Gen. Andrzejczak: Afganistan był dla wszystkich wielką lekcją

29 czerwca 2021, 14:10

W rozmowie z Defence24 TV Szef Sztabu Generalnego generał Rajmund Andrzejczak mówił o doświadczeniach, jakie Wojsko Polskie zdobyło w czasie misji w Afganistanie.

Szef Sztabu Generalnego podkreślił, że nie powinno się oceniać misji przez pryzmat poniesionych kosztów finansowych czy liczby podpisanych kontraktów. Operacja w Afganistanie miała bowiem istotne znaczenie zarówno z politycznego, jak i wojskowego punktu widzenia. – Polska pokazała, że jest w stanie przejmować odpowiedzialność za bezpieczeństwo w różnych miejscach, gdzie jest to potrzebne. Pokazała, że jest wiarygodnym sojusznikiem. Na poziomie wojskowym musieliśmy się dokalibrować – mówił generał Andrzejczak. Podkreślił, że dziś Wojsko Polskie nie byłoby takie same, gdyby nie udział w misji.

Generał Andrzejczak zaznaczył też, że działania w trakcie misji wpłynęły również na kształtowanie jego świadomości jako oficera. Dodał, że pozostaje w kontakcie z rodzinami poległych w Afganistanie.

Reklama
Reklama

Szef Sztabu Generalnego mówił również o konieczności wdrażania zasady dowodzenia przez cele (tzw. mission command) i większej elastyczności w podejmowaniu decyzji na wszystkich szczeblach. Zaznaczył, że potrzebne są „rozwiązania systemowe, zmiana kultury”.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 64
Szwej
czwartek, 29 lipca 2021, 23:51

Mam wrażenie, że nasi generałowie są dobrze odizolowani od rzeczywistości i potrzeb.

wyborca Bidena
poniedziałek, 19 lipca 2021, 23:33

Dla tych, co zginęli, na pewno.

AlS
czwartek, 8 lipca 2021, 11:11

W Afganistanie wojna nie została przegrana, tylko przerwana. Była to wojna nie do wygrania, więc dobrze się stało, że ją zakończono. Nie da się wygrać wojny z partyzantką metodami „humanitarnymi”. Można kupić serca ludności zaopatrując ją w wodę, żywność i pożądane dobra - przysłowiowe paciorki i świecidełka, ale po drugiej stronie jest nóż i karabin, oraz kontakty wśród ludności, co w połączeniu z brakiem skrupułów w ściganiu zdrajców bardziej przemawia do wyobraźni niż chwilowa wdzięczność wobec przybyszów. Sposób na wygranie wojny z partyzantką jest jeden - odcięcie bojowników od miejscowej ludności. Metody niestety nie są humanitarne i żadne demokratyczne państwo nie zezwoli na ich stosowanie na dłuższą metę. Książkowym przykładem udanej akcji przeciw partyzanckiej była operacja gen. Raoula Salana w Algierii w 1957 r. Podstawowe założenia były następujące - przede wszystkim odcięcie zaopatrzenia, poprzez szczelne zamknięcie granic. W Afganistanie nigdy do tego nie doszło. Po drugie, ludność z odległych wiosek, których nie da się kontrolować, należy przesiedlić do miejsc gdzie kontrola jest możliwa i ściśle kontrolować. Po trzecie, pojmanych partyzantów należy skłonić do wyjawienia danych swojego bezpośredniego dowódcy. Metody są różne, wszystkie bolesne. Tak ustala się piramidę dowodzenia. Z guerillą się nie pertraktuje, co najwyżej przekupuje pojedynczych ludzi i różnymi metodami perswazji skłania do zmiany stron. To są metody drastyczne i nie ma na nie przyzwolenia w demokratycznych społeczeństwach. Więc lepiej żeby ich rządy nie wdawały się w takie wojny.

Toruniak
wtorek, 13 lipca 2021, 23:28

Zamiast wydawac biliony na strzelanki bylo każdemu dac tv lcd i satelite.. Siedzieliby w tych swoich chalupach z krowiego lajna i ogladali boliwood.. Nie chcialoby im sie latac w szlafrokach po zad..i wykrzykiwac te swoje glupoty machajac AK..

dim
niedziela, 4 lipca 2021, 16:09

Upadek Bizancjum. Polakom kojarzący się zwykle ze zdobyciem Konstantynopola przez krzyżowców, czy w dwa wieki później przez Turków. Nic bardziej błędnego! Upadek Konstantynopla to klęska niewielkiego królestwa i miastai 40 tysięcy mieszkańców, zajmującego budynki i fortyfikacje po niegdysiejszej metropolii ponad milionowej. Gdy właściwy upadek Drugiego Rzymu nastąpił był już o pół tysiąclecia wcześniej. W szczególności, było to państwo znakomicie zorganizowane administracyjnie, najwyższej technologii, przy tym łożące na obronność wielkie kwoty. Ale po pierwsze, przyjęło w swe granice (jak Europa dziś) wielkie masy ubogich migrantów, jako tanią siłę roboczą. Obcych kulturowo i przybywających tak szybko i licznie, że nie mogło być mowy o ich hellenizacji. Odwrotnie – to oni dominowali i wypierali, prowincja po prowincji, ludność, zhellenizowaną już kulturowo. A po drugie – liczne i znakomicie uzbrojone wojska bizantyńskie, mające bronić doskonale ufortyfikowanych miast... uciekały nieraz tylko na samą wieść o zbliżaniu się gorzej uzbrojonego od nich, nieraz nawet mniej licznego, za to obytego z wojną wroga. Gdyż bizantyjscy żołnierze, na ogół, nigdy nie brali przedtem udziału w prawdziwej wojnie. Czyli nic by tu nie pomogło dalsze zwiększanie nakładów państwa bizantyńskiego na obronność. Żołnierzy należało systematycznie wysyłać na wojny. I tego zaniedbano.

Katsumoto
poniedziałek, 5 lipca 2021, 08:26

Czyli USA będzie się rozwijało czy zwijało?

dim
poniedziałek, 5 lipca 2021, 13:55

Ja bardzo obawiam się, ale o Unię. Z łatwością mogłaby stać się trzecim Rzymem. Tymczasem zmienia się w zawłaszczaną przez obcych kulturowo, ale przeważających liczebnie - i przy tym barbarzyńców ? Po części przez nich też.

dim
niedziela, 4 lipca 2021, 15:46

Sprawdzam na stronie Wyższego Urzędu Górniczego, wypadkowość w górnictwie. Przykładowo, w roku 2018 miało miejsce 2117 wypadków. W tym 15 ciężkich. Poległo w nich 21 górników. To w ciągu jednego roku. Następnie w roku 2019 poległo 23 górników. A w roku 2020 poległo 16 górników. Ogółem w sekcji górnictwo i wydobywanie według danych Głównego Urzędu Statystycznego pracowało w 2018 roku 138,6 tys. osób zwykle młodych. Czyli analogia do Wojska Polskiego jest to dość dobra.

dim
niedziela, 4 lipca 2021, 15:45

Sprawdzam na stronie Wyższego Urzędu Górniczego, wypadkowość w górnictwie. Przykładowo, w roku 2018 miało miejsce 2117 wypadków. W tym 15 ciężkich. Poległo w nich 21 górników. To w ciągu jednego roku. Następnie w roku 2019 poległo 23 górników. A w roku 2020 poległo 16 górników. Ogółem w sekcji górnictwo i wydobywanie według danych Głównego Urzędu Statystycznego pracowało w 2018 roku 138,6 tys. osób zwykle młodych. Czyli analogia do Wojska Polskiego jest to dość dobra.

gnago
niedziela, 4 lipca 2021, 12:50

Jasne ciekawi mnie jakie to doświadczenie zdobyła dywizja pancerna. Przydatne w przypadku konfliktu pełnoskalowego w Europie. To sam napiszę żadne. No ewentualnie weryfikacja kadr oficerskich co to z bazy nosa nie wychylali , albo symulowali patrole bojowe

ziuciu
piątek, 2 lipca 2021, 22:30

Panie generale dostaliście klapsa w Afganistanie, a Europa dostanie między oczy za swoją bezmyślność i poprawność polityczną. https://www.infosecurity24.pl/terroryzm-w-ue-niejedno-ma-imie

mobilnyPL
środa, 30 czerwca 2021, 20:12

Zapomniał dodać o polskich ofiarach i rannych tej wspaniałej wyprawy krzyżowej....

Z prawej flanki
czwartek, 1 lipca 2021, 11:33

Ofiary są wpisane w koszt udziału w misji. Każdy kto tam pojechał, wiedział na co się pisze. I brał za to pieniądze. Ofiary też uczą.

qwert
czwartek, 1 lipca 2021, 16:12

Za nasze pieniądze w amerykańskiej sprawie, I czego te ofiary nas nauczyły ? - że inwalidą wojennym nikt się nie interesuje. Zrobił swoje może odejść a w cywilu niech bieduje na rencie

Łukasz
sobota, 10 lipca 2021, 16:37

To była misja NATO-owska. Gdybyśmy na nią nie pojechali to byłoby z nami mniej więcej jak jest teraz na granicy Białorusi z emigrantami. Czyli każdy nas olewa bo nie wykazaliśmy solidarności z południem Europy. Sojusze tak mają że nie zawsze coś się opłaca a robić to trzeba.

yy
niedziela, 4 lipca 2021, 22:11

Jak Rosja nas zaatakuje powiesz Amerykanom nie wtrącajcie sie, nie wasza sprawa?

Toruniak
wtorek, 13 lipca 2021, 23:31

Jak Rosja nas zaatakuje to skonczymy jak Ukraina. Co najwyzej wezwa ambasadora na dywanik i tyle.

Nie inż.
piątek, 2 lipca 2021, 19:12

Taka ich praca. Po co piszesz te bzdury. Inwalidą i w kopalni możesz zostać

asd
środa, 30 czerwca 2021, 18:34

aaaaaa, to my pojechaliśmy się tam uczyć! Szkoda że kilkanaście lat wstecz o tym nie mówili

Mój nick
sobota, 3 lipca 2021, 03:22

Kazdy siedzacy w temacie wiedzial ze jedziemy tam sie uczyc w miare bezkrwawo

Smiechow
środa, 30 czerwca 2021, 18:00

Oby kiedyś jakiś rosyjski generał ,podobnie jak gen. Andrzejczak ,nie zachwalał korzyści misji w Polsce sojuszniczych oddziałów pod przywództwem Rosji :)

środa, 30 czerwca 2021, 21:58

Zdajesz sobie sprawę, że tym sposobem zrównałeś

Smiechow
czwartek, 1 lipca 2021, 03:39

Zdaję sobie doskonale sprawę Kali .Staram się w życiu oceniać otaczającą rzeczywistość obiektywnie, myśleć własnym rozumem ,nie cudzym ,kierować dewizą " Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe."

Jagoda
środa, 30 czerwca 2021, 15:44

Kiedy oni wszyscy zrozumieją, że Afganistan to zupełnie inna od "zachodniej" kultura, religia, styl życia i po co oni ich najeżdżali ???

Toruniak
wtorek, 13 lipca 2021, 23:34

Pewnie.. Statystyczny mieszkaniec Afganistanu bywa w kinie raz na 1000 lat:d Zresztą oni woleliby w nim wyprawic hucznego sylwestra niz obejrzec film:d

Zmechol
środa, 30 czerwca 2021, 21:57

A słyszałaś o Talibach? Twoim zdaniem to "fajni" goście? Tam od czasu inwazji radzieckiej trwała nieprzerwana wojna domowa. Nie najechaliśmy kraju, wsparliśmy tę stronę, która z Talibami, zamordystami religijnymi walczyła. Teraz po 20 latach przegraliśmy.

messer
środa, 7 lipca 2021, 08:00

Talibowie zwyciężyli dlatego, że są częścią tamtego kraju. I tak, dla tamtejszych są to fajni goście. Mają poparcie w ludzie. Tacy właśnie są Afgańczycy dziś.

czarno to widzę
czwartek, 1 lipca 2021, 07:48

A kto "wyhodował" Talibów, ISIS i podobnych, aby później z nimi walczyć?

qwert
czwartek, 1 lipca 2021, 16:22

Zaraz Davien udowodni bezsprzecznie że to dzieło Rosji : ))))))

Boskie
środa, 30 czerwca 2021, 15:20

Jakby rodzina rozmowcy zostalaby zabita rekoma "pokojowych wojsk nato", to jego doswiadczenie byloby identyczne z doswiadczeniami ludnosci afganistanu. Ale tak nie bylo, tak wiec mowimy o zdobywaniu doswiadczen kosztem cudzego panstwa i kosztem cudzego zycia. Cudowne, wrecz boskie Nastepnym razem proponuje byc celem pierwszego ataku dronow, to pozwoli na zwiekszenie horyzontu doscwiadczen

JPC
środa, 30 czerwca 2021, 15:20

tak zeby byla jasnosc o co chodziło jesli ktoś nie wie - niejaki Bush prezydent junior - nie doczytal raportu US Geological Survey Service do konca - stało tam jak wół że, co prawda największe złoża uranu na świecie znajdują się w Afganistanie, jednak ich wydobycie przy obecnym stanie techniki jest niemożliwe/nieoplacalne. Jesli by doczytał to może do zdobycia "bezcennych doświadczeń" i niepotrzebnej śmierci 37 polskich żołnierzy by nie doszło

Nie inż.
piątek, 2 lipca 2021, 19:17

Jak nie wiesz co napisać to nie pisz nic.Zginęło 37 żołnierzy. Taki ich zawód i ryzyko.Górnicy, kierowcy też giną. To jak sobie wyobrażasz że żołnierz po co jest? Zostając żołnierzem chyba każdy zdaje sobie sprawę że nie jest tylko do parady.

JPC
sobota, 3 lipca 2021, 22:49

Odpowiadając na pytanie - jako podatnik utrzymują armię aby zapewniła mi i moim bliskim bezpieczeństwo oraz chroniła interesy Państwa którego obywatelem jestem - Afganistan ani nie zagrażał mojemu bezpieczeństwu ani Polska nie miała tam żadnych interesów. Jaki sens miało więc poświęcenie życia tych ludzi? - może dla nich 900USD dodatku do pensji miesięcznie i dodatkowy procent do emerytury, dla pozostałych 38mln polaków żadnego. Opowieści że pozwoliło to obnażyć słabość naszej armii pozwolę sobie pominąć milczeniem - każdy żołnierz czy kadet szkoły wojskowej ma pełną świadomość tego faktu po pierwszych 4 tygodniach spędzonych za płotem.

lic.
sobota, 3 lipca 2021, 17:53

Żołnierz ma ginąć w obronie Polski, a nie Afganistanu.

Jabadabadu
środa, 7 lipca 2021, 12:45

Poprawka: żołnierz ma NIE GINĄĆ w obronie Polski. Ginąć mają napastnicy. Od tego właśnie są żołnierze.

dim
niedziela, 4 lipca 2021, 15:24

ale lepiej by szkolił się i hartował na terenie Afganistanu, nie Polski

SzpakMarceli
środa, 30 czerwca 2021, 14:31

dla Millera, Kwasa, Siemiątkowskiego i innych WSI-oków to był "interes życia"

Andrzej
środa, 30 czerwca 2021, 11:09

Szczególnie dla Polski, wysyłają swoich żołnierzy w nieopancerzonych pojazdach.

BUBA
środa, 30 czerwca 2021, 10:33

Doświadczenia fantastyczne. Polski konyngent siedzial w bazie jak szczury, uzbrojony po zeby i okopany po uszy. "Stabilizacja" pełną gebą.....................................................Sukces.....................................................................

Dropik
środa, 30 czerwca 2021, 17:41

Co Poradzisz jak miejscowi wolą swoje bagno.

BUBA
czwartek, 1 lipca 2021, 20:10

A kto lubi jak obcy w jego domu ustawią mu rodzinę.................................................................................

dropik
wtorek, 29 czerwca 2021, 23:29

Podobnie jak Irak. Wszyscy zapominają, że przez te lata na operację poszły miliardy złotych i to w czasach kiedy budżet nie był zbyt duży.

Daniel
środa, 30 czerwca 2021, 11:36

I w przeciwieństwie do wielu innych wydatków były to pieniądze w 100% mądrze wydane. Nie ma nic lepszego w szkoleniu wojska niż prawdziwa wojna, nawet z rebeliantami.

Zmechol
środa, 30 czerwca 2021, 22:00

Tylko wtedy, gdy wyciągniesz z niej wnioski. U nas już się o nich zapomina, niestety, więc naprawdę wątpię, że bilans jest dla nas dodatni.

dropik
środa, 30 czerwca 2021, 17:39

Z pewnością nie było tak różowo. Szło na wyprawy a brakowało na sprzęt

xXx
środa, 30 czerwca 2021, 14:56

Problem w tym, że operacje w Iraku i Afganistanie nijak się mają do wojen jakie byłyby prowadzone w Polsce. To tak jakby powiedzieć, że piłkarze nabrali doświadczenia, grając przez parę lat w siatkówkę. Za te pieniądze mogliśmy przeprowadzić wiele modernizacji i może Marynarka Wojenna by się teraz nie rozkładała.

Zmechol
środa, 30 czerwca 2021, 22:02

Wątpię by tak było. Patrząc na ruchy MON-u dochodzę do wniosku, że nie ma takich pieniędzy, których nie byłby w stanie zmarnować. I to nieważne pod czyim zarządem.

CdM
środa, 30 czerwca 2021, 13:29

Udział w wątpliwej prawnie wojnie, podjętej na podstawie kłamstw o BMR; wojnie, która spowodowała zapaść gospodarczą, cofającą "wyzwalany" kraj o cale dekady, wypuszczenie demonów fundamentalizmu w postaci IS i wojen plemiennych, ofiary przekraczające znacznie liczbę ofiary Saddama, wzrost znaczenia Iranu w regionie (skutek upadku wspomnianego Saddama, doprawdy, co za korzystna zmiana!) - wszystko to było usprawiedliwioną ceną za możliwość ćwiczeń dla polskiego kontyngentu? To może napadnijmy sobie samodzielnie raz na dekadę jakiś mały kraik, żołnierze poćwiczą strzelanie do żywych celów, świetna inwestycja... Wiesz, jak patrzyłem na Leszka Millera, który z cynicznym uśmieszkiem wyjaśniał, że to wszystko (włącznie CIA w Szymanach) jest ok, bo umacnia sojusz z USA, to mi się niedobrze robiło... Ale to tylko moje lewackie pojęcie o przyzwoitości, zapewne niekompatybilne z tym forum.

Szept
środa, 30 czerwca 2021, 15:43

Robiliśmy co nam kazali, a jedyne co udowodniliśmy to to że jesteśmy posłuszni i naiwni. Nie tłumaczy nas to jednak w żaden sposób, wielu zbrodniarzy tłumaczy się że tylko wykonywali polecenia.

JPC
środa, 30 czerwca 2021, 15:09

POPIERAM 100%

DJD
środa, 30 czerwca 2021, 17:42

Racja

Niuniu
wtorek, 29 czerwca 2021, 23:16

Może lekcja była ale z wypowiedzi generała wynika, że pracy domowej nie odrobił a lekcji nie umiał wysłuchać ze zrozumieniem.

klawiatura
wtorek, 29 czerwca 2021, 22:34

Lekcja jak marnować własne środki by tylko przypodobać się zwierzchnikowi.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 30 czerwca 2021, 08:58

W pewnej umowie jest art. 5. Umowy mają to do siebie, że należy ich dotrzymywać. Na ogół stara się to robić każdy za wyjątkiem Rosji.

kkk
środa, 30 czerwca 2021, 22:23

Jeżeli tę wojnę podpięto pod art. 5, to równie dobrze można uzasadnić, że Hitler gazował ludzi w samoobronie.

CdM
środa, 30 czerwca 2021, 13:34

Nie byliśmy tam w trybie art. 5.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 30 czerwca 2021, 19:36

Mylisz się. W Afganistanie byli w tym trybie nawet niezbyt chętni do takich wyjazdów Niemcy.

gosc
wtorek, 29 czerwca 2021, 21:08

to nieudana lekcja,wlasnie nato daje na czele z usmanami dyla generale.

ktos
środa, 30 czerwca 2021, 07:15

a tak z ciekawosci... ile uwazasz powinni tam siedziec?

BUBA
środa, 30 czerwca 2021, 10:30

Nie powinni tam wchodzić, podobnie jak ZSRR, a wcześniej Brytyjczycy................................................... .............................................................................................................................................................................

Z prawej flanki
wtorek, 29 czerwca 2021, 16:27

O tak. Afganistan spowodował ze obudziliśmy się z ręka w nocniku- namacalnie udowodnił nam że nasze SZ są kompletnie nie przygotowane do wojny. Jakkolwiek źle to nie zabrzmi- powinnismy co jakiś czas angażować nasze SZ w ograniczony konflikt, daleko od swoich granic, w celu zdobywania wiedzy i doświadczenia. Wnioski wyciągane z takich misji są bezcenne.

Wawiak
środa, 30 czerwca 2021, 11:20

plus wojsko, które ma doświadczenie bojowe plus np. medycy, którzy maja doświadczenie z pola walki etc.

ACAN
środa, 30 czerwca 2021, 08:33

Pełna zgoda. Bez tego typu misji nigdy nie będziemy w stanie zweryfikować kompetencji oficerów umiejętności żołnierzy i jakości sprzętu . Pewnie że Na naszym teatrze działań konflikt będzie wyglądał inaczej. Ale każdy ma swoją specyfikę a Tylko w warunkach bojowych można się szkolić na 100%.

Niepelna zgoda
środa, 30 czerwca 2021, 15:25

to moze niech polskie wojsko atakuje siedziby polskich generalow w polsce. To pozwoli na zwiekszenie doswiadczen i umiejetnosci na kazdym stopniu. Albo niech przynajmniej atakuja bliskich Tobie ludzi...cos takiego zwiekszy Twoj "experience"

Tweets Defence24