Naddźwiękowy „gunship” na bazie bombowca B-1B

14 maja 2018, 15:18
Bombowce B-1B
Fot. USAF

Koncern Boeing uzyskał amerykański patent na rozwiązanie umożliwiające uzbrojenie bombowca B-1B Lancer w działka automatyczne. Zaproponowa konstrukcja, przynajmniej teoretycznie, ma zmienić bombowiec strategiczny w naddźwiękowy odpowiednik samolotów AC-130J GhostRider. Z załączonych do patentu schematów wynika, że rozważane jest uzbrojenie kalibru 30 lub 40 mm, zarówno strzelające w bok, jak też zamontowane obrotowej wieżyczce.

Amerykański Urząd Pantentowy z dniem 8 maja 2018 roku udzielił koncernowi Boeing patentu na całościowe rozwiązanie i koncepcję instalacji uzbrojenia artyleryjskiego w komorze bombowej naddźwiękowego bombowca strategicznego B-1B Lancer. Dokument obejmuje kilka możliwych do zastosowania koncepcji instalacji broni, kierowania ogniem, a przede wszystkim wysuwania uzbrojenia podczas ataku i wciągania do komory bombowej podczas lotu z dużą prędkością.

Patent nie dotyczy rozwiązań już zastosowanych czy przetestowanych ale służy zabezpieczeniu własności intelektualnej koncernu. W liczącym 36 stron dokumencie można znaleźć m. in. schematy kilku metod instalacji uzbrojenia. Bardziej klasyczne obejmują umieszczenie na odchylanym elemencie osłony komory bombowej czterek działek automatycznych wraz z systemem celowniczym  skierowanych w stronę lewej burty i w dół. Jest to koncepcja zbliżona do stosowanej w maszynach rodziny AC-130, której najnowszym wariantem przyjętym na uzbrojenie US Air Force jest AC-130J Ghost Rider, uzbrojony w działka 30 mm i haubicę 105 mm. 

O wiele ciekawsza zdaje się być jednak propozycja umieszczenia w komorze bombowej wysuwanej, obrotowej wieżyczki z jednym lub dwoma działkami niesprecyzowanego typu. Tutaj również pojawia się kilka koncepcji różniących się szczegółami systemu ekstrakcji i wciągania uzbrojenia. Jeśli taki projekt zostanie zrealizowany, będzie de facto oznaczał, iż B-1B stanie się pierwszym od ponad pół wieku bombowcem strategicznych z wieżyczką podkadłubową.

W przypadku „podkadłubowej wieżyczki” koncepcja może znaleźć zastosowanie do instalacji broni wysokoenergetycznej, takiej jak testowane od lat bronie laserowe. W takiej aplikacji uzbrojenie laserowe może zostać zastosowane na maszynie B-1B nie tylko do ataku na cele naziemne, ale również jako system do zwalczania pocisków balistycznych lub innych celów powietrznych. Do takich zadań korzystne jest zastosowanie platformy zdolnej do latania z dużą prędkością i na wysokim pułapie. 

Reklama
Tweets Defence24