Frontex dąży do pozyskania nowych pojazdów do monitorowania granic

9 grudnia 2017, 13:45
Fot. Frontex, Op.Rabit
Fot. Frontex, Op.Rabit

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex dąży do pozyskania nowych, mobilnych systemów nadzoru wyposażonych w kamerę termograficzną, osadzoną na pojazdach pickup oraz mikrobusach o napędzie na cztery koła. Na zakup tego rodzaju wyposażenia wydzielono już 28 mln euro.

Kluczowym elementem poszukiwanych systemów mają być zintegrowane głowice detekcyjne, mogące być wykorzystywane do obserwacji powyżej wysokości platformy, jaką są pojazdy typu pickup oraz mikrobusy z napędem na cztery koła. Głowice będą wyposażone w kamery termograficzne, a także kamery rejestrujące obraz w świetle dziennym, dalmierze laserowe, a także moduły GPS. Nośnikiem zestawów mają być pojazdy terenowe przystosowane do całorocznej eksploatacji, charakteryzujące się wysoką dzielnością w trudnym terenie działania, również w kontekście występowania dużych nierówności. Zakłada się, że tego rodzaju system mógłby być obsługiwany każdego dnia przez maksymalnie 12 godzin na dobę. 

Czytaj też: InSec 2017  - ochrona granic to kluczowy element suwerenności Państwa

Dane przekazywane przez zintegrowaną głowicę detekcyjną mają być przetwarzane w oparciu o system sterowania, odpowiadający za pracę czujników, posiadający zdolności integrujące oraz wizualizujące. Użytkownik-operator będzie mógł posługiwać się dwoma monitorami, dwiema konsolami oraz innymi akcesoriami pomocniczymi.

System zakłada użycie specjalistycznego modułu odwzorowywania rzeźby terenu na mapie, a także modułu prezentującego obraz z czujników. Jednocześnie operatorzy będą mogli stosować moduł kompilujący zdjęcia, w tym obrazy z czujników oraz inne metadane nałożone na mapę z odwzorowaną rzeźbą terenu. W skład modułu zarządzania danymi mają wejść systemy rejestrujące oraz przesyłające zebrane dane. Operatorzy będą też wykorzystywać system łączności, w skład którego wejdą modem 4G, przenośne radio VHF oraz przenośny terminal TETRA.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Olkit
sobota, 9 grudnia 2017, 19:42

Duża liczba autonomicznych dronów i granice będą dużo szczelniejsze.

dziennym
sobota, 9 grudnia 2017, 14:20

Moim zdaniem Straż Miejska w Białymstoku powinna być przerobiona na straż graniczną, która patrolowałaby wschodnią granicę.

Tweets Defence24