Gen. Mika: "Każdy dzień dostarcza nam nowych doświadczeń"

8 czerwca 2020, 09:29

„Każdy dzień dostarcza nam nowych doświadczeń. Nie bez znaczenia pozostaje stały wzajemny wzrost relacji, wzajemnego zrozumienia i przede wszystkim tej zdolności do wykonywania zadań razem. Rozumiemy siebie nawzajem, ćwiczymy razem, ciągle się czegoś od siebie uczymy. To ćwiczenie to kolejne doskonalenie, kolejny etap” - powiedział w rozmowie z Defence24.pl generał Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych RP, po rozpoczęcie poligonowego elementu ćwiczeń Defender-Europe 2020 Plus.

Reklama

Podobnego zdania jest generał dywizji Joe Jarrard, zastępca dowódcy Sił Lądowych USA w Europie. „Kontynuujemy wspólne ćwiczenia i niezależnie od tego czy robimy to w Polsce, czy Polacy przyjeżdżają do nas do naszego centrum szkoleniowego w Niemczech, to poprawiamy naszą zdolność do komunikowania się ze sobą (…) To wszystko pozwala nam na wspólne operowanie w dowolnym środowisku w jakim się znajdziemy – czy to broniąc się, czy odstraszając.

Generał Jarrard nadmienił też m.in., że pierwotnie w ćwiczeniu Defender-Europe 2020 miało wziąć udział 18 państw, a ostatecznie biorą w nim udział Amerykanie i Polacy.

Grafika: Defence24.pl
Grafika: K. Głowacka/Defence24.pl
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Wolf
piątek, 12 czerwca 2020, 11:46

Mi 24 bez pocisków ppanc (ciekawe co one tam robiły poza hałasem), rosomaki bez ppanc, obrona krótkiego zasięgu to jodek 23 mm. Niemieckie działko z 2 WS 20 mm , miało lepsze osiagi ogniowe niż te 23 mm z lat 60tych. Skoro już wiemy że połowa ceny nowego obrazka, czy rosomak to zautomatyzowany wieża z ppanc to nowe róbmy z tą wieża, ale dlaczego nie modernizuje się rosomak z wieża włoska dokladajac pociski śpij. Włosi chcieli na dac transfer technologii na całą wieżę. Tych pojazdów jest kilka setek. Jestesmy mistrzami w marnowaniu kasy .

Glinnik
czwartek, 11 czerwca 2020, 06:54

Polscy generałowie to już nie to co kiedyś.

rob ercik
poniedziałek, 8 czerwca 2020, 20:07

na polu walki z covidem, czyli realnym, zagrożeniem, nie wykazali się niczym.

y
wtorek, 9 czerwca 2020, 16:41

Wojsko jest od walki z COVID? To nie mamy w Polsce służby zdrowia? I czy raczej nieźle sobie radzimy w tym zakresie? Coś ci się potegowało! No chyba że w Rosji. To rozumiem. Tam armia jest sposobem na wszystkie problemy...

Leon zawodowiec
poniedziałek, 8 czerwca 2020, 15:33

Wzajemnie zdumienie spowodował pojawienie sie rosomaka medycznego co sie rozkraczyl po drodze

Desantowiec
poniedziałek, 8 czerwca 2020, 15:29

Mam doświadczenie z amerykańskiej kuchni polowej a raczej z racji żywności ktore rozdawali. Za flaszkę sześcio pak dla drużyny SUPER SPRAWA

Zmechu 12
poniedziałek, 8 czerwca 2020, 15:25

To bylo prawdziwe doświadczenie kiedy amerykański bwp wyprzedził rosomaka na jeziorku a takiej fali narobili ze na brzegu dowództwo pędem wyslalo dwie motorówki O tych kamizelkach co NAM zakosolii juz wspominałem

y
wtorek, 9 czerwca 2020, 16:44

Nie fantazjuj! Amerykański "bwp wyprzedził rosomaka na jeziorku"? Jaki amerykański, pływający bwp jest na poligonie drawskim?

Desantowiec
poniedziałek, 8 czerwca 2020, 14:57

Amerykańska dywizja w Poznaniu JUŻ nie chce komponentu polskiego po swoim dowództwem.Zobaczyli eskadre mi24 ,Bwp i rosomaka w wersji light i WYSTARCZY

sdfdf
poniedziałek, 8 czerwca 2020, 13:03

Genralowi to elita kraju, jest ich parudziesieciu w polsce, reprezentuja nasz zkraj na arenie miedzynarodowej, dlaczego nie ma wobec nich chocby minimalch wymagan co do prezentacji, zwlaszcza zachowania odpowiedniej wagi??

Piotr
wtorek, 9 czerwca 2020, 17:41

Bez przesady, za chudy też nie może być! Jak będzie forsowanie rzeki to jakaś wyporność się przyda.

Gmoch
wtorek, 9 czerwca 2020, 09:02

Ukraina pokazala, ze generalowie sa bezuzyteczni. Uposazenie generala to jakies 4 pensje podoficerskie, zolnierzy ktorzy sa juz specjalistami i operatorami jakiegos sprzetu i maja swoja wartosc bojowa na polu walki.

y
wtorek, 9 czerwca 2020, 16:55

Tak, najlepsza jest armia bez generałów. Bez oficerów. Bez dowódców. Bez sztabów. Przecież oni są nikomu do niczego nie potrzebni! Najlepiej by byli sami żołnierze szeregowi! Genialny pomysł! G e n i a l n e !!! Że też nikt inny na to nie wpadł! Opatentuj. może zarobisz. A najlepiej w Rosji. Tam to mają dużo generałów, więc i oszczędności będą mieć większe. Ale zaraz. Oni już to przerabiali w czasie rewolucji październikowej. Też nie mieli stopni wojskowych tylko stanowiska dowodzących i komisarzy politycznych, A potem szybko wrócili do stopni wojskowych. Więc może jednak wyższe stopnie wojskowe są potrzebne? I jakoś w KAŻDEJ armii proporcje oficerów, podoficerów i szeregowych są podobne.

x
wtorek, 9 czerwca 2020, 10:35

w Kambodży, to nawet nauczyciele i muzycy okazali się "bezużyteczni" i to śmiertelnie...

Listopadowy Kurzy Jastrząb
poniedziałek, 8 czerwca 2020, 19:32

Dlaczego piszesz Polska z małej litery? Takie minimalne wymagania, aby się wypowiadać publicznie...

Tweets Defence24