Reklama

Geopolityka

Dyplomacja sportowa na Defence24, czyli związki geopolityki ze sportem

Autor. pixabay

W latach 70. XX wieku Stany Zjednoczone i Chińska Republika Ludowa nawiązały relacje dzięki meczom tenisa stołowego. W latach 2008-2009 Armenia oraz Turcja podjęły próbę normalizacji stosunków przy okazji eliminacji do mistrzostw świata w piłce nożnej. Z kolei w 2011 roku Indie i Pakistan podczas półfinału mistrzostw świata w krykiecie skutecznie naprawiły swoje relacje. Z drugiej strony, Rosja przez lata budowała swój pozytywny wizerunek wykorzystując reklamy Gazpromu. Katar praktycznie kupił organizację mistrzostw świata. W Ameryce Południowej za porażkę na boisku można zapłacić głową lub stanowiskiem politycznym. Te przypadki łączenia sportu, polityki i dyplomacji to jedynie ułamek wszystkich sytuacji, które przy okazji imprez sportowych realnie oddziaływały na stosunki międzynarodowe oraz globalną geopolitykę. Czym zatem jest dokładnie dyplomacja sportowa?

Reklama

W dużym uproszczeniu – oznacza to instrumentalne wykorzystanie sportu przez aktorów politycznych w celu realizacji własnych celów. Jednak wbrew powszechnej opinii o samej dyplomacji, jej sportowa odmiana nie musi oznaczać jedynie poszukiwania tylko dobrych rozwiązań. Innymi słowy – dyplomacja sportowa ma swoje pozytywne, jak i negatywne przejawy.

Reklama

Główne instrumenty dyplomacji sportowej to:

  • organizacja międzynarodowych wydarzeń sportowych,
  • sponsoring sportowy przez spółki skarbu państwa,
  • wymiany sportowe,
  • bojkoty sportowe,
  • współtworzenie międzynarodowych struktur sportowych.

W powszechnej opinii utarło się, że sport i polityka to domena rządów państw. Jednakże taki pogląd nie oddaje całkowitej dynamiki tego zjawiska, bowiem organizacje sportowe, działacze tych organizacji, sami sportowcy oraz firmy państwowe i komercyjne transnarodowe są takimi samymi aktorami dyplomacji sportowej. Publiczny Fundusz Inwestycyjny z Arabii Saudyjskiej inwestujący w klub piłkarski Newcastle United w Wielkiej Brytanii to przykład współczesnej odmiany dyplomacji sportowej, której wpływ może realnie oddziaływać na stosunki brytyjsko-saudyjskie. Podobnie jak lata sponsorowania przez Gazprom Ligi Mistrzów i inwestycje, choćby w FC Shalke 04. To również kwestia rezygnacji przez najlepszego polskiego piłkarza, Roberta Lewandowskiego, ze współpracy z Huawei.

Reklama

Dzisiejszy świat to silnie polaryzujący się układ, mimo zaawansowanego poziomu zglobalizowanej siatki zależności między organizacjami międzynarodowymi, państwami, firmami czy jednostkami. Sport, jako jeden z głównych elementów życia współczesnych społeczeństw, ma swój udział w tworzeniu się układów geopolitycznych na świecie. Niezależnie jaki kraj lub region weźmiemy pod uwagę: Chiny i Indo-Pacyfik, Bliski Wschód, Afrykę Północną, Europę Środkową, Amerykę Łacińską czy Unię Europejską – wszędzie odnaleźć można rolę sportu w generowaniu nowego porządku. Rola ta może być kluczowa lub mieć mniejsze znaczenie, lecz wielokrotnie sport ma swój udział w polityce międzynarodowej, co na łamach Defence24 postaramy się Wam przybliżyć.

Autorzy: dr Aleksander Olech, Mieszko Rajkiewicz, Michał Banasiak

Reklama

Komentarze (1)

  1. Gdyby

    W czasach starzytnych Olimpaida byla zawieszeniem wojen. Uwazam ze i dzis sport powninen taki byc. Moim zdaniem bojkowanie Rosyjskich sportowcow to upolitcznienie sporu i bllad. Zrszta...Zachod takze oskarzal Rosjie o uzywanie Ropy jako "broni" a ostecznie sie okazlo ze to Zachod zaczol poprzez embargo udezac w Rosje zakupami Ropy a nie odwrotnie. Moim zdaniem wiec Zachod kilka bleow robi - a sport - to jeden z nich.

Reklama