Reklama

16. Dywizja na ćwiczeniu Anakonda 2018

11 listopada 2018, 09:25
img_0183
Fot. ppor. Karol Frankowski
Defence24
Defence24

16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana wzięła na poligonie drawskim udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. Tumak-18, stanowiącym element składowy ćwiczenia pk. Anakonda-18.

Dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Marek Sokołowski przyjął meldunek o o gotowości pododdziałów do rozpoczęcia ćwiczenia od zastępcy dowódcy – szefa sztabu 16PDZ gen. bryg. Stanisława Kaczyńskiego w środę 7 listopada, na uroczystej zbiórce w rejonie pasa taktycznego Bucierz - informuje mjr Marek Nabzdyjak.

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu gen. Sokołowski powitał żołnierzy z 12. i 16. Dywizji Zmechanizowanej oraz innych ćwiczących jednostek, a także żołnierzy amerykańskiej 1. Dywizji Pancernej. Następnie wskazał zasadnicze cele i zadania, stojące przed kierownictwem ćwiczenia i ćwiczącymi wojskami. W swoim wystąpieniu  gen. Sokołowski powiedział - „Żołnierze, witam wszystkich uczestników ćwiczenia. Przed nami najważniejsze tegoroczne przedsięwzięcie szkoleniowe. Ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Anakonda-18 oraz Tumak-18, dla 16. Dywizji Zmechanizowanej jest zadaniem, które musimy wykonać na jak najwyższym poziomie, czego sobie i wszystkim tu stojącym serdecznie życzę”.

image
Fot. ppor. Karol Frankowski

W ramach szkolenia kierownictwa ćwiczenia omówiono podstawowe uregulowania prawne z zakresu przestrzegania przepisów bezpieczeństwa w czasie szkolenia i szeroko rozumianej ochrony wojsk, dokonano sprawdzenia systemu łączności i procedur meldunkowych. Następnie zapoznano kadrę z sytuacją taktyczną ćwiczenia i przystąpiono do pracy na stanowiskach kierowania i dowodzenia.

Ćwiczenie taktyczne pk. TUMAK-18, które stanowi element składowy międzynarodowego ćwiczenia pk. ANAKONDA-18 jest kontynuacją odbytych treningów sztabowych 16. Dywizji Zmechanizowanej pk. Elbląg-I-18 i Elbląg-II-18 oraz ćwiczenia dowódczo-sztabowego pk. Dzik-18. Jest ono głównym przedsięwzięciem podsumowującym cykl szkolenia 9BKPanc. Ćwiczenie to jest jednym z głównych przedsięwzięć wchodzących w skład cyklu przygotowań jednostek bezpośrednio podległych 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej do działania zgodnie z przeznaczeniem.

image
Fot. ppor. Karol Frankowski
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama