Koniec dostaw CV90 dla Norwegii

5 maja 2019, 15:41
202148_1
Fot. Forsvaret
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


Armia norweskiej przekazano ostatnie gąsienicowe pojazdy opancerzone CV90. 144 egzemplarze tych wozów zamówiono w 2012 r. - 41 pojazdów jest całkowicie nowych, pozostałe sa wyremontowane i głęboko zmodernizowane.

Ogólny koszt umowy zawartej z BAE Systems Hägglunds AB przed siedmioma laty wyniósł 670 mln EUR (750 mln USD). Na jej podstawie armia norweska otrzymała 144 pojazdy CV90, które po wprowadzonych zmianach uważane są za jedne z najnowocześniejszych wozów w swojej kategorii.

Norwegowie otrzymali łącznie 144 pojazdy. Wśród nich są 74 egzemplarze w wersji bojowego wozu piechoty, posiadające zmodernizowany pancerz i gąsienice z gumowymi nakładkami. Na wieży zamontowano nową kamerę termowizyjną, nowy karabin maszynowy i system celowniczy. Moduł bojowy Protector produkcji firmy Kongsberg pozwala na zamontowanie ciężkiego karabinu maszynowego 12,7 mm lub granatnika kalibru 40 mm. Wszystkie pojazdy w tej wersji wyposażone są w nowy silnik - pozwala to zniwelować wzrost masy ogólnej norweskich CV90.

Kolejne 15 pojazdów dostarczono w wersji dowodzenia - zewnętrznie są niemal identyczne z bwp, różnią się jednak wyposażeniem. 21 wozów to pojazdy rozpoznawcze, wyposażone obok wieży w wysuwany maszt o długości 6 metrów, na którego szczycie zamontowana jest platforma rozpoznawcza Vingtaqs II, zawierająca sensory optoelektroniczne i radar. 16 wozów dostarczono w wersji wielozadaniowej, która może być przystosowana do przewożenia amunicji, rannych, transportowania zaopatrzenia lub ludzi. Wersja ta nie posiada wieży z uzbrojeniem, ma natomiast zamontowany moduł bojowy Protector.

Następnym rodzajem dostarczonych pojazdów są bezwieżowe wozy inżynieryjne w liczbie 16 egzemplarzy. Ich cechą szczególną jest mechaniczne ramię, pozwalające na manipulowanie ładunkami wybuchowymi bez opuszczania wnętrza pojazdu. Wozy te mogą też być wyposażone w lemiesze lub pługi przeciwminowe. Uzbrojenie to moduł bojowy Protector. Ostatnie pojazdy otrzymane przez armię norweską to dwa wozy szkolne, wyposażone m.in. w kamery pracujące w świetle dziennym i termiczne, zapewniające pełną widoczność dookólną.

Niezależnie od wersji, zmodernizowano też i wzmocniono opancerzenie wszystkich pojazdów, a wieża, w którą wyposażone są niektóre wersje, mieści w pełni cyfrowe systemy celowania i łączności o architekturze otwartej, ułatwiającej modernizacje w przyszłości.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 87
Reklama
bullazaur
niedziela, 19 maja 2019, 01:46

CV90 prawdziwy potwór bez ppk i z tymi śmisznymi oczkami laserkami na górze urzekł mnie

Egon
wtorek, 7 maja 2019, 08:14

Widzieliście te optykę? To w Borsuku lepiej to wygląda. Żal normalnie

czwartek, 9 maja 2019, 23:58

Łatwy cel. Nie widzę ppk no i te gąsienice. Gdzie są ci co w borsuku je wyśmiewali?

mobilny
poniedziałek, 6 maja 2019, 23:40

Defetysci. Z grubsza CV90 wcale nie jest lepszy od naszego Borsuka. Czym was ten CV powalił? Puma i owszem ale CV. Ma lepsze bazowe opancerzenie ale po dopancerzeniu Borsuk nie bedzie wcale gorszy. 50szt/rok to HSW deklaruje ale to od MON zależy ile sztuk chce pozyskać, widać takie nie inne możliwości ma. Naiwnym trzeba być by wierzyć aby z CV90 było w tej materii lepiej. Widzicie różnice miedzy Polska a Norwegią? My potrzebujemy min. 600 szt. + wersje specjalistyczne. Posiadamy własną wieżę a to daje nam duże pole manewru. Borsuk da nam nowe możliwości w konstruowaniu tego typu pojazdów. To inwestycja w przyszłość.

Marek1
środa, 8 maja 2019, 12:31

Jest lepszy BARDZO znacząco, bo ISTNIEJE i jest na wyposażeniu armii w ilości zakładanej. Czego o Borsuku bynajmniej powiedzieć NIE można. A nawet jak Borsuk zacznie być produkowany za 2-3 lata, to przy zakładanym poziomie prod.(do 50 szt/rok) pozyskanie pożądanej ich ilości zajmie ... 15-17 lat(optymistycznie). Zaiste jest to inwestycja w ... "przyszłość". Ps. Wiesz, ze BWP-1 nadal będzie podst. wozem piechoty w WP do 2030 r ?? Pojazdy te będą miały wtedy po 45-55 lat

J 25
wtorek, 14 maja 2019, 14:50

Po raz pierwszy tak zwane bwp - 1 (nazwa nie tylko nieszczęśliwa, ale i niepolska) pokazano w 1969 roku na defiladzie z okazji 35 lecia PRL. Wtedy był to szlagier, wszystkich naliczyłem 9 (dziewięć), a w sierpniu dotarły do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Tak więc mają już prawie 50 lat!!!! Ten wóz niczym nie zachwycał, żołnierze po półgodzinnej przejażdżce, rzygali jak koty. Jego uzbrojenie już wtedy było nieefektywne i w zasadzie przestarzałe. We wszystkich konfliktach zbrojnych nie zachwycił, a wręcz przeciwnie okazał się niezłym "widow makerem". TERAZ NASZ ZNAKOMITY I NAJLEPSZY NA ŚWIECIE PRZEMYSŁ ZBROJENIOWY PROPONUJE SWOJEJ WŁASNEJ ARMII I WŁASNEMU NARODOWI "NOWY BWP", którego dokumentacja zostanie opracowana do roku 2023, a to czy ruszy produkcja, czy nie, to jeszcze nie wiadomo.

Kagal
piątek, 17 maja 2019, 21:41

Zgoda ale Borsuk do BWP-1 to jak Mercedes 2019 rocznik do Fiata 125p a czy produkcja ruszy? Taki mają plan w HSW a MON ma go wpisanego w PMT na ten właśnie rok

mobilny
środa, 8 maja 2019, 21:54

Zarówno to że HSW pracuje nad Borsukiem jak i cała reszta jest wiadomym od początku samego. Nic odkrywczego człowiecze nie napisałeś. Zakup CV90 nie tylko oddali zakup nowego BWP jak i zwielokrotni koszta z tym związane. tak jest to inwestycja. Inwestycja w polską myśl techniczną i przemysł a wojsko dostanie nowoczesny BWP. Coś jeszcze odkrywco?

Pavel
środa, 8 maja 2019, 17:54

Chłopie kozaczysz ale nie wychodzi. Borsuk dopiero powstaje i za 2-3 lata rozpoczną jego produkcję. To nie wina HSW a MON który określa liczbę pojazdów jaką chce zakupić. Wszystko co piszesz powyżej znane jest wszystkich od dawna bo takie a nie inne są realia i kupno innego BWP niczego w tej kwestii nie zmieni. Rozumiesz czy narysować?

J25
wtorek, 14 maja 2019, 14:59

Przepraszam, ale nie masz racji Pavle, to że bez żadnego doświadczenia wzięliśmy się za produkcję "Krabów" to wina nasza i naszego przemysłu (najlepszego na świecie). Całe szczęście, że udało się jakoś uratować ten kontrakt, bo Koreańczycy akurat mieli dobre podwozie (a nasze miało być znakomite i też najlepsze na świecie). Przeważnie jest tak, jeżeli nie dysponuje się nowoczesną bazą, zdolną kadrą, umiejętnościami majstrów i sensownym zapleczem naukowym to raczej nic z tego nie wyjdzie. Albo będziemy coś produkować metodą jedynie chałupniczą (patrz polskie radary). Żaden polski zakład zbrojeniowy nie jest w stanie wyprodukować więcej egzemplarzy ciężkiego sprzętu niż 50 egzemplarzy rocznie. Chciejstwo MON nie ma tu nic do rzeczy. Dlatego czytam żarliwe komentarze D24 z niemałym ubawieniem, bo cieszy mnie zapał naszej młodzieży, który szczerze podziwiam. Oby kiedyś z tego zapału coś nam wyszło.

Kagal
piątek, 17 maja 2019, 21:46

Umiejętności i doświadczenie kiedyś trzeba nabyć. Aspirujemy do tego nie bez racji i szans. Nie jesteśmy też na przegranej pozycji. W chwili obecnej więcej niż 50 sztuk rocznie może i nie są w stanie zrobić ale to tylko kwestia inwestycji a to HSW czyni oraz najważniejsze....... na ilość zamówionych egz. ale to już od MON zależy, co zresztą mają rozplanowane w PMT. Podwozie do prototypu zamówione zostało w Niemczech z tego co pamiętam a Krab to inna historia, inna maszyna itd.

mobilny
środa, 15 maja 2019, 11:01

Jeżeli Borsuk z HSW nie spełni norm zostanie odrzucony (jak Anders) Doświadczenie trzeba nabyć i nikt nie mówił że będzie lekko, bez problemów a sam BWP "kosmiczny". Póki co z informacji które wychodzą dochodzą dobre wieści ale grono defetystów robi świetną robotę dla obcego kapitału. 50 szt. rocznie to min. jakie sobie ustalili + plan MT armii MON-u i tam jest określone jak wyglądać będzie wdrażanie Borsuka (tak to jest jak kupuje się s-f Wisłę, słabego Homara i kosmiczne F-35 chce kupić. A gdzie tu Narew. Osobiście nie widzę alternatywy dla Borsuka z HSW. Reszta j.w Pozdrawiam

Zofia
poniedziałek, 6 maja 2019, 21:03

Norwegia i Szwecja mają mnóstwo rzek i jezior, więcej niż w Polsce a zrezygnowai z pływania. Z resztą co z tego nawet jeśli pojazd pływa to nie wszędzie wyjedzie na brzeg, wystarczy drobna skarpa... Borsuk... kupiono Patrię i zrobiono z niej Rosomaka, więc można z CV90, Lynxa czy Ascoda zrobić Borsuka.

sża
wtorek, 7 maja 2019, 09:40

100/100

Pavel
wtorek, 7 maja 2019, 08:08

Radzę wybrać sie do Skandynawii i te rzeki sobie obejrzeć zanim takie rzeczy napisać raczysz. Nie w.w BWP pływać nie będą. Opancerzenie Borsuka po założeniu dodatkowych paneli podobnie jak u rosyjskiego Kurganiec sprawi ze poziom jego ochrony wyraźnie wzrośnie. Tego nikt nie wie ale 5 STANAG na pewno. Ma na to zapas masy. W przyszłości dostanie ASOP więc jest dobrze. Borsuk zarówno pływanie jak i jazde w terenie ma za sobą. Doczytajcie. Rosjanie mają Kurganiec. Pływa. KTO Bumerang. Pływa. Masę pojazdów z rodziny BMP. Pływają. Turcy zrobili Kaplana a Koreańczycy K21. Amerykanie pójdą raczej w lżejszy BWP w wyniku wymogu przewozu samolotem. BWP to BWP nie MBT. Z raportu amerykanskiej analizy wynika iż przyszły konflikt zbrojny w EU cechował się będzie wielką dynamiką. Miasta będą omijane. To nie bliski wschód czy Afgan. Polska to nie Norwegia czy Niemcy nawet. Radzę pomyśleć zanim napisze się cokolwiek

sża
wtorek, 7 maja 2019, 10:58

Rzeki w Polsce, które wymagają budowy przepraw, można policzyć na palcach jednej ręki. A miejsc na nich, które można pokonać z marszu wpław, jest jeszcze mniej [odpowiednio wyprofilowane i niezabagnione brzegi]. Wymóg pływalności dla BWP w tych warunkach jest irracjonalny - spadek po komunie? A do tego dodatkowo komplikuje i podraża koszty budowy BWP, w kraju który zresztą nie ma dużego doświadczenia w konstruowaniu takich pojazdów, o środkach finansowych już nie wspominając.

mobilny
czwartek, 9 maja 2019, 09:35

Złapać przyczółek, zabezpieczyc przeprawę , zwiad, rozpoznanie. Pływalność w tego typu działaniach jak pokonywanie przeszkód wodnych jest bardzo ważna. Zapoznaj sie opracowaniami wojskowych na ten temat. Futerko Borsukowi dodatkowe po wszystkim założyć możesz i masz odpowiednią ochronę. Rozumiesz czy nie rozumiesz?

asdf
czwartek, 3 października 2019, 10:16

Rosomakami nie mozna zabezpieczac przyczolkow?

Wędkarz
środa, 8 maja 2019, 20:31

Nieprawda. A jak ci powiem że wiele pomniejszych rzek zatrzyma ciężki sprzęt. Wszystko zależy od odcinka danej rzeki oczywiście ale każda nizinna rzeka, większa od byle strugi leśnej zatrzyma na pewno

mobilny
czwartek, 9 maja 2019, 14:51

Ależ nie o pokonywanie większości rzek rzeczek rzeczolek tu chodzi. Skoro facet nie kuma czym jest pokonywanie przeszkód wodnych majac za przeciwnika FR to o czym tu rozmawiać. Poza tym nie potrafi zrozumieć ze Borsuk bedzie w dwóch wersjach lub inaczej, w jednej z możliwością dołożenia dodatkowego pancerza.

por. JanOlo
środa, 8 maja 2019, 19:50

Wyobraź to sobie. Niebiescy trzymają się na rzece Wiśle. Wiemy że czerwoni posiadają wiele pojazdów mogących przeprawić się z marszu począwszy od BMP1 dalej 2 i 3, Kurganiec-25 i KTO Bumerang a tym samym złapać i umocnić przyczółek, zasiać panikę przeprawiając się w różnych miejscach. Co na to Niebiescy? Jak wpłynie to na działania obrońców? Jakie możliwości ofensywne mają czerwoni? Pływalność kolego może w czasie takiej przeprawy uratować wiele żyć ale co ty tam wiesz, wszak wydaje ci się że pancerz BWP chroni przed 125mm T-90 i Kornetem a sam BWP ma zadania podobne do tych jakie stawia się przed czołgiem podstawowym. Każda armia będąca w defensywie będzie opierała obronę o naturalne przeszkody, te wodne są najlepsze. Szybkość działania to podstawa. W Polsce jest wiele rzek. Każdą pokonasz brodząc ale tylko w pewnych miejscach na niewielkiej jej części. Wielu rzek nie przejedziesz. Sprzęt ugrzęźnie lub utonie. Na mosty nie licz, ich nie będzie. Mostów i pontonów niewiele w armii. Sam jesteś irracjonalny ot taki spadek po wiekach ciemnych. Znajdziesz sporo miejsc do wejścia i wyjścia z wody. Stąd manewrowość Borsuka w wodzie jest bardzo ważna. Wyjdź z domu poznaj polskie rzeki a wiedzieć będziesz. Ja w realiach terenowych Polski środkowo- wschodniej poruszam się prawie codziennie. Borsuk jak (nie)wiesz będzie miał możliwość dodatkowego opancerzenia co zwielokrotni jego ochronę, sprawia to co prawda pewnego rodzaju problemy logistyczne ale jest to do przejścia. Rodzaj dodatkowego pancerza to kwestia portfela, dodaj ASOP. Borsuk to żaden innowacyjny cud techniki ale na pewno solidny i ciekawy BWP i co najważniejsze, na naszą kieszeń. I zrozum to wreszcie dzieciaku że 50 szt rocznie to możliwości finansowe MON-u dlatego wymiana BWP-1 potrwa tyle czasu. @Marek1 wszystko co napisałeś jest wiadomym od samego początku. Błysnąłeś normalnie. Aha sża ponad ćwierć wieku temu obalono komunę a od lat 20 jesteśmy w NATO. Nie obrażaj wojskowych, wyobraź sobie że wiedzą lepiej od ciebie. BWP Borsuk będzie służył w kraju nie na Bliskim wschodzie

sża
piątek, 10 maja 2019, 00:59

Sorry poruczniku, ale bzdury Waszmość prawisz. I tak: 1. Skoro BWP mają towarzyszyć czołgom, a te nie pływają, to po kiego mają pływać BWP? 2. Skoro mamy się bronić na linii rzek [nasuwają się analogie], to przeciwnik ma je forsować, a nie my. A więc to przeciwnik powinien mieć sprzęt pływający, a my sprzęt solidnie opancerzony i uzbrojony - chyba logiczne? 3. Skoro koniecznie będziemy chcieli opanować z marszu przyczółek na drugim brzegu, to mamy przecież Rosomaki, pływają wprawdzie kiepsko, ale jednak. 4. Rzek trochę w życiu widziałem, bo z wędką szlajałem się nad nimi już pod koniec lat 60-tych u.w. i niewiele takich znam, gdzie OBA BRZEGI na przeciw siebie nadawały by się jednocześnie na forsowanie wpław, bez wcześniejszego przygotowania w postaci wyprofilowania brzegów i ich utwardzenia. A i wały p.powodziowe bywają strome... I tyle w temacie.

sobota, 11 maja 2019, 09:47

A czy 30 mm plus 2x ppk Spike to za mało? A słyszałeś o dodatkowym opancerzeniu Borsuka?

por. JanOlo
sobota, 11 maja 2019, 01:13

Serio bzdury? A to ciekawe rzeczy prawisz? Złapać przyczółek, ubezpieczyć przeprawę, zwiad, manewry pozorujące itd.- PO TO mają pływać a to że czołg nie pływa niczego tu nie zmienia. Sztuka wojenna to nie wyłącznie OBRONA. Rosomak to KTO a Borsuk BWP- Widzisz różnicę? Rzeka zmienna jest a często spotykana różnica w dwóch przeciwstawnych jej brzegach wynika po prostu z jej charakteru. Zresztą kto twierdzi że po prostej się ją wyłącznie pokonywać powinno? RESZTA j/w bo nie chce mi się wchodzić w dyskusję bo musiałbym tu ci książkę napisać a że ciężki jesteś długa byłaby ze względu na obrazki choćby.

asdf
czwartek, 3 października 2019, 10:23

Serio bzdury, ciezki BWP moze przeprawiac sie przez rzeke tak jak czolg po dnie przeszkód wodnych z zainstlowana rura ewakuacyjna. Rozumiem natomiast dlaczego MON upiera sie tak przy tej plywalnosci, olsnilo mnie po pokazie sprawnosci wojsk inzynieryjnych w Warszawie podczas awarii w Czajce gdy to zmontowanie przeprawy zajelo im 4 dni w warunkach pokojowych gdy nic im nad glowa nie latalo. Dramat.

Vydra
wtorek, 7 maja 2019, 07:49

A wiesz jakie to rzeki? Jak wyglądają? A wiesz gdzie państwa te leżą i co za tym idzie? No nie wiesz jak widze. A. CV pływającego nie zrobisz.

mobilny
wtorek, 7 maja 2019, 07:21

Nie mozna bo cv lynx czy ascod nie plywaja. Zrezygnowali ale widzisz różnice między Polska a państwami Skandynawii?

łuki
poniedziałek, 6 maja 2019, 15:56

No chyba nie mówicie poważnie, żeby kupować CV 90, kiedy coraz bliżej Borsuka , jak na razie w tym programie chyba nie ma opóźnień

mobilny
wtorek, 7 maja 2019, 07:47

Nie ma

vvv
poniedziałek, 6 maja 2019, 21:03

jak to nie ma? borsuk mial juz byc wybrany w 2018 ale PIS odklada go na półkę i wymysla nowe certyfikaty. borsuk to lekko opancerzony plywajacy bwp czyli zupelnie cos innego niz robia to niemcy, turcja, usa a nawet rosja.

Vydra
wtorek, 7 maja 2019, 07:47

BWP Borsuk zgodnie z planem wejsc do produkcji miał w 2021-22 więc obsuwy nie ma a co przewiduje PMT. Rosja produkuje. Niemcy nie ale też mi przykład. Turcja Kaplana a Rosja Kurganca. USA to jeszcze nie wiadomo ale namer to nie bedzie. Aha. Tak z woli przypomnienia kolegom. Jesteśmy w Polsce

mobilny
wtorek, 7 maja 2019, 07:22

Nie plec bzdur. Nie odkładają bo zgodnie z planem pierwsze miały i wejdą w 2021 roku.

Rzyt
poniedziałek, 6 maja 2019, 13:59

44mld złotych...8mld zostawić na emerytury...przykro mi ale resztę trzeba przenieść do cywila. Zostawić wot, specjalnych i dywizje jedną szybkiego reagowania...na nich 10mld złoty, resztę kasy na siły rakietowe i lotnictwo. Taka nasza husaria 21 wieku. wot i komandosi maja za zadanie naprowadzenia rakiet i bomb. Dywizja ma odbić ewentualny utracony teren. 300 super zrobionych Leo 2a7v 500 kto 500 bwp i 150 Krab. Za nimi 8 baterii himars, 8 Wisły i 8 Narwi i 300 myśliwców i 50 śmigłowców uderzeniowych...Polska w swojej historii w wielu przypadkach wygrywała małą, ale z potężnym walnieciem armią. Wyjątkiem jest durny okres napoleonski, słuszna wojna ukraińsko-zaborcza-bolszewicka 1918-1920 i kompletnie dziwna bez składu i ładu smutny wrzesień 39.

sża
poniedziałek, 6 maja 2019, 20:57

Panie Rzyt, 300 myśliwców, a jakim cudem i za jakie pieniądze? Całkiem niedawno media doniosły, że do obsadzenia pełnych stanów osobowych pilotami tych F-16, które już posiadamy, to brakuje nam prawie 30 pilotów [wyszkolenie jednego pilota to koszt 5 mln dolarów]! Inna sprawa, że i tak 2/3 tych samolotów oczekuje na podzespoły z USA, bo kontrakt był tak "mądrze" wynegocjowany, że Amerykanie nie zgodzili się na bazę remontową w Polsce. Resztę bajek pominę, bo szkoda się irytować. To co powinno się zrobić "na już", to zakup nowoczesnej amunicji do tego co już posiadamy, bo tu jest katastrofa. Kolejnym krokiem powinna być produkcja w 100% u nas w kraju ppk i Narwi, no i oczywiście WRE i jakiś system dalekiego rozpoznania. Jeżeli znajdą się jeszcze jakieś środki, to w pierwszej kolejności należy je wydać na nowoczesny BWP. Tyle i aż tyle, bo na wydawanie setek miliardów dolarów, jak tu chcą niektórzy, nie jest stać biednego kraju.

Extern
wtorek, 7 maja 2019, 10:56

Przecież mamy serwis F-16 w Polsce, konkretnie w WZL nr.2 w Bydgoszczy.

mobilny
wtorek, 7 maja 2019, 07:43

Dlaczego BWP Borsuk jest nienowoczesny? Napisz coś więcej poza pustymi hasłami

MiP
poniedziałek, 6 maja 2019, 08:50

I to jest BWP z prawdziwego zdarzenia a nie jakiś śmieszny Borsuk

SG
poniedziałek, 6 maja 2019, 17:47

Borsuk jest nowy, pływa choć żaden inny nie pływa. Ma zapas mocy i pancerz na poziomie innych bwp jeśli będzie taka potrzeba,ma nową wieżę i pociski Spike. Ma go być 800 sztuk plus program gepard będzie też na nim oparty zapewne. Śmieszne to są posty w stylu kupmy to czy tamto, po co nam pracę rozwojowe nad czymkolwiek. Przez takie podejście Grot, Krab, Borsuk czy nawet pozyskanie Mustanga i Pegaza są tak trudne do zrealizowania. Gdyby nie banda spr z sprzedawczykow te programy byłyby na ukończeniu realizacji zamówienia a nie na początku prac nad prototypem przedseryjnum jak w przypadku borsuk.

Marek1
środa, 8 maja 2019, 12:34

Jeśli już to Borsuk co najwyżej MA MIEĆ, a nie już ma. Co to idiotyczna maniera pisać o czymś co ma powstać w przyszłości, ze już jest.

Pavel
środa, 8 maja 2019, 19:52

Bo wiemy. Jaka masa, jakie uzbrojenie, jaki p-p itd. Niewiadoma to BMS i ASOP oraz poziom dodatkowego pancerza. Masz jeszcze jakieś głupie pytania?

dada
wtorek, 7 maja 2019, 03:47

skąd wiesz że pływa? widzialeś?

SG
wtorek, 7 maja 2019, 11:41

Skąd wiesz że ziemia jest okrągła, widziałeś? Durne pytanie na poziomie podstawówki. HSW podała takie informacje jakbyś się tematem interesował to byś wiedział.

vvv
poniedziałek, 6 maja 2019, 21:05

borsuk nie bedzie mial silnego opancerzenia. max stanag 6 front i stanag 4 boki i tyl. to jest zdecydowanie za malo w porownaniu do pumy, lynxa czy planowanego nastepce m2.

Pavel
wtorek, 7 maja 2019, 09:14

STANAG V to wystarczająco. Rosja?

Vydra
wtorek, 7 maja 2019, 07:42

Tego nie wiesz to raz. Dwa. Prędzej będzie z to stanag 5. Trzy. Jest to wystarczające dla pojazdów tego typu.

