NATO przyjęło plany obrony dla Polski i krajów bałtyckich

4 grudnia 2019, 14:44
20191129_191129a-007
Fot. NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że na spotkaniu szefów państw i rządów Sojuszu Północnoatlantyckiego uaktualniono plany ewentualnościowe dla krajów bałtyckich i Polski.

Podczas konferencji prasowej Jens Stoltenberg w odpowiedzi na pytania dziennikarzy powiedział, że plany ewentualnościowe związane z obroną krajów bałtyckich i Polski zostały uaktualnione.

Wcześniej władze Turcji, włącznie z prezydentem Erdoganem deklarowały, iż uzależniają akceptację uaktualnienia planów obronnych od poparcia NATO dla walki z kurdyjskimi ugrupowaniami zbrojnymi. Wywoływało to obawy o spójność Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Sekretarz generalny przypomniał też, że NATO potroiło wcześniej liczebność Sił Odpowiedzi Sojuszu Północnoatlantyckiego. Mówił również, że w Europie Środkowo-Wschodniej rozmieszczone są, po raz pierwszy, jednostki bojowe NATO. Poinformował też o przyjęciu nowej inicjatywy związanej ze zwiększeniem gotowości sił sojuszniczych.

W deklaracji po spotkaniu przywódców podkreślono też zobowiązanie do przestrzegania Artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego, związanego z obroną kolektywną, ale również Artykułu 3 zobowiązującego do rozbudowy zdolności. Zwrócono uwagę na szerokie spektrum zagrożeń, od działań Rosji, poprzez terroryzm, aż do niebezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Podkreślono również że Sojusz wzmacnia swoje zdolności odstraszania i obrony poprzez połączenie potencjałów w zakresie broni konwencjonalnej, nuklearnej i obrony przeciwrakietowej. Wskazano także na zagrożenie związane z rozmieszczeniem przez Rosję rakiet średniego zasięgu bazowania lądowego, co doprowadziło do załamania traktatu INF.

Reklama
Tweets Defence24