Reklama

Geopolityka

Drugi chiński lotniskowiec wkrótce w służbie, a trzeci w budowie

Lotniskowiec Liaoning. Fot. china.mil.com.cn
Lotniskowiec Liaoning. Fot. china.mil.com.cn

Minął rok od czasu rozpoczęcia pierwszego cyklu prób morskich drugiego chińskiego lotniskowca typu 001A i pierwszego zbudowanego całkowicie w Chinach. Wydaje się, że oddanie go do służby jest kwestią tygodni, przynajmniej biorąc pod uwagę mapę drogową, zgodnie z którą wcielano do służby jego poprzednika – Liaoninga.

Liaoning (należący do tzw. Typu 001) został wprowadzony do służby nieco ponad rok po rozpoczęciu prób. Przypomnijmy, że rozpoczął je on w sierpniu 2011 roku, a służbę - pod koniec września 2012 roku. Okoliczności dotyczące kolejnej jednostki są wprawdzie nieco inne. Liaoning był przygotowywany jako okręt prototypowy, przez przemysł który dopiero uczył się pracować przy jednostkach tej klasy. Typ 001A jest już budowany przez ekipy i inżynierów z pewnym doświadczeniem, chociaż za to jego powstawaniu towarzyszyły skandale korupcyjne. Być może właśnie dlatego nowy okręt nie zdążył uświetnić 70. rocznicy powstania Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i główną gwiazdą tych uroczystości był pierwszy z serii ciężkich niszczycieli należący do typu 055.

Pod koniec kwietnia przećwiczono pobieranie przez nowy lotniskowiec zaopatrzenia z okrętu wsparcia. Próby morskie zbudowanej w stoczni w Dalian jednostki rozpoczęto 13 maja ubiegłego roku i przećwiczono dotychczas jej układ napędowy, możliwości pobierania zaopatrzenia i przetestowano zakładane parametry operacyjne. Wygląda na to, że obecnie prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe, w tym malowanie (w ostatnim czasie namalowano m.in. oznaczenia ułatwiające przetaczanie po jego pokładzie statków powietrznych) i zdaniem niektórych komentatorów wprowadzenie do służby powinno mieć miejsce w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Tymczasem w stoczni Jiangnan w Szanghaju trwa budowa trzeciego chińskiego lotniskowca, należącego do typu 002. Rozpoczęła się ona prawdopodobnie w 2017 r., a rozmachu nabrała w roku ubiegłym. Okręt ten ma wejść do służby najwcześniej w 2023 roku. Będzie znacznie większy od swoich poprzedników (około 85 000 ton wyporności normalnej w stosunku do 55 000 ton w przypadku Liaoninga i Typu 001A). Być może zostanie wyposażony w reaktor atomowy i raczej na pewno w nowoczesne urządzenia, takie jak elektromagnetyczna katapulta do samolotów.

Zgodnie z obecnymi deklaracjami Chińska Republika Ludowo-Demokratyczna chciałaby mieć w służbie 5-6 lotniskowców. Przy tym kolejne, budowane po Typie 002, Typ 003 mają być jeszcze większe i wypierać prawdopodobnie ponad 100 tys. ton. Jednostki te miałyby wejść do służby pod koniec lat 20. Odpowiadałyby więc określanym jako „superlotniskowce” okrętom Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie kilka miesięcy temu pojawiła się wiadomość, iż Chińczycy chcieliby sprzedać w najbliższych latach Liaoninga… Pakistanowi. Oznaczałoby to zwolnienie miejsca pod jeden większy okręt. Pod koniec przyszłej dekady Beijing mógłby więc dysponować nawet czterema okrętami Typu 003, jednym 002 i przygotowywanym właśnie Typem 001A, który pełniłby z czasem zapewne rolę jednostki szkolnej.

Reklama

Komentarze (11)

  1. pielgrzym

    niech Chińczycy wybudują nam lotniskowiec albo Duńczycy jak nie możemy liczyć na polskie stocznie to niech inni zbudują nam flotę fregaty rakietowe,krążowniki rakietowe,niszczyciele,torpedowce i inne jednostki.potrzebne są śmigłowce torpedowe,okręty podwodne nie 3 tylko 10

  2. mobilny

    No to USA mają orzech lecz skorupki nie dadzą rady pokonać. Spoko na Iranie sobie odbiją a potem znajdą sobie inne zagrożenie i tam będą prowadzić swe działania misyjne

    1. Davien

      Mobilny a co moga dwa lotniskowce o mozliwosciach USS Midway do tego wyposazone chyba w najgorszy samolot pokładowy jaki istniał poza Su-33 czyli jego klon J-15 przeciwko 11 LGU??

    2. życie to nie gra komputerowa

      Tia, i oni wszystkie te 11 LGU wyślą? Oczywiśćie US NAVY jest najpotężniejsza na świecie i to nie podlega dyskusji, ale nie zapominaj miszczu wiki, że cześć lotniskowców przechodzi zawsze jakieś remonty, prace naprawcze i nie wystawią wszystkich. Żadna flota na świecie nie jest w stanie postawić 100% swojej floty. Rozumiesz? To nie gra komputerowa, musisz w końcu zrozumieć, że prawdziwy świat wygląda inaczej.

  3. Ten trzeci

    Ucieszyliby się, gdybyśmy ich poprosili o gwarancje bezpieczeństwa i sojusz?

  4. Paweł

    A czy taki wielki chiński statek dałby radę wpłynąć na Bałtyk przez Cieśniny Duńskie? serio pytam, nie to że się boję że mnie ostrzela na plaży w Gdańsku :)

  5. hym108

    Ciekawe po co lotniskowiec dla Pakistanu?

    1. Davien

      Bo Indie mają??

  6. Stirlitz

    I w taki sposób Chiny mają dwa lotniskowce, a rosja tylko lotniskowiec-niszczyciel doków.

    1. Łukasz

      Rosja jest sama lotniskowcem

  7. ito

    Tia, poprawianie sobie samopoczucia niedoinwestowaniem i nędznym stanem rosyjskiej marynarki jest z pewnością głęboko uzasadnione.

  8. Z przekąsem

    Pytanie do naszego BBN, albo min Błaszczaka, czy aby nie powinniśmy zaplanować również budowy lotniskowca? Wszak "potencjał" po skonsolidowaniu w.... Radomiu naszych stoczni mamy "ogromny" i już budujemy tak porażające skomplikowaniem i poziomem technologicznym okręty jak... holowniki??? A są przecież "plany" budowy w naszych stoczniach i "Orki" i nawet może nowych.. fregat??? Zatem może czas "zaplanować" też taką budowę? Budujemy wszak własny czołg ciężki, "kupujemy" Harpie, powołujemy "nową" dywizję ze "starych brygad". Jak widać potencjał mamy ogromny..... Po co się ograniczać do jakichś drobiazgów? PGZ to wszak taaaka potęga.....

  9. Niuniu

    Prawdziwie "chińska" skala i tempo rozbudowy floty ale i reszty sił zbrojnych. I same okręty to nie wszystko. Pewnie nie przypadkiem Chiny zaczęły budować bazy wojskowo logistyczne poza swoim terytorium. Do prac o podobnym strategicznym charakterze z zastosowaniem militarnym należy również rozpoczęta budowa kanału przez Nikaraguę łączącego ocean Spokojny z Atlantyckim. Zapowiadane wymiary kanału wskazują, że chińskie lotniskowce będą mogły tędy pływać. Def24 mogło by zaprezentować jakiś tekst o tej inwestycji, jej parametrach i stanie zaawansowania. I najlepiej z analizą polityczną takiego niezależnego od USA szlaku transportowego.

  10. Admirał Złommiecow

    Kiedy Rosja jako rzekome imperium wprowadzi nowe lotniskowce ? Bo ten jeden co mają nie świadczy dobrze o ich mocarstwowości .

  11. pimcik

    świat nam wciąż ucieka.... a miało być tak pięknie...

Reklama