Somalia: atak drona na bojowników z Asz-Szabab

23 marca 2018, 09:44
Zrzut ekranu 2018-03-22 o 17.18.06
Fot. af.mil
Defence24
Defence24

Jak podaje agencja Associated Press Amerykanie zaatakowali pozycje somalisjkich rebeliantów z grupy Asz-Szabab. W wyniku nalotu dokonanego za pomocą drona śmierć poniosło co najmniej dwóch terrorystów. 

Dowództwo wojsk USA w Afryce poinformowało, że do ataku doszło w poniedziałek. Według dokładnych danych nalotu dokonano niedaleko Mubaarak w rejonie Lower Shebelle, w południowej Somalii. Wojskowe źródła mówią o co najmniej dwóch zabitych i trzech rannych bojownikach oraz zniszczonym pojeździe. 

Stany Zjednoczone przeprowadziły w 2017 roku ponad 30 ataków na siły somalijskich rebeliantów. Zwiększona aktywność amerykańskich samolotów bezzałogowych, jak również konwencjonalnego lotnictwa (do ataków używane są F-15E, prawdopodobnie operujące z bazy w Dżibuti) jest wynikiem decyzji o rozszerzeniu działań wojskowych w Rogu Afryki, podjęta w zeszłym roku przez administrację prezydenta Donalda Trumpa.

Asz-Szabab jest somalijską radykalną islamityczną organizacją militarną. Od 2012 jest uznawana formalnie za komórkę Al-Kaidy w tamtym rejonie. Ugrupowanie liczy obecnie 14 tys. bojowników i jest jedną ze stron trwającej wojny domowej. W 2013 roku, w odwecie za interwencję wojsk kenijskich w Somalii Asz-Szabab dokonało krwawego zamachu na centrum handlowe Westgate Mall w Nairobi. Grupa nasiliła ataki w ostatnich miesiącach. W ostatnim zamachu przeprowadzonym przez tą organizację w Mogadiszu zginęło ponad 500 osób.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Moni
piątek, 30 marca 2018, 19:42

Pomagalismy Somali i co teraz mamy zaplate na ladzie i oceanie.Zadnej pomocy dla nikogo w Polsce jest bardzo duzo nedzy itd

Marek1
sobota, 24 marca 2018, 12:53

Taaa ... ugrupowanie terrorystyczne liczy ok 14 tys. bandytów, a dron za miliony $ zabija ... 2 i jest to NEWS pokazujący skuteczność rzekomo prowadzonej \"wojny\" z terroryzmem islamskim.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama