Prezydent wręczył nominacje. Armia z dwoma czterogwiazdkowymi generałami [Defence24 TV]

12 listopada 2019, 12:19

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył dziewięć nominacji generalskich. Zgodnie z zapowiedziami otrzymało je dziewięciu oficerów: czterech pułkowników na generałów brygady, trzech generałów brygady na generałów dywizji, a dwóch generałów broni zostało generałami czterogwiazdkowymi.

Na najwyższy stopień generała nominacje otrzymali szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak i dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika.

Z kolei nominacje na stopień generała dywizji odebrali generałowie brygady: Robert Głąb - dowódca Garnizonu Warszawa, Jacek Pszczoła - inspektor Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym RSZ i pełnomocnik MON ds. programu myśliwca nowej generacji Harpia oraz Dariusz Ryczkowski - szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Akty nominowania na generała brygady otrzymało czterech dotychczasowych pułkowników. Są to: dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej Sławomir Dudczak, dowódca 3. Brygady Radiotechnicznej Dariusz Krzywdziński, szef pionu operacyjnego ds. NATO, zastępca polskiego przedstawiciela wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli Wojciech Ozga i dowódca 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie Artur Pikoń.

Chciałbym, żebyście panowie jako generałowie byli wpatrzeni w tamtych polskich dowódców, którzy w tamtym czasie na swoich barkach nieśli odpowiedzialności za Rzeczypospolitą. (...) To byli ludzie, którzy w bardzo trudnych czasach potrafili się wznieść na wyżyny umiejętności dowodzenia i zarządzania żołnierzami, planowania taktycznego, i mieli na tyle odwagi, że zdołaliśmy pokonać wydawało się niezwyciężonego przeciwnika. (…) Przed nami są wielkie zadania. Od kilku lat realizujemy modernizację polskich sił zbrojnych. Chcemy, aby żołnierz polski był wyposażony w najlepszy sprzęt, który powoli mu w sposób odpowiedni bronić granic Rzeczypospolitej, w przypadku gdyby ktokolwiek chciał podnieść rękę na bezpieczeństwo Polaków i naszego kraju, ale także, by mógł służyć bezpiecznie

Prezydent RP Andrzej Duda

Nominacje prezydent Andrzej Duda wręczał wraz z ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem. Zgodnie z konstytucją postanowienia w sprawie nominacji generalskich prezydent podpisał na wniosek ministra obrony. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Fff
poniedziałek, 18 listopada 2019, 08:08

Czemu nie przywrócą szczebla marszalka?

MirLeo
wtorek, 26 listopada 2019, 08:23

Aby zostać Marszałkiem trzeba wygrać bitwę.. taka procedura

Piłsudczyk
piątek, 22 listopada 2019, 10:35

Marszalek Polski jest stopniem wojskowym obowiązującym w Polsce od 1918 r. do dziś. Jednak nie mamy obecnie osoby która pełni tę funkcję....być może w przyszłości..

4d 44
piątek, 15 listopada 2019, 08:13

Super, jestem przekonany, że zdolność bojowa naszej armii od tego wzrośnie... wróć wzrośnie pensja tylko dla generałów ;p tak jak piszą panowie we wcześniejszych postach, co z modernizacją?! czemu proces modernizacji się wlecze, a produkujemy generałów? będą mieli kim i czym dowodzić? jeśli nie to po jaki wuj?

sża
sobota, 16 listopada 2019, 07:28

Modernizacja leży, bo w wojsku brakuje marszałka, a może nawet dwóch marszałków.

sum
czwartek, 14 listopada 2019, 12:38

Może wszystkich awansować na 4 gwiazdkowych generałów? A na poważnie gdy jest dwóch to nie ma żadnego.

Geo
środa, 13 listopada 2019, 09:02

Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść. Gdzie generałów 106, tam armii ... chyba nie ma

NICK
wtorek, 12 listopada 2019, 15:30

MISTRZOSTWO SWIATA W PRODUKCJI GENERALOW, A MODERNIZACJA TECHNICZNA W PROSZKU....SKORO TAKIE UWIELBIENIE DLA PEWNEGO PROCESU ZADOMOWIONEGO(OBY NIE NA STALE) W MON , TO MOZE PRZED NOMINACJAMI NA GENERALOW TAKZE ZASTOSOWAC I ROWNIE DLUGO TRWAJACA.....TAK, WLASNIE: F A Z E A N A L I T Y C Z N O - K O N C E P C Y J N A !!!!!!

Jaaa
wtorek, 12 listopada 2019, 15:01

Nie da się już na to patrzeć!! SZEFIE MON Proszę powiedzieć co z modernizacja czołgów Leopard?!! Do 2020 miło być oddanych 150 sztuk w wersji 2Pl a jak wiadomo kilkadziesiąt sztuk stoi rozebrany h i modernizacja stoi w związku z biurokracja w MON!!

czekan
wtorek, 12 listopada 2019, 14:12

Dziewięć buzyganów wejdzie na stan uzbrojenia WP...

Poligon
środa, 13 listopada 2019, 21:44

Idziemy na 2,5 % PKB w 2025. Dziewięciu na raz może być mało.

R
wtorek, 12 listopada 2019, 15:19

hahahaha

Tweets Defence24