Gen. Różanski doradcą Szymona Hołowni

20 stycznia 2020, 17:38
Rozanski_15

Generał Mirosław Różański będzie koordynował prace mojego zespołu ds. bezpieczeństwa narodowego i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi - poinformował w poniedziałek Szymon Hołownia, który zamierza wystartować w wyborach prezydenckich. Panie generale, jestem dumny, że mogę z panem pracować - dodał.

"Jak już wiecie, moje związki z wojskiem są — można powiedzieć — rodzinne. Tym bardziej dumny jestem z tego, że zaproszenie do mojego zespołu przyjął znakomity żołnierz i — co w wojsku jest jednym z najważniejszych kryteriów — sprawdzony i ceniony dowódca, gen. broni Mirosław Różański" - poinformował Hołownia we wpisie na Facebooku.

Jak dodał, "generał Różański przeszedł całą ścieżkę wojskowej kariery od dowódcy plutonu w 42. Pułku Zmechanizowanym w Żarach, do Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (w latach 2015 - 2016). Był na misji w Iraku, zrobił doktorat na Akademii Obrony Narodowej (obecnie: Akademia Sztuki Wojennej), był dyrektorem Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON".

Hołownia podkreślił, że Różański "to człowiek absolutnie wyjątkowy". "Specjalista ceniony i awansowany przez każdego kolejnego prezydenta, począwszy od śp. Lecha Kaczyńskiego. Za swoją ogromną wiedzę strategiczną i doświadczenie na polach walki, za oddanie Polsce, za skromność, ale i nieugiętość. Za żołnierski etos i honor" - zaznaczył.

Dodał, że z generałem od razu złapał wspólny język. "On nie tylko doskonale rozumie coś, czego ja doświadczam na co dzień jako mąż oficera Sił Zbrojnych i ojciec: jak cenne jest życie i jak realne poświęcenie każdego polskiego żołnierza. Zgadzamy się też co do tego, że Polska pilnie potrzebuje dziś wizji bezpieczeństwa adekwatnej do wyzwań XXI wieku, w której rozmawia się nie tylko o personalnych nominacjach, czy snuje coraz to nowe sprzętowe marzenia, ale — załatwiając pilnie i rozsądnie niezbędne sprawy w Siłach Zbrojnych — myśl się też o tym, jak zapewnić bezpieczeństwo Polakom w dobie, w której zagrożenie przenosi się przez internet, w której coraz bardziej realne stają się zagrożenia związane ze zmianami klimatu, czy gwałtownymi społecznymi zjawiskami" - podkreślił Hołownia.

Poinformował, że generał Różański będzie koordynował prace jego zespołu ds. bezpieczeństwa narodowego i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, w którego skład wejdą też inni znakomici generałowie, admirałowie, dyplomaci, specjaliści od cyberzagrożeń. "I nie, nie będziemy obawiali się regularnego zwoływania Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Bo to jest sprawa polska, a nie wewnętrzna tej czy innej partii. Panie Generale, jestem dumny, że mogę z Panem pracować. Bardzo się z tego cieszę" - dodał. 

Gen. broni Mirosław Różański był Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych od czerwca 2015 do grudnia 2016 roku. Od początku 2014 r. wykonywał zadania na stanowisku radcy koordynatora Sekretarza Stanu w MON i zajmował się procesem modernizacji SZ RP. Dowodził też Grupą Organizacyjną Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ), stwarzając warunki do powstania DG RSZ od stycznia 2014 roku. W latach 2012-2013 był szefem Departamentu ds. Strategii i Planowania Obronnego MON. Wcześniej był m.in. dowódcą 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, uczestniczył w VIII zmianie PKW Irak oraz w przygotowaniu grup bojowych kierowanych na misje w Iraku i Afganistanie.

Stopień generała brygady Różański otrzymał od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w sierpniu 2005 roku. Drugą "gwiazdkę" nadał generałowi prezydent Lech Kaczyński w sierpniu 2009 roku, natomiast trzecią - prezydent Bronisław Komorowski w 2015 roku.

Obecnie gen. broni (rez.) Mirosław Różański jest prezesem zarządu fundacji Stratpoints.

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 47
Reklama
Polak
czwartek, 6 lutego 2020, 13:56

Czy to ten trep Różanski którego tatuś ,zrywał paznokcie rtm Pileckiemu

Rkrkrrk
wtorek, 4 lutego 2020, 00:06

Frytka

Rozanski na prezydenta RP Polska twirdza nowej sily
czwartek, 23 stycznia 2020, 07:48

Tak naprawde to Rozanski jest idealnym kandydatem na prezydenta. Tak jak Eisenhower w Ameryce zostal prezydentem. Ma wiedze, renome i dekladuje innych kandydatow opozycji.

konsul
niedziela, 26 stycznia 2020, 11:13

przeczytaj sobie najpierw jego książkę - amatorskie analizy i wnioski … Pan generał stwierdził np.: że szkolenie operatora zestawu SPIKE trwa … słuchaj teraz … 24 miesiące !!!. Teraz sobie poszukaj oficjalnych informacji o szkoleniach w WP i programów szkolenia dla operatora i dowódcy … Kolejny fragment dotyczy oceny hełmów - szloch generała w tym temacie, brak odwagi podjęcia decyzji … czyta się to z zażenowaniem. generalnie jest taki trend jak podziękują za współprace jakiemuś wysoko postawionemu dowódcy - to zaraz leci do TV, radio i stwierdza jak to jest źle, beznadziejnie … katastrofa … Ci ludzie pracowali w tej armii, zarządzali ją więc są współodpowiedzialni

Fort
wtorek, 21 stycznia 2020, 13:11

Holownia chciał uchodzić za takiego świętego, a wystarczylo parę lat w tvnie i skończy jako pionek WSI

Sidematic
wtorek, 21 stycznia 2020, 12:42

Ludzie Kiszczaka ciągle walczą. Generał D. wydał polecenie więc wszystkie ręce na pokład.

Zawisza_Zielony
wtorek, 21 stycznia 2020, 11:39

Właściwy człowiek na właściwym miejscu. A nie jak u niektótych prominentnych polityków Harry Poterr lub p. Miś jako wybitni eksperci od spraw obronności. Rozumiem ze mozna mieć inne przekonania/sympatie pokityczne ale zupełnie nie rozumiem obrzucania człowieka z autorytetem błotem wg. kanonów starej sowieckiej szkoły.

kapiszon
wtorek, 4 lutego 2020, 22:32

raczej ze WSI zielony

bender
wtorek, 21 stycznia 2020, 13:05

Ależ partia Polaków patriotów będąca obecnie u władzy całymi garściami czerpie z kadr i technik PRL. Oni nie kumają i nie znoszą demokracji, dla nich liczą się tylko koterię i udany skok na kasę. Osoba rozumiejąca funkcję Prezydenta RP inaczej niż partyjnego notariusza byłby sporym utrudnieniem dla rządów tej formacji.

Macorr
wtorek, 21 stycznia 2020, 11:17

Jest artykuł o zasłuzonym żołnierzu, jest i obrzucanie błotem i zmienianie wątku w komentarzach. Zupełnie tak jak pod artykułami dotyczacymi wtop Rosji.....

Marek1
wtorek, 21 stycznia 2020, 10:58

"jako mąż oficera Sił Zbrojnych" - kiedy p. Hołownia ogłosił, że pełni w domu rolę MĘŻA ? Przegapiłem ?? ;)

bender
wtorek, 21 stycznia 2020, 13:07

Ale co dokładnie chciałeś powiedzieć? Jego żona jest pilotem odrzutowca.

Darek
wtorek, 21 stycznia 2020, 15:08

Aż dziw, że Hołownia ma zonę a nie partnerkę jak wielu w TVNie... a tak na marginesie i tak nic z jego prezydentury nie będzie.

Pikus
wtorek, 21 stycznia 2020, 08:50

No to wszystko widać jak na dłoni. Ja jednak myślałem że Gen. RÓŻAŃSKI nie miał motywacji politycznej. Wstyd.

Hxhxjx
wtorek, 21 stycznia 2020, 00:29

Zloty fundusz sie nie poddaje?

Steve
wtorek, 21 stycznia 2020, 00:00

I koło się zamyka

mc.
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 23:53

Panie Generale... Z wiki: W latach 2012–2013 kierował Departamentem Strategii i Planowania Obronnego MON, uczestniczył w pracach międzyresortowego Zespołu Koordynacyjnego przy Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Pełnił funkcję pełnomocnika MON ds. reformy systemu zarządzania, kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi. Kierowany Departament wydał zatwierdzoną przez Radę Ministrów Strategię Rozwoju Systemu Bezpieczeństwa Narodowego. Kierował pracami Zespołu przygotowującego Ustawę zmieniającą Ustawę o urzędzie MON, przyjęte przez Parlament i podpisaną przez Zwierzchnika Sił Zbrojnych Prezydenta RP 22 lipca 2013. Panie Generale - pańska praca od 2012 roku polegała na zniszczeniu systemu dowodzenia WP ("podwójne dowództwo"). Nigdy Pan nie złożył autokrytyki. A dziś marzy się Panu polityka...wstydu Pan nie masz.

gz
piątek, 24 stycznia 2020, 11:08

Jakiś konkret. Bo z tego cytatu absolutnie nie wychodzi mi,że Generał ma się czegoś wstydzić.

Ghandi
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 23:51

Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz. Czekam na wysyp trollowni.. Bo mamy jedna partie która podobnie jak Rosjanie bardzo mocno korzysta z ich usług...

Z przekąsem
poniedziałek, 27 stycznia 2020, 13:21

Ghandi był wielki. Ty kim jesteś?! Pan generał zasłynął tekstem o "niedrażnieniu Rosji". Polski generał który bardziej się troszczy o Rosję?? Ukraina nie drazniła Rosji. Nawet oddali Gliwice atomowe. Opisz nam czym się to skończyło dla Ukrainy.

Czukcz
piątek, 31 stycznia 2020, 22:46

To Gliwice były ukraińskie a nie niemieckie?

Lord Godar
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 23:50

To Hołowni też się boją ? To też już teraz wróg ?

bender
wtorek, 21 stycznia 2020, 13:11

Na to wychodzi. Sam jestem nieco zdumiony, chociaż nie powinienem, bo gdzie partia rządząca znajdzie takiego sprawnego notariusza jak obecny prezydent?

Pewny
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 23:36

Jaki kandydat taki doradca :-)

123455
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 22:36

Ja nie będę komentował, ale ta osoba nie ma szans na zostanie prezydentem RP.

Kot
wtorek, 21 stycznia 2020, 05:17

Co to za strateg co sie najpierw sam wyrzucil ze stanowiska zamiast umijetnie manipowac i ogrywac aby na swoim stanac a teraz zlaczyl sie z jakims Wolowina ktory nie ma szans. General takigo stopnia to powinien byc mistrzem gier strategicznych i osiagnac swoje bez wzgledu kto jest jego zwierzchnikiem. To takich generalow w Polsce mamy. Rzadna modernizacja nic nie da bo tak naprawde to chodzi o mistrzow sztuki manipulacji przeciwnika.

Marek1
wtorek, 21 stycznia 2020, 10:59

Ty lepiej zmodernizuj własną ortografię. Albo chociaż włącz sprawdzanie pisowni ...

B-system
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 22:07

Kogoś to dziwi? WSI robi swoje....

nikt ważny
wtorek, 21 stycznia 2020, 08:21

Po ruchach które miały sens ćwierć wieku temu a dziś trącą przedszkolem widać robotę starych kadr. Ławka krótka a na pana H. są takie haki że specjalnie nie trzeba długo szukać bo za dużo już przeciekło do narracji publicznej. Facet już tydzień po lansie był spalony a teraz spekuluje się że jak mleko się rozleje to z Kodeksu Karnego może zaliczyć całkiem pokaźny wyrok bez możliwości odroczenia. Kiedy stare kadry zrozumieją że XXI wieku zupełnie inaczej się ustawia prezydenturę i każdy inny ważny i mniej ważny stołek.

Olk
wtorek, 21 stycznia 2020, 09:10

W punkt

mat Eusz
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 21:02

No i teraz to już wszystko jasne co do akcji prezydenckiej S. Hołowni.

Z prawej flanki
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 20:16

Bardzo szanuję pana generała Różańskiego, więc się zastanawiam- po co mu to?

dropik
wtorek, 21 stycznia 2020, 10:41

młody , coś musi robić. A może robić co chce skoro wojsko się go "pozbyło".

Patry
wtorek, 21 stycznia 2020, 10:30

jak to po co mu to ... taki rozkaz (podobnie jak wcześniej "apolityczne"spotkanie u ikonowego Jurasa ...)

Paweł P.
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 19:46

Jak mogłoby być inaczej ;)

Ot co
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 19:11

Jaki kandydat taki doradca.

Maximus
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 19:10

Takie szybkie pytania do Pana generala : Jak Pan rozpozna gangsterskie uklady w ktore moze umoczony zostac np P Holownia? Co Pan wie o ochronie osobistej, jakie ma Pan doswiadczenie z prowadzeniem doraznej ochrony osobistej, znajomoscia srodowiska przestepczego? To byly tylko pytania retoryczne... Lepiej niech ochrona takich ludzi zajma sie spece od ochrony a nie swiecace guziki.

Macorr
wtorek, 21 stycznia 2020, 11:32

A nie są od tego odpowiednie służby? Jesli mąz pilota mig-29 jest tak narażony z powodu wydumanch umoczeń o jakich piszesz, to czy pilot, żona, tkaiej osoby nie powinna być odsunięta od latania? Piloci samolotow bojowych to bardzo wrażliwy zasób w czasie wojny zagrożeni eliminacja (no bo kto poleci samolotem w razie elimniacji kadry lotniczej, przez obce siły specjalne, skoro wyszkolenie pilota to bardzo długotrwały proces). Teraz jeśli tak jest to dla dobra Wojsk Lotniczych taka osoba powinna byc odsunięta z jednostki. Chyba że tylko rzucasz błotem, bo nic takiego sie nie dzieje.. Druga ewentualność to taka że służby po 5 latach obecnych rządów sa tak samo niekompetente jak wczesniej .... Albo bardziej...

equ
wtorek, 21 stycznia 2020, 08:55

I najważniejsze : co zrobił by Lenin , towarzyszu Generale ? :)

Lord Godar
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 23:49

Maximus ... dałeś ciała maxymalnie jak to tylko możliwe ... he , he ...

bender
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 21:18

"Poinformował, że generał Różański będzie koordynował prace jego zespołu ds. bezpieczeństwa narodowego i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi". Ma być szefem strategów, a nie szefem ochrony :-D

hermanaryk
wtorek, 21 stycznia 2020, 01:14

A co on wie o strategii, skoro nawet sztuka operacyjna to dla niego czarna magia? :)

Lolek
wtorek, 21 stycznia 2020, 12:52

Podczas Natowskich symulacji przeprowadzanych z polskim Sztabem Generalnym w 2015 roku, Różański był jedynym m polskim generałem któremu udało się odeprzeć rosyjskie uderzenie na polskę. Poza gen Różańskim udało się to jeszcze tylko jednemu generałowi Brytyjskiemu i jednemu Niemieckiemu.

bc
wtorek, 21 stycznia 2020, 15:49

Symulacje... a realia były takie widział ktoś Rosomaki na ćwiczeniach po prawej stronie Wisły? Po Ukrainie pierwsze wojsko które pojawiło się na wschodzie to były amerykańskie Strykery. Była teoretyczna pancerna pięść z lasów nad Nysą, a gdzie tarcza?

hermanaryk
wtorek, 21 stycznia 2020, 14:03

Odparł po tym, jak w cztery godziny stracił całe lotnictwo? O tych symulacjach mówisz? :)

Stefan
wtorek, 21 stycznia 2020, 23:41

No i wróg zdeptał ćwierć Polski.

bender
czwartek, 23 stycznia 2020, 16:02

Koledzy wygrali by oczywiście te symulacje. Bez strat jak rozumiem.

Tweets Defence24