Południowa Syria pod kontrolą sił Asada

2 sierpnia 2018, 15:31
Mi-8 Syria
Fot. mil.ru
Defence24
Defence24

Siły prezydenta Syrii Baszara el-Asada wspierane przez rosyjskie lotnictwo odzyskały kontrolę nad wszystkimi trzema muhafazami w południowej Syrii - poinformował w czwartek przedstawiciel rosyjskiego sztabu generalnego gen. Siergiej Rudskoj.

"Siły syryjskie wspierane przez rosyjskie siły powietrzne całkowicie rozbiły dżihadystów z Daesz (arabski akronim IS - PAP) i Dżabhat an-Nusra oraz odzyskały kontrolę nad muhafazami (prowincjami) as-Suwajda, Dera i al-Kunajtira" - powiedział dziennikarzom Rudskoj.

Według generała operacja w południowo-wschodniej Syrii pozwoliła siłom syryjskim wyzwolić spod panowania dżihadystów terytorium o łącznej powierzchni 3332 km kwadratowych i odzyskać kontrolę nad 146 miejscowościami.

Zaznaczył, że rząd w Damaszku "w pełni odzyskał kontrolę nad granicą między Syrią a Jordanią" oraz, że zostały "stworzone warunki do wznowienia działań sił pokojowych ONZ na Wzgórzach Golan".

Rudskoj powiedział również, że Rosja rozmieści policję wojskową na Wzgórzach Golan i utworzy osiem punktów obserwacyjnych, by uniknąć możliwych prowokacji.

Na Wzgórzach Golan będzie przywrócone także stacjonowanie sił pokojowych ONZ. Misja ONZ została przerwana w 2012 r. Siły ONZ wraz z rosyjską policją wojskową w czwartek patrolowały obszar po raz pierwszy od sześciu lat - poinformował rosyjski generał.

Izrael uzyskał kontrolę nad strategicznie położonym obszarem Wzgórz Golan w następstwie wojny sześciodniowej w 1967 roku. W 1981 roku objął te tereny swoim systemem prawnym oraz administracyjnym. Syria uważa, że Wzgórza Golan są okupowane przez Izrael i domaga się zwrotu całości terytorium; w 2009 roku premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael nigdy nie odda tych ziem, gdyż są one niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa państwu żydowskiemu.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
W3-pl
poniedziałek, 6 sierpnia 2018, 15:10

czy to ten Pan yaro od zachwalania Pancira? \" Bo IAF ta wystraszone i F-15 odpala rakiety znad Libanu\"? to jaki typ Su-szki rozwalili ostatnio? -24M czy staruszka -22?

Majster
piątek, 3 sierpnia 2018, 15:27

Dużo ważniejszą informacją (o ile oczywiście jest prawdziwa) jest wypowiedz chińskiego ambasadora w Damaszku, który stwierdził, że Chiny byłyby skłonne wspomóc Assada w odzyskaniu terytoriów należących do państwa syryjskiego. Nie trzeba mówić jak bardzo pogorszyłoby to i tak już arcytrudną sytuację USA w regionie.

tylko Uzupełniam
piątek, 3 sierpnia 2018, 11:24

@yaro - mało prawdopodobne Kolejny krok do stabilizacji regionu, Izrael traci kolejny pretekst do ataków na Syrię. Odcięta została kolejna droga do zaopatrywania terrorystów w Syrii. Teraz enklawa isis z USA bazą pośrodku a później umowa z Kurdami, kontrolę tamy Al-Tabaka rządowi już odzyskali, pola naftowe ? umowa o opodatkowaniu zysków itd....

yaro
piątek, 3 sierpnia 2018, 01:19

Dziś siły pokojowe ONZ przeprowadziły razem z policją FR wspólny patrol w okolicach wzgórz Golan. Tak ONZ wraca na te tereny dzięki Rosji. Ktoś o tym napisze ?

Tweets Defence24