"Ochotnik". Rosyjski dron stealth wzbił się w powietrze

8 sierpnia 2019, 14:18
S-70_Okhotnik
Suchoj S-70 Ochotnik. Fot. MO Rosji
Reklama

Przeprowadzono pierwszy lot testowy ciężkiego, bojowego bezzałogowego statku powietrznego S-70 "Ochotnik" ("Łowca") opracowanego przez Biuro Projektowe Suchoja.

Oblot nowego bezzałogowca miał odbyć się na terenie jednego z wojskowych lotnisk testowych i trwać przez ponad 20 minut na wysokości ok. 600 metrów pod kontrolą operatora znajdującego się na ziemi. Polegał on na kilkukrotnym okrążeniu rejonu lotniska i zakończył się pomyślnym lądowaniem.

Jak podaje MO FR, S-70 "Ochotnik" został zbudowany w układzie latającego skrzydła przy wykorzystaniu specjalnych materiałów i powłok, które mają za zadanie zmniejszyć do minimum jego powierzchnie skutecznego odbicia fal radiowych, co ma uczynić go trudno wykrywalnym dla radarów potencjalnego przeciwnika. Dodatkowo system ma być wyposażony w różnego typu nowoczesne systemy rozpoznawcze oraz dwie komory uzbrojenia, w których może przewozić do 2000 kg kierowanego i niekierowanego uzbrojenia.

S-70 "Ochotnik" to ciężki, bojowy bezzałogowy statek powietrzny opracowany przez jako koncepcyjny projekt demonstratora technologii myśliwca wielozadaniowego 6 generacji. Przy pracach nad tym projektem, które rozpoczęły się najprawdopodobniej w 2011, roku wykorzystano doświadczenia ze wcześniejszego projektu biura konstrukcyjnego MiG-a - bojowego bezzałogowego statku powietrzne Mikojan "Skat" oraz niektóre, wybrane technologie opracowane na potrzeby programu nowego myśliwca wielozadaniowego 5 generacji Suchoj Su-57.

Pierwsza makieta tej konstrukcji została przekazana do testów naziemnych w 2014 roku, a pierwszy prototyp zbudowany w Nowosyberyjskich Zakładach Lotniczych im. W.P. Czkałowa ujawniono w lipcu 2017 roku. W listopadzie 2018 roku prototyp "Ochotnika" przeszedł pierwsze oficjalne testy naziemne w tym procedurę kołowania, rozwijania prędkości do 200 km/h i natychmiastowego hamowania na pasie startowym lotniska zakładowego. Pod koniec maja 2019 roku prototyp próbne wznoszenia na wysokość kilku metrów nad pasem startowym 929 Państwowego Ośrodka Lotniczo-Badawczego w Achtubińsku, gdzie 2 tygodnie wcześniej został zaprezentowany prezydentowi Władimirowi Putinowi. Pierwszy lot testowy oznacza wstęp do dalszych, kluczowych badań i testów nowej konstrukcji, która wpisuje się w ambitny plan rozwoju rosyjskich zdolności w zakresie opracowywania i produkowania własnych bezzałogowych statków powietrznych, w tym również ich ciężkich i uzbrojonych wersji.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 53
Reklama
001
czwartek, 16 września 2021, 16:36

Brawo Potrzeba nam czołgów Abrams Prace nad dronem idą tak słabo

hahaha
sobota, 14 listopada 2020, 13:11

Ruska wersja B2

el ninio
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 12:00

Dobre uzupełnienie obrony przeciwlotniczej szczególnie do wykrywania i niszczenia pocisków manewrujących... Nawet gdyby był ogrniczony do niszczenia tylko celów powietrznych. Ciekaw jestem jak by to cenowo wychodziło względem samolotów myśliwskich.

SŁAWEK
środa, 14 sierpnia 2019, 11:07

S-70 Okhotnik (Сухой С-70 "Охотник" - 'Hunter') dlatego po polsku ,,ŁOWCA".

Zatroskany
piątek, 9 sierpnia 2019, 16:57

To coś na kształt robota borys!

niunios
piątek, 9 sierpnia 2019, 13:55

Piękna zabudowa silnika stealth taki, że ja ledwo widze tego "drona" RC na filmię ;) 20 minut lotu bo pewnie nie ma więcej paliwa dlatego też pewnie podwozie się nie chowa silnik to pewnie Saturn AL-31 albo jakaś jego wersja a to nie są oszczędne jednostki dlatego cała rodzina od su 27 to duze samoloty gdzieś to paliwo trzeba zmieścić a tu nie widzę za wiele miejsca . Kolejna propagandowa zabawka Putina i tyle

Markus
piątek, 9 sierpnia 2019, 11:40

Rosjanie, caly czas robia... Widać determinację rozwoju... Jak nie nowe okręty podwodne, nawodne, to nowe rakiety, samoloty, czołgi, wozy bojowe... I teraz ciężkie drony stealth... A my co...? Siedzimy na tyłku i patrzymy na innych... Tracimy cenny czas. Okrętów podwodnych nie ma, zresztą nawodnych też mało... Narwi nie ma, czołgu nowego nie ma, wozu bojowego nowego też, rozpoznania kosmicznego nie ma, samolotów nowoczesnych tylko 48...drony tylko mini.... Wyglądamy ja ludzie prymitywni z drewnianymi pałkami w erze kosmicznej. Cały budżet MON 2% powinien przez najbliższe 10 lat iść na modernizację, a nie tylko 1/3 z tych 2%. Państwo powinno podjąć ten wysiłek strategiczny. Wypłaty dla wojskowych, emerytury wojskowe, opłaty infrastruktury, samolotów rządowych powinny iść z budżetu, ale innych ministerstw....

czwartek, 19 listopada 2020, 20:21

Ale wiedzą gdzie jest kierunek -Rumunia!!!

byki
piątek, 9 sierpnia 2019, 11:05

I tu powinna zapalić się czerwona lampka. To jest ciekawa konstrukcja, aczkolwiek jest w tym trochę propagandy To znając Rosjan to bez względu na właściwości stealth wyprodukują tysiące takich dronów ( tanio ) i to wystarczy by uzyskań przewagę w powietrzu.

Stefan
sobota, 10 sierpnia 2019, 09:31

Tanio? Raczej odwrotnie. Czerwona lampka się jednak zapala. Jeśli jest to dron unoszący dwie tony uzbrojenia, to jest za mały do atakowania dalekich krajów, ale idealny do nękania "bliskiej zagranicy". Widać wojskowi rosyjscy doskonale zdają sobie sprawę z obecnych i planowanych przeciwlotniczych zdolności obronnych państw "hipotetycznego teatru działań wojennych". Dron ma na tyle dużą ładowność i przewidywany zasięg, że Polska powonna to uwzględnić w doktrynie obronnej, że nie wspomnę o innych "krajach nadbałtyckich". W armii każdego państwa taki sprzęt się przydaje. Ze względu jednak na koszty i efekty jego działania w polskiej doktrynie obronnej bardziej przydatne wydają się drony mniejsze i tańsze, zdolne do działania na zapleczu sił agresora i w rejonie prowadzonych walk (celowo nie wspominam o "linii frontu"). Za cenę jednego dużego drona można mieć kilka mniejszych, kilkanaście małych lub kilkaset sztuk amunicji krążącej. Rozproszenie efektorów utrudni działanie obrony przeciwnika i poprawi bezpieczeństwo sił własnych. Więcej głowic śledzących, to większa świadomość sytuacyjna i mniej dotkliwe straty w przypadku utraty niektórych z nich.

el ninio
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 12:05

Czy ty wiesz co piszesz? Przeczytaj jeszcze raz.

Kiks
sobota, 10 sierpnia 2019, 09:15

Napisz może, że wyprodukują ich miliony za 1K dolarów sztuka. Na ile znasz ruskich?

Swen
piątek, 9 sierpnia 2019, 21:16

Pytanie kiedy i czy faktycznie aż tak tanio

Pol
piątek, 9 sierpnia 2019, 09:36

Coś mi sie wydaje ze robią podwaliny pod wiekszy bombowiec strategiczny Jak do tej pory z tego typu kokonstrukcjami sie nie bawili wiec przypadkiem moze wyjść coś ciekawego.

Kiks
piątek, 9 sierpnia 2019, 09:34

Bezzałogowy, bo strach wsadzić tam pilota.

Technolog
piątek, 9 sierpnia 2019, 09:31

Ja tu widzę tylko jakieś kompleksy Rosji w zakresie braku myśliwca V generacji w technologi stealh i stąd poszukiwania tanich namiastek w postaci drona. Niech sobie lepiej zrobią czołg w technologi stealh a najlepiej taki , który jest na papierze a w realu go nie widać :)

Wymyślanka
piątek, 9 sierpnia 2019, 22:57

Rosyjska wersje PL-01?

komentator
piątek, 9 sierpnia 2019, 08:09

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych przyznał, że realną przewagę nad Chinami czy Rosją może dać jedynie broń z napędem hipersonicznym. Chodzi o pojazdy bezzałogowe, wynoszone w powietrze na pokładach lub pod skrzydłami innych samolotów. Dopiero na wysokości ponad 20 tys. metrów odpalają swoje silniki i rozpoczynają podróż w kierunku celu z prędkością przekraczającą 6 tys. km/h. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć tego typu jest Boeing X-51A Waverider, który przeszedł już serię testów, ale zdecydowana większość zakończyła się usterką.

Davien
piątek, 9 sierpnia 2019, 09:48

Panie komentator akurat testy X-51 zakończyy sie pomyslnie i został przekazany do dalszego rozwoju do DARPA wiec nie zmyslaj.

Xd
piątek, 9 sierpnia 2019, 06:24

Tradycyjnie jakże cenne uwagi rodzimych konstruktorów i popatrzeć jaka to ironia taki mały doświadczony historią kraj ma tylu wspaniałych konstruktorów i przemysł lotniczy na światowym poziomie a taka niby wielka rosja drona zrobić nie potrafi a ile dobrego serca publicznie i za darmo przekazują uwagi konstrukcyjne raczkującym w konstrukcjach lotniczych rosjanom mimo że ci uważani są za wrogów

poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 13:06

Gdyby nie ci twoi ukochani rosjanie, to tysiące Polaków nie musiało by uciekać z kraju przed, w trakcie jak i długo po wojnie.

lewy czerwcowy
piątek, 9 sierpnia 2019, 00:33

Stealth? Jakto? Kwantowego radaru się nie boją?

tp1
czwartek, 8 sierpnia 2019, 23:51

Przeszkadza wam okrągła dysza silnika, W F-35 wam nie przeszkadza.

vvv
piątek, 9 sierpnia 2019, 10:29

bo w f-22/f-35 masz izolowane termicznie dysze, spaliny chlodzone zimnym powietrzem w celu rozpraszania widma termincznego, ruskie odpowiedniki maja silniki swiecace jak latarnie w nocy. dodatkowo rosja nie posiada odpowiednikow materialow absorbujacych fale radiowe

Fanklub Daviena
piątek, 9 sierpnia 2019, 09:21

To tak jak u Daviena, dla którego szybki, ale niemanewrowy ("tylko" 4g w zakręcie ustalonym na prędkości naddźwiękowej vs. 0,46g dla F-35...) MiG-31 jest "łatwy" do zestrzelenia, gdy tymczasem tylko kilka procent szybszy SR-71, dla którego 1,5g jest przeciążeniem NISZCZĄCYM i instrukcja zabrania mu wykonywania manewrów ponad 0,5g jest dla naszego Davienka nie do zestrzelenia i "latał sobie jak chciał nad Polską" w czasach Układu Warszawskiego... Pewnie był niewidzialny jak F-35 nad Iranem, bo nad PRL też nikt SR-71 nie widział... :)

hermanaryk
piątek, 7 sierpnia 2020, 09:45

Pułap SR-71 - 36 km, MiG-31 - 20 km.

dawo
czwartek, 8 sierpnia 2019, 20:32

Wygrywa sposób ukrycia silnika.

GB
czwartek, 8 sierpnia 2019, 19:44

Jaki on jest stealth? Tylko w propagandzie rosyjskiej. Wlot i dusza silnika są proste, nie ma nawet próby ukrycia łopatek silnika (cos w układzie splaszczonego s). Do tego szereg małych wlotów powietrza (jeśli w docelowym platowcu one będą) to będą dobrymi reflektorami radarowymi. Wzrusza silnika to koszmar dla stealth.

Plusik
piątek, 9 sierpnia 2019, 10:07

Czytaj ze zrozumieniem. Pierwszy Lot testowy! To nie finalny produkt.

BG
piątek, 9 sierpnia 2019, 08:47

1. X47 się kłania, 2. wylot silnika taki sam jak w F35 to tam jest stealth a tu nie ? Litości bo czytać te brednie nie sposób.

Davien
piątek, 9 sierpnia 2019, 13:04

Panie BG w F-35 jest specjalnie opracowany silnik F135 z obnizona sygnatura termiczną, w Ochotnika wsadzili stary AL-31 z Su-27 wiec jak widac znowu nie masz zupełnie racji:) A co do x-47 to u niego wentylatora silnika widac nie było, nie jak w tym rosyjskim"cudzie" :)

GB
piątek, 9 sierpnia 2019, 11:59

Właśnie X-47 i F-35 się kłania, wlot powietrza do silnika w innym położeniu niż sam silnik (spłaszczone s), system chłodzenia spalin. A tu właśnie w Ochotniku nic takiego nie ma.

GB
piątek, 9 sierpnia 2019, 14:14

Nie ma zadnego specjalnego systemu cjhlodzenia spalin w F-35. Jezeli jest to podaj zrodla, typ, zasade dzialania. Cokolwiek...

GB
poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 10:33

Jest w opisie silnika F135. Daleko nie musisz szukać, wystarczy angielska wiki.

piątek, 9 sierpnia 2019, 06:48

Tia, a porównaj to sobie z x-47. I co ty na to.

vvv
piątek, 9 sierpnia 2019, 11:06

to zobacz na wylot silnika

Davien
piątek, 9 sierpnia 2019, 09:50

A widziałes w ogóle panie ichtamniet X-47 Pegasus ?? Bo jakbys widział nie napisałbys takich bzdur.

GB
piątek, 9 sierpnia 2019, 09:14

Ależ proszę bardzo X-47: wlot i dysza silnia są w kształcie spłaszczonej S, w każdym razie nie są w jednej prostej linii. Dysza silnika zresztą to bajka w porównaniu z rosyjskim badziewiem. Owszem występują jeszcze otwory i jakieś anteny na powierzchni, ale to dokładnie tak jak napisałem o Ochotniku - jeśli byłyby w docelowym płatowcu to byłyby reflektorami radarowymi.

pga
czwartek, 8 sierpnia 2019, 19:08

Nic na temat tego, że nie ma analoga na całym świecie? Szczególnie z tą "rurą" z tyłu. Ale OK, uprzedzam ewentualne komentarze - oczywiście w Polsce niczego takiego nie mamy ani mieć nie będziemy.

agp
czwartek, 8 sierpnia 2019, 22:54

za to RBQ ma rurę z przodu i garba na grzbiecie

fxx
czwartek, 8 sierpnia 2019, 18:43

Nasza Pilica sobie na pewno z tym poradzi...

polak
czwartek, 8 sierpnia 2019, 18:20

Wygląda solidnie. Widać Rosjanie nie próżnują.

asad
czwartek, 8 sierpnia 2019, 17:46

Bez sensu. Stealth To ślepa uliczka bez przyszłości. Już są radary na których to świeci jak choinka. Technologia droga i do niczego nie przydatna. Tak twierdzą na Kremlu.

vvv
piątek, 9 sierpnia 2019, 11:07

nie ma radarow, a jedynie na fale dlugie ktore nie nadaja sie do naprowadzania rakiet oraz rosja nie ma odpowiednika IBCS

Plusik
piątek, 9 sierpnia 2019, 10:08

Stealth to przewaga zawsze lecz Radary wykrywające stealth to fakt. Problem to namierzenie rakiety na taki obiekt

Oreo
czwartek, 8 sierpnia 2019, 16:35

I tylko tak duża silnika....

Niuniu
czwartek, 8 sierpnia 2019, 16:32

Czy coś wiadomo o planowanych parametrach lotnych tego projektu? Długość lotu, zasięg, wysokość i czy ma to być dron naddźwiękowy?

lewy czerwcowy
piątek, 9 sierpnia 2019, 00:32

taaak. i w kosmos lata i pod wodą pływa.

Davien
czwartek, 8 sierpnia 2019, 23:57

Niuniu, na razie jedynei wiadomo ze maksymalna prędkośc to 1000km/h i udżwig uzbrojenia 2 tony. Moze jak zrobia cos więcej niz demonstrator to będzie wiadomo.

fan_club_Daviena
czwartek, 8 sierpnia 2019, 22:52

ma być nadźwiękowy, waga 20 ton, zabiera dwie tony uzbrojenia, jest niewiele mniejszy od Su-57

Davien
piątek, 9 sierpnia 2019, 09:53

funku jak predkość maks 1000km/h to dla ciebie naddzwiękowa to dalsza dyskusja sensu nie ma:)

iceman001
czwartek, 8 sierpnia 2019, 16:27

A podwozie się nie chowa? Gdzie tu stealth?

ironmen
czwartek, 8 sierpnia 2019, 22:51

jakbyś choć trochę zaczernął informacji to byś się dowiedział, że pierwszy lot testowy jest zawsze z wysuniętym podwoziem ... echhh dzieci dzieci edukujcie się trochę zanim zaczniecie pisać ...

Tweets Defence24