest wykluczone, że w niedługiej perspektywie czasowej może dojść do kolejnego dużego ataku terrorystycznego w Kaszmirze, co sprowokuje jeszcze bardziej zdecydowaną reakcję Indii - mówi w programie SKANER Defence24 Patryk Kugiel, analityk PISM i dodaje: głównym problemem jaki wiąże się z tym rejonem świata jest potencjalny konflikt zbrojny między państwami posiadającymi broń nuklearną. 

Ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych skomentował przyczyny, które pchnęły rząd Indii do wydania decyzji o przeprowadzeniu bezprecedensowego, pierwszego od wojny w 1971 roku nalotu na cele w Pakistanie. 

Z jednej strony obserwujemy rosnące zniecierpliwienie strony indyjskiej kontynuowanymi atakami terrorystycznymi w Kaszmirze przez grupy, które otrzymują wsparcie z terytorium Pakistanu. Przez ostatnie 10 - 20 lat Pakistan nie zmienił w polityce wobec grup terrorystycznych zbyt wiele. W związku z tym Indie uważały, że presja dyplomatyczna nie wystarczy i skończyła się cierpliwość. W Indiach była ogromna złość na Pakistan po ataku w Pulwamie 14 lutego i oczekiwanie zdecydowanych działań. Druga sprawa to kontekst wewnętrzny i zbliżające się wybory parlamentarne. [...] Narendra Modi musiał udowodnić, że jest silnym liderem. Jest on wyrazicielem bardziej nacjonalistycznej narracji i sił w Indiach. Zawsze występował z pozycji siły wobec Pakistanu.

Analityk PISM, Patryk Kugiel

Ekspert wypowiedział się także o aktualnej sytuacji w Kaszmirze i dążeń mieszkańców tego regionu, który pozostaje podzielony pomiędzy Indie, Pakistan i w niewielkiej części także Chiny. 

Przez ostatnie 20 lat sytuacja się zmieniła. Kaszmirczycy nie chcą już przyłączenia do Pakistanu, nie chcą też zostać w Indiach. Chcieliby niepodległości dla swojego regionu. To jest trzeci aktor, który w tej układance się pojawia i komplikuje tą sytuację. Kalkulacje Pakistanu by przyłączyć Kaszmir do siebie są błędne i to nie tylko dlatego, że Indie nigdy się na to nie zgodzą ale też dlatego, że sami Kaszmirczycy nie chcieliby takiego rozwiązania.

Analityk PISM, Patryk Kugiel

 

Tweets Defence24