Macron: nie wierzę, że Donald Trump chciałby wojny

7 maja 2018, 14:14
tq4rAEvJ7hkmfI8tpdAtwt4H67RCMQmc
Fot. President of Russia

Prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzegł przed wybuchem wojny jeśli prezydent USA Donald Trump wycofa się z zawartej w 2015 roku umowy światowych mocarstw z Iranem o ograniczeniu programu atomowego tego kraju w zamian za złagodzenie międzynarodowych sankcji.

"Oznaczałoby to, że otwieramy puszkę Pandory, mogłoby dojść do wojny" - powiedział Macron niemieckiemu tygodnikowi "Der Spiegel". Prezydent Francji dodał jednak: "Nie wierzę, że Donald Trump chciałby wojny".

Porozumienie z Iranem było jednym z tematów ostatniej oficjalnej wizyty Emanuela Macrona w USA. Prezydent Francji od początku podkreślał, że jest przeciwny zrywaniu układu z Teheranem. Na wspólnej konfernecji prasowej z Trumpem zaznaczył, że oba mocarstwa powinny „pracować nad nowym układem”, który byłby niejako rozszerzeniem porozumienia nuklearnego, aby objąć również takie sporne problemy, jak zbrojenia rakietowe Iranu czy stabilizacja w regionie. Słowa Macrona spotkały się z enigmatyczną odpowiedzią Trumpa, który stwierdził, że nie wie, "czy jest możliwe zawarcie nowej umowy opartej na solidnych podstawach", oraz że "nikt nie wie", czy podejmie decyzję o wycofaniu USA z umowy. Prezydent USA zapewnił ponadto, że jeśli Teheran zagrozi Stanom Zjednoczonym, "zapłaci cenę, jaką dotychczas zapłaciło niewiele państw. Pomimo zapewnień o szczerych rozmowach pomiędzy głowami obu państw do tej pory nie jest jasne czy prezydenci osiągnęli konsensus w tej sprawie.

Donald Trump ma do 12 maja podjąć decyzję, czy wycofuje swój kraj z porozumienia z Iranem. Jak zapowiadał, Stany Zjednoczone wycofają się z układu, jeśli wraz z europejskimi sojusznikami nie zdołają go zmodyfikować. Razem z USA porozumienie z Iranem zawarły w lipcu 2015 roku Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
a.k
środa, 9 maja 2018, 14:35

Trump chce tylko zarabiać i być najpotężniejszym, a że dzięki wojnie idzie to osiągnąć to cóż.. ;)

polska
środa, 9 maja 2018, 13:19

iran militarnie---jest w stanie zniszczyć sobie armię usa do celu jqk mu sie podoba!!!!!!!!!! wiemy to!!!!!!!!

PiotrEl
wtorek, 8 maja 2018, 12:31

Niewierzący, znaczy ateista?

Tweets Defence24