Francuskie symulatory dla Wojska Polskiego?

16 kwietnia 2021, 15:09
photo-005471_01_-_900p 2
Fot. Thales
Reklama

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o wyborze najkorzystniejszej oferty na pięć symulatorów taktycznych pola walki dla Wojsk Lądowych.

Zgodnie z ogłoszeniem Inspektoratu Uzbrojenia, jako najkorzystniejszą ofertę uznano propozycję konsorcjum Thales Polska Sp. z o.o., Thales AVS France oraz RUAG Defence France. Uzyskała ona 100 proc. punktów, oferty oceniano pod kątem ceny (80 proc.) i długości okresu gwarancji (20 proc.). Druga z ofert, złożona przez Rheinmetall Electronics GmbH, została odrzucona, gdyż według komunikatu IU nie była zgodna ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia.

Toczące się postępowanie na pozyskanie przez Wojska Lądowe symulatorów jest już drugim takim przetargiem w ciągu kilku ostatnich lat. Pierwszy, ogłoszony w 2015 roku, został anulowany w 2019 roku po odwołaniu się jednego z oferentów w KIO.

Obecnie trwający, w przeciwieństwie do poprzedniego został podzielony na dwie części. Jedna obejmuje kompleksowego symulator systemu pola walki do szkolenia batalionu (KSSPW) i cztery zestawy laserowych symulatorów strzelań (LSS); a druga pięć symulatorów taktycznych współczesnego pola walki (STWPW). 

Wspomniana oferta konsorcjum spółek koncernu Thales i RUAG dotyczy drugiej części postępowania, czyli pięciu symulatorów taktycznych współczesnego pola walki. Poprzez wykorzystanie techniki symulacji komputerowej będą one przeznaczone do organizacji i realizacji ćwiczeń, szkoleń i planowania działań taktycznych na współczesnym polu walki. 

W odniesieniu do kolejnej części postępowania, czyli zakupu kompleksowego systemu symulacji pola walki szczebla batalionu oraz laserowych symulatorów strzelań Rzecznik IU mjr Krzysztof Płatek poinformował niedawno w odpowiedzi na pytania Defence24.pl:

Jednocześnie, w odniesieniu do kompleksowego systemu symulacji pola walki do szkolenia batalionu oraz czterech zestawów laserowych symulatorów strzelań do sprzętu wojskowego znajdującego się na wyposażeniu wojsk pancernych i zmechanizowanych, przewidzianych na potrzeby uruchomienia Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim oraz zabezpieczenia wspólnego szkolenia wojsk polskich i sojuszniczych w pozostałych Ośrodkach Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych prowadzone są działania związane z jego pozyskaniem w możliwie najszybszym terminie.

mjr Krzysztof Płatek, rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia

IU nie ujawnia więcej szczegółów, ale można domyślać się, że "działania związane z jego pozyskaniem w możliwie najszybszym terminie" mogą oznaczać zmianę formuły postępowania, na przykład w celu zakupu symulatora w pilnej potrzebie operacyjnej (uzasadnionej koniecznością przygotowania infrastruktury do szkolenia jednostek polskich i amerykańskich zgodnie z umową o rozszerzonej współpracy wojskowej z sierpnia 2020 roku) i/lub w trybie FMS.

Wiadomo natomiast, że jeszcze jesienią tego roku Drawsku Pomorskim planowane jest przeprowadzenie ćwiczenia Victory Eagle, które jak informowało Dowództwo Generalne RSZ "wspomóc proces budowy Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko". To, czy i w jakim stopniu z realizacją tego ćwiczenia skorelowane będą działania IU i MON związane z pozyskaniem systemu, jest kwestią otwartą.

KSSPW oraz LSS wspomogą prowadzenie ćwiczeń w rzeczywistych warunkach terenowych i atmosferycznych, zarządzanie przydzielonymi symulowanymi środkami bojowymi, doskonalenie umiejętności w zakresie kierowania ogniem podczas wykonywania zadań ogniowych, symulację rażenia celu oraz ocenę trafienia celu. Systemy będą też wyposażone w oprogramowanie zawierające narzędzie wspomagające ćwiczący sztab (dowództwo, zespół) w wypracowaniu decyzji oraz ocenie przeprowadzonego ćwiczenia. W skład systemów mają wchodzić między innymi czujniki i nadajniki laserowe umieszczone na wybranych pojazdach i elementach wyposażenia wykorzystywanych przez ćwiczących żołnierzy, a także urządzenia i oprogramowanie umożliwiające wzajemną komunikację, współdziałanie, archiwizację i zobrazowanie ćwiczenia.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
Spooky
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 10:42

Francuskie to chyba dobre są stymulatory......?

.
niedziela, 18 kwietnia 2021, 17:39

Przeciez byly zrobione polskie symulatory. Co z nimi? Nie daly zachet?

Zmrol
sobota, 17 kwietnia 2021, 10:46

Symulatory ? A gdzie nowoczesne granatniki ppanc? Blaszczak wyslesz na wojne żołnierzy w 55 letnich BWP ktore sa dzis jezdzacymi trumnami.?

Autor
niedziela, 18 kwietnia 2021, 00:56

zejdź na ziemię, żadnej wojny nie będzie, Rosja nie zaatakuje państwa które jest w nato posiada na swoim terytorium kilka tysięcy amerykańskich żołnierzy jest jednym z 6 największych partnerów handlowych niemiec, oraz w którym Ameryka ma tyle kapitału i pieniędzy, że ich firmy srogo by zapłaciły za stratę Polski

poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 08:01

A w Gruzji też chyba byli jacyś amerykanie.

sobota, 17 kwietnia 2021, 20:16

tak samo były zawsze.

Cao Bang
sobota, 17 kwietnia 2021, 09:37

Symulują manewr odwrotu w setkach kombinacji.

Rhotax
piątek, 16 kwietnia 2021, 23:10

Sprzęt z jakiego nikogo się nie zastrzeli ? Jeśli tylko pływa i lata Herculesem to brać i na holownikach montować a NIKT nam Bałtyku ćwiczeniami Floty FR nie zamknie na pół roku !

Smk
piątek, 16 kwietnia 2021, 22:42

Wolałbym francuskie okręty albo śmigłowce.

Husor
piątek, 16 kwietnia 2021, 21:20

a to mamy trenować jak strzelać do uciekających...rozumiem no i jak śledzić białą chorągiewkę

biały
piątek, 16 kwietnia 2021, 20:48

a w czym taki symulator lepszy od ćwiczeń w polu ? rozumiem symulatory lotnicze i do sprzętu pancernego ale tu , chyba żarty

marian
sobota, 17 kwietnia 2021, 00:02

Np. LSS to symulator do ćwiczeń w polu. Żeby nie latać głupio strzelając ślepakami na wiwat, tylko trzymać dupę przy ziemi, bo z 200 -300 metrów bardzo łatwo jest oberwać nie wiedząc nawet dokładnie z którego kierunku.

Maciorewicz
niedziela, 18 kwietnia 2021, 11:16

Bieganie po poligonie i strzelanie slepakami to taktyka

NOC
piątek, 16 kwietnia 2021, 19:15

Co to za wojsko symulatorowe ruskie i bialorusini przy grranicy ukrainy stoją a nie przyjechali na symulatorach a oni symulatory kupują ilu antek szpiegów wprowadzil w celu destrukcji naszej armii??

Szkoda wyjaśniać
sobota, 17 kwietnia 2021, 04:12

Takie co chce przygotować żołnierzy do wojny? Wszystkie najpotężniejsze armie mają takie symulatory .

Pjoter
piątek, 16 kwietnia 2021, 19:10

Bzdura szkoda pieniędzy żołnierz ma wachac proch slyszec huk upaplac sie blocie i przeczolgac jak nie trafi w tarcze to przedszkole a pozniej wychowujemy takich sztabowcow ktorzy na papierze bronia ojczyzny