Pavel
wtorek, 7 maja 2019, 07:25

To nie jest za mało!!!!

alkaprim
poniedziałek, 6 maja 2019, 20:31

2 pytania..Pierwsze-ile sztuk rocznie HSW jest w stanie dostarczyć armii?Czy ktoś widział jak ten Borsuk spisuje sie w terenie,jak wyglada demonstracja jego zdolności ogniowych,bojowych,jak pokonuje przeszkody wodne ? Pytań jest wiele a odpowiedzi?

Pavel
wtorek, 7 maja 2019, 09:13

50 szt. MON na wiecej nie stać. Wieża zssw30 jest po testch. 30mm speawdzony Spike rowniez. Pokonywanie wody sprawdzone. Jazda w terenie tez. Cos jeszcze?

Vydra
wtorek, 7 maja 2019, 07:39

7tys. Przejechanych km w terenie. Proby wejscia wyjscia i poruszania sie w wodzie ma juz za soba. Jest dobrze. Co do opancerzenia panie vvv to jest to wystarczajaco dla pojazdu typu BWP.

sża
poniedziałek, 6 maja 2019, 17:47

100/100

mobilny
poniedziałek, 6 maja 2019, 23:23

Co 100/100? Borsuk i wieza do niego jest nasza (wiesz co to oznacza?) w czym jest gorszy od CV? Nabywamy kompetencje do budowy tego typu pojazdów (wiesz co to oznacza?) potrzebujemy wiele pojazdów od BWP plywaja3cego po niepływającego plus wersje specjalistyczne (wiesz co to oznacza?) BWP Borsuk jest wpisany w najnowszy PMT (wiesz co to oznacza?) boli przedstawicieli obcych koncernów? Ma boleć. Masz coś kondstruktywnego do powiedzenia to dawaj a jak nie masz (a nie masz) to _____________________________

dim
poniedziałek, 6 maja 2019, 00:37

"...15 pojazdów dostarczono w wersji dowodzenia - zewnętrznie są niemal identyczne z bwp..." - krytykowałem rosomaki w wersji wozu dowodzenia, że zbyt rozróżnialne są, pośród tych zwykłych. A kilka osób odpowiadało wtedy, na tym forum, że przecież to tak zawsze musi być.

Nikt
poniedziałek, 6 maja 2019, 13:35

Ale ty wiesz że nasze Rosomaki dowódcze to inny szczebel dowodzenia?

dim
poniedziałek, 6 maja 2019, 18:36

Tutaj brak takiej info.

Marcin
niedziela, 5 maja 2019, 23:10

Dlaczego my ich nie kupimy tylko tracimy czas i pieniądze na konstruowanie różnych stworków nie nadających się do niczego?

mobilny
poniedziałek, 6 maja 2019, 23:24

Jakich stworków? Uzasadnij

qwewqrewr
poniedziałek, 6 maja 2019, 14:43

Z tego co pamiętam to Rosomaka kupiliśmy jako licencję, Podwozie Kraba, też jako licencję, sami konstruujemy na razie tylko Borsuka.

Extern
poniedziałek, 6 maja 2019, 11:55

Szwedzi kiedyś przeznaczyli czas i pieniądze na skonstruowanie tego "stworka" a teraz zarabiają. Tym różnią się kraje uprzemysłowione od "Afryki" że konstruują i produkują a "Afryka" tylko ciągle sadzi ziemniaki i wyprzedaje kopaliny aby kupić gotowe produkty od innych. To w końcu do jakiej grupy państw aspirujemy, tych bogatych i uprzemysłowionych, czy do tych biednych i zacofanych?

niki
poniedziałek, 6 maja 2019, 11:34

Poczekaj na Borsuka bo to też będzie dobry sprzęt i do tego pływający.

sża
poniedziałek, 6 maja 2019, 13:57

Jedno wyklucza drugie.

Pavel
wtorek, 7 maja 2019, 09:15

Nie wyklucza ale jezeli tak uwazasz to uzasadnic wypada

mobilny
poniedziałek, 6 maja 2019, 23:40

Tak? A dlaczego?

fefe
poniedziałek, 6 maja 2019, 23:11

też mi się tak wydaje

mobilny
wtorek, 7 maja 2019, 07:24

Uzasadnij

Davien
poniedziałek, 6 maja 2019, 21:53

Czyli panie sża wg pana Rosja nie ma ani jednego dobrego BWP bo nawet Kurganiec i Bumierang pływaja:)

Grzyb
poniedziałek, 6 maja 2019, 11:22

A w domu to samemu wykonujesz najprostsze prace, czy do wszystkiego wzywasz fachowców? Czasami lepiej samemu popróbować i się czegoś nauczyć niż do wymiany żarówki wzywać elektryka.

Chris
poniedziałek, 6 maja 2019, 09:59

Prowokujesz czy pytasz poważnie?

Covax
poniedziałek, 6 maja 2019, 08:43

Ten "stworek" jak go nazwałeś jest najwiekszym programem pancernym w europie i podlega silnym naciską "przyjaciół" z europy i nie tylko co zresztą widać po podejsciu MON i IU który przeznaczył na w/w program zawrotną sume 70 mln pln, dla porównania CV 90 i B+R 1000 mln euro. I o dziwo idzie do przodu....

Ryszard 56
niedziela, 5 maja 2019, 21:52

I takie proszę dla Nas w dużej ilości

xyz
niedziela, 5 maja 2019, 19:30

Zamówili i już mają najnowocześniejszy bwp na świecie. Tymczasem w Polsce dalej bwp z lat 60 i nic nie słychać aby to się zmieniło w przeciągu 10-15 lat.

Olo
poniedziałek, 6 maja 2019, 20:45

Zamówili i "już" mają? A jarzysz że otrzymują je w tempie 20szt/rok?? JUŻ zatem??? Jakie już??? I wcale nie najnowocześniejszy!! A wiesz ze np. oglądać demonstratora Geparda z OBRUMu to nawet specjaliści z Izraela i USA się pchali?? A, być może gdyby nie nieczyste lobbystyczne zagrywki właśnie ze strony BAE to Geparda też JUŻ byśmy mieli!! OBRUM zrobił świetną robotę za marne 23 miliony PLN a potem przez podporzadkowanie BUMAROWI cały projekt Geparda zniszczono bo... cieniasy z Bumar-u podpisały umowę o współpracy z.... BAE na CV90. Gdyby nie to - to wszystko by się zmieniło. Mielibyśmy doskonały, całkowicie polski rozwojowy projekt uniwersalnej platformy w tym doskonały BWP!! Ówczesny MON dal na Geparda wszystkiego śmieszne kilka milionów dotacji, gdy potem na samą tyko wieżę bezzalogowa od HSW dał ponad 80 milionów.!!!

Run
niedziela, 5 maja 2019, 19:24

Hm. Umowa jest z 2012 zatem to daje hm 20 sztuk rocznie!!! A my potrzebujemy coś 600 Borsuków?? To by było wg BAE ...30 lat dostaw! Wow! Bardzo ciekawe.

Niewidzialna ręka
poniedziałek, 6 maja 2019, 16:35

Umowa jest z końca 2014 roku....HSW deklaruje 50 rocznie.....jeśli chodzi ościsłość

dim
poniedziałek, 6 maja 2019, 08:40

poza tym przeczytaj bardzo ciekawy artykuł towarzyszący, ten wywiad z roku 2016. Wszystkie je wyprodukowano dopiero ostatnio.

dim.
poniedziałek, 6 maja 2019, 08:15

Po pierwsze - zamawiający rząd/MON o tym wiedział i zamówienie odpowiednio wcześnie zaplanowano. Po drugie - kolejka musi być, gdyż zakład przemysłu ciężkiego nie może stać i czekać, a nuż ktoś coś zamówi ? Po trzecie - czy uważasz, że gdyby zamówiono 600 sztuk, nie po kilknaście- kilkadzieści każdej wersji, a łącznie 144 ? - BAE nie wyposażyłby adekwatnie do zamówienia linii produkcyjnej ? Tym bardziej, że to może nie chodzić o jeden zakład główny, zawsze jest wielu kooperantów i gdzieś tam istnieje owo najbardziej powolne "wąskie gardło". Którego nie opłaci się poszerzać, jeśli zamówienie nie jest duże. A porównajmy do Polski: Od co najmniej 15 lat brak jakiegokolwiek zamówienia, podobno nawet brak funduszy na drugi prototyp. Za to są na defilady. Osobiście uważam to za sabotaż obronności. Że to ma tak być - albo bronią nas inni, albo bronimy się jak najkrócej, by zminimalizować katastrofę. Ale oczywiście mogę się mylić - to może być po prostu "działanie skrajnie nierozważne". Na przykład, że rząd "tylko" poświęca obronność dla zamówienia wyborczego. Bez żadnej innej wizji co dalej, gdy na nas napadną. Prócz Zaleszczyków Odrzańskich oczywiście.

RUN
poniedziałek, 6 maja 2019, 22:14

Nie kombinuj! BAE to ogromny koncern i produkują 20 sztuk rocznie? Porażka!!! Niestety to właśnie implikuje powolne dostawy z PGZ!! Jeśli PGZ wycisnie 50 szt rocznie to "czapki z głów"! Osobiście to nie defilady determinuja słabość zakupów w Polsce. Uważam że od 25-30 lat jakieś "gnomy" czy "krety" skutecznie uniemozliwiaja sensowne zakupy. To nie rządy a jakiś "mroczny Mordor" w MON!! Policzmy: Leony... bez amunicji, Kraby...bez amunicji, Raki... bez amunicji, Rośki bez Spike, Langusty... bez Feniksów i Hesytow, oraz bez wozów rozpoznania i dowodzenia, Spike... bez mobilnych nośników, Mi24 bez rakiet ppanc, dywizjon ppanc w Suwałkach z... . "malutkimi", obrony plot brak bo zakupiono najmniej skuteczne Gromy, zamiast wypasionej Noteci- śmieszne "muchobójki" Pilice, JASSM bez rozpoznania, NDR ze skróconym (celowo) zasięgiem do horyzontu radarowego? Przy tym jak kupiono już radary to choć w sumie b. dobre TrS15 to jednak ciezkie, mniej mobilne i łatwiejsze do zniszczenia niż doskonale dla celów morskich RM100!! A jak już kupiono dostęp do satelitów to szczątkowy, nie w trybie "online" tylko z dostępem pakietowym... co bodaj 2 tygodnie. A ostatnio nawet to ktoś w MON "zapomniał" te umowę przedłużyć i od 3m-cy nie mamy danych. Jak przesledzisz zakupy przez ostatnie 25 lat to w każdej umowie znajdziesz takie krytyczne dla skuteczności zakupu defekty decyzyjne, ograniczające do minimum efektywność naszych zakupów. Dodam że również na karb tej "kreciej" roboty kładę ostatnie zakupy faktycznie w ilościach homeopatyczno-defiladowych. To jednak uważam nie rząd, taki czy inny, ale ten "mroczny betonowy Mordor" w MON jest bezpośrednią przyczyną słabości zakupów dla WP. I dopóki się nie oczyścić tej "stajni Augiasza" to NIC się nie zmieni!!!

Dalej patrzący
niedziela, 5 maja 2019, 19:08

U nas w Polsce możemy wznowić produkcję Honkerów. Po zamontowaniu na nich ZU-23-2 będzie na prawdę niezły gun-truck.

pimcik
poniedziałek, 6 maja 2019, 11:43

chyba tylko jako opl na nisko lecące drony.

Ziem
poniedziałek, 6 maja 2019, 15:30

Traf tym działkiem z lat 60 u.w. w drona. Powodzenia.

Zeb
wtorek, 7 maja 2019, 13:25

Dodać im parę drobiazgów z Pilicy i "mucha nie siada, ruski dron spada"!!! Nie ma co się śmiać. Potencjał na drony to akurat ma. Choć do skuteczności amo 35mm z programowaniem nawet się nie zbliży.

Dalej patrzący
poniedziałek, 6 maja 2019, 22:53

Po podniesieniu szybkostrzelności ZU23 może bez problemu dorównać działkom typu GAU-8. Zamontowany na Honkerze ze względu na strategiczną elektromobilność będzie praktycznie nie do zniszczenia przez środki OPP przeciwnika.

Honker?
wtorek, 7 maja 2019, 13:21

Żarty zartami ale akurat na drony to bym rozważył zdublowany na jakimś lżejszym podwoziu ten 3-lufowy napędowy wkm 12.7 mm. Potworna siła ognia 2x3 luf przy taniej amunicji! Relatywnie tani system, amunicji mnóstwo, a sam rozrzut dałby takie zagęszczenie pociskami że nie ma możliwości chybic. Żaden zatem dron na niskim pulapie, tak chyba coś do 2000m nie ma cienia szansy!

Aur
niedziela, 5 maja 2019, 18:24

Za trochę ponad 2 miliardy zł moglibyśmy naprawdę podnieść swoją wartość bojową dzięki takim wozom. kolejne 2 miliardy w ppanc dla piechoty...

jacek
poniedziałek, 6 maja 2019, 10:46

Za prawie 3 mld Norwedzy otrzymali 41 nowych bwp i koło setki zmodernizowanych które juz mieli. Dodatkowo część nie ma wieży, która kosztuje 1/3 wozu czyli szału nie ma. Zapewne dla nas za ta sumę pozyskalibyśmy 70 wozów a nam potrzeba pewnie z 800 sztuk. Zwyczajnie taki zakup nic by nie zmienił. Borsuk od HSW może i będzie nueco gorszy ale i znacznie tańszy w dodatku z wydanej sumy na jego zakup połowa kwoty wróci do budżetu w formie różnych podatków.

Covax
poniedziałek, 6 maja 2019, 09:44

Zą 60 mln euro masz 10 tyś DM63 czy po lini wasalnej amerykanski wolfram ( też smiertelnie skuteczny ) chyba nawet troszke tańszy. Nikt nie pyta dlaczego leo 2a5 mają DM33 ( ktora od Twardych sie odbija ) moze dlatego ze jest to "przykryte" kolejnymi "Gwiadzami Smierci"

Davien
poniedziałek, 6 maja 2019, 14:42

I panie Covax możesz jedynie uzyc tych DM63 na Leo2A5 bo A4 wymaga modernizacji SKO i działa. Aha panie Covax DM33 przebijaq 470mm RHA z 2km wiec z pancerzem Twardego problemów raczej nie bedzie to nie T-72B3.

Covax
wtorek, 7 maja 2019, 09:36

Modernizacji wymaga zespoloporopowrotników, a do SKO trzeba wprowadzic parametry amunicji bez modernizacji. Leo 2 PL i rozkopane cyrka 100 a4 ma to mieć zgodnie z umowa. Znowu połprawda panie Davien

Davien
wtorek, 7 maja 2019, 20:49

A maja to w tej chwili?? Bo mi sie wydaje że sa całe 3 sztuki Leo2PL panei Covax wieć jak zwykle wpadka bo wyraznie napisałem że jest wymagana modernizacja, wiec może panie Covax naucz sie czytac.

Covax
poniedziałek, 6 maja 2019, 18:29

In this case DM-33 penetartor was heavy damage during ERAWA-2 penetration, then perforate first plate and rebound from deeper (glas textolite) layers without reach second RHA plate (backplate) PT-91 hull is consist by: (for 90 degree) 60 mm RHA + 105 mm STEF + 50 mm RHA, and glasstextolite thickness effectiveness is circa 0.4 against APFSDS, and ERAWA-2 cassette is 46mm thick. Źródło "Polish Explosive reactive armor: ERAWA-1 and ERAWA-2" Artykuł w jezyku angielskim nie rosyjskim

Davien
wtorek, 7 maja 2019, 20:51

Panie Covax PT-91 nie mają ERAWA-2 Ale ERAWA-1 ot taka mała róznica.

Tweets Defence24