Reklama

Geopolityka

Nie dla Kataru w NATO

Fot. defense.gov
Fot. defense.gov

W minionym tygodniu Sojusz Północnoatlantycki wydał oświadczenie, w myśl którego przystąpienie Kataru do NATO nie jest możliwe, gdyż jest to organizacja, w której członkostwo zarezerwowane jest dla państw europejskich i Stanów Zjednoczonych.

Przedstawiciele Sojuszu przypomnieli, że zgodnie z artykułem 10. Traktatu Waszyngtońskiego, członkami NATO mogą zostać jedynie państwa europejskie. Stwierdzono jednocześnie, że Katar jest i pozostanie cennym państwem partnerskim.

Artykuł 10
Strony mogą, za jednomyślną zgodą, zaprosić do przystąpienia do niniejszego traktatu każde inne państwo europejskie, które jest w stanie realizować zasady niniejszego traktatu i wnosić wkład do bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego. Każde państwo zaproszone w ten sposób może stać się Stroną traktatu, składając Rządowi Stanów Zjednoczonych Ameryki dokument przystąpienia. Rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki powiadomi każdą ze Stron o złożeniu każdego takiego dokumentu przystąpienia.

Oświadczenie wydano w reakcji na komentarz ministra obrony Kataru, który stwierdził, że "długoterminową ambicją" jego państwa jest przystąpienie do NATO. Minister Chalid bin Mohamed Al-Attija powiedział: "Katar jest obecnie jednym z najsilniejszych państw regionu, biorąc pod uwagę jakość uzbrojenia. Jeśli chodzi o członkostwo w Sojuszu, jesteśmy jednym z jego głównych sojuszników. Naszą długoterminową ambicją jest członkostwo w NATO, to nasza jasna wizja przyszłości".

Komentatorzy zwracają uwagę, że nadal niezwykle napięte pozostają relacje Kataru i państw regionu. Rok temu Arabia Saudyjska, ZEA, Bahrajn i Egipt zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem, oskarżając Dohę o wspieranie terroryzmu i współpracę z Iranem. Jedyna granica lądowa - z Arabią Saudyjską - pozostaje zamknięta od pięciu lat.

Reklama

Komentarze (9)

  1. paf

    Skoro Katar prowadzi politykę wespół z Iranem, może niech wejdzie z nim w Układ \"Wzajemnego braterstwa i obrony\"?. Chyba pali się pod stołkiem Emira a Iran nie jest już zbyt ochoczy do \"współpracy\".

  2. Harry 2

    Kiedyś było jescze CENTO i SEATO. Kraje Arabskie mogą założyć swój blok obronny.

    1. andys

      Potrzebny byłby jakiś lokalny wróg (przynajmniej potencjalny) lub jakiś patron. W okolicach Kataru dla Arabów to może być Izrael lub Iran.

  3. Robert Borkowski

    W Traktacie Waszyngtońskim zapisano, jakie są geograficzne granice Sojuszu. Proszę przeczytać a nie wymyślać. Takie typowo polskie mędrkowanie, nie przeczytać, nie wiedzieć, lecz pełną gębą się wypowiadać i wymyślać geopolitykę...

  4. kj1981

    To już lepiej przyjmować takie państwa jak Czarnogóra - militarny zysk w obu przypadkach niewielki, ale za to czarnogórcy przynajmniej nie są skonfliktowani z sąsiadami. I słowo wyjaśnienia: Katar może i ma nowoczesne uzbrojenie, ale siła bojowa ich armii (i generalnie armii państw arabskich) jest niewielka, głównie z uwagi na tragiczny poziom wytrenowania (pokłosie feudalnych stosunków panujących w wojsku) i niskie morale żołnierzy. Raczej by przybyło kolejne państwo, które by było trzeba ratować z opałów niż byłoby to jakieś wzmocnienie paktu. Innym przypadkiem jest Turcja - nie dość, że jest strategicznie położona i NATO potrzebuje ich baz, to jeszcze w momencie przyjmowania do Sojuszu była cennym nabytkiem w obliczu przewidywanego konfliktu z ZSRR (graniczyła z tym państwem od południa). Do tego trzeba dodać stabilizującą region obecność w NATO w obliczu wielopłaszczyznowego konfliktu Turcji z Grecją (myślę, że gdyby te państwa nie były w NATO, to by w ostatnim półwieczu było tam kilka wojen, zupełnie jak między Indiami a Pakistanem).

  5. Kordian

    Turcja tylko w 3% jest na kontynencie europejskim.

  6. nono

    no dobra, a Kanada?

    1. Nico

      Jest w NATO ze względu na położenie geograficzne.

    2. Davien

      Kanada jest częścia Brytyjskiej wspólnoty Narodów wiec jak najbardziej się łapie do NATO.

    3. Marek

      Czyli Australia czy Nowa Zelandia gdyby chciały też mogą przystąpić?

  7. Ciekawski

    W takim razie co w NATO robi Turcja? Nie jestem zwolennikiem przyłączenia Kataru do NATO, ale Turcji też w tym pakcie nie widzę, szczególnie pod rządami Erdogana.

    1. Geograf

      Spójrz na mapę Europy i okolic i przyjrzyj się uważnie. Odpowiedź jest tam.

    2. raf

      Turcja znajduje się w Europie oraz Azji

    3. grom

      Czesc turcji lezy w NATO

  8. Yugol

    Nie dla Vanuatu w NATO

  9. mali

    czyli nie dla arabi saudyjskie rowniez bardzo dobra wiadomosc.

Reklama