Najnowsze Bradleye idą do wojska. Wkrótce w Polsce?

4 czerwca 2020, 10:17
Bradley A4
Fot. BAE Systems.

Amerykańska armia otrzymała pierwsze dostawy nowej wersji bojowych wozów piechoty Bradley w nowej wersji A4. Jest prawdopodobne, że za kilka lat podobne pojazdy trafią do budowanej przez Amerykanów bazy w Powidzu.

O przekazaniu pierwszego BWP Bradley w wersji A4 poinformował producent tych maszyn, koncern BAE Systems. Zakres modernizacji skupia się przede wszystkim na wymianie przestarzałych elementów, poprawie własności manewrowych (moc silnika zwiększy się z 600 do 675 KM) oraz bilansu energetycznego pojazdu.

Jest to o tyle istotne, że w czasie wcześniejszej służby amerykańskie BWP otrzymały szereg nowych elementów (włącznie z pancerzem reaktywnym), co spowodowało zwiększenie ich obciążenia. Dzięki modernizacji pojazdy zachowają podatność na dalsze usprawnienia. Pojazdy w wersji A4 zostaną np. dostosowane do montażu aktywnego systemu ochrony Iron Fist, który nie mógł być instalowany na Bradleyach w wersji A3 z uwagi na niedostatki systemu generowania energii.

Oprócz tego Bradleye w wersji A4 (otrzymają nowe systemy elektroniczne i łączności, jak i urządzenia do diagnostyki. Masa bojowa zwiększy się do 80 tys. funtów (nieco ponad 36,28 ton), dla porównania według producenta wozy A3 mogły ważyć do 34,25 ton. Jednocześnie pojazdy – modernizowane ze starszych wariantów – będą wyposażane we wszystkie usprawnienia dla wersji A3, włącznie z celownikiem termowizyjnym dla dowódcy, jak i wprowadzone już w trakcie służby elementy dodatkowego opancerzenia.

Z głębszych modernizacji Bradley’ów do nowszych wersji powyżej A4 zrezygnowano, aby zapewnić finansowanie dla programu ich następcy (Optionally Manned Fighting Vehicle). Nie jest jednak wykluczone, że część wozów otrzyma kolejne usprawnienia, w ramach modyfikacji (jak np. wspomniany system Iron Fist).

Amerykanie planują zmodernizowanie do wariantu A4 wozów Bradley służących w czterech pancernych brygadowych zespołach bojowych, jak i sprzętu dla jednego z zestawów wyposażenia rozmieszczanych w Europie. Pozostałe jednostki będą przypuszczalnie eksploatować wozy wersji A3 aż do zastąpienia przez nowe platformy. W Europie mają być rozmieszczone zestawy wyposażenia dla łącznie dwóch brygad pancernych.

Jeden z nich już jest rozlokowany na zachodzie kontynentu (z istniejącym sprzętem, zarówno jeśli chodzi o czołgi jak i BWP), a drugi za kilka lat znajdzie się w budowanej bazie w Powidzu, jest całkiem prawdopodobne, iż Bradleye w nowej wersji, obok brygad stacjonujących w USA, zostaną rozmieszczone właśnie w Polsce. Po to, by w wypadku zagrożenia jedna z brygad wykorzystujących te wozy przerzucała tu zza Atlantyku wyłącznie żołnierzy, a nie sprzęt. Defence24.pl otrzymał niedawno od US Army Europe szczegółowe wyjaśnienia w sprawie rozbudowy jednostki w Powidzu.

Reklama
Tweets Defence24