Francuzi kończą z sukcesem program morskich dronów ESPADON

10 września 2016, 13:05
Fot. ECA Group

We Francji zakończył się program ESPADON, w ramach którego firma ECA opracowała dwa bezzałogowe, autonomiczne pojazdy podwodne, które mogą być opuszczane i podnoszone z bezzałogowego, zdalnie sterowanego pojazdu nawodnego.

Program ESPADON jest częścią większego, francuskiego programu dotyczącego nowej generacji systemów zwalczania min SLAMF (Système de Lutte Anti-Mines Futur). W przypadku ESPADON chodziło o udowodnienie, że systemy robotyczne mogą zostać wykorzystane do samodzielnego prowadzenia podwodnych operacji przeciwminowych. Ma to w przyszłości chronić załogi okrętowe, eliminując konieczność wpływania na akweny zagrożone występowaniem min morskich.

Zadanie realizowano pod egidą francuskiego ministerstwa obrony przez firmy DCNS, Thales i ECA Group. Firma ECA miała za zadanie zabezpieczyć podwodne systemy bezzałogowe, a w tym: bezzałogowy pojazd o dużej autonomiczności A27 oraz inspekcyjny pojazd A-18T.

Oba drony były w czasie prób opuszczane i podnoszone z opracowanej i zbudowanej równolegle przez koncern stoczniowy DCNS zdalnie sterowanej jednostki pływającej Sterenn-Du. Dzięki A27 i A-18T ostatecznie udowodniono, że systemy robotyczne mogą realizować operacje przeciwminowe w pełnej skali, zastępując w razie konieczności załogowe, wyspecjalizowane okręty.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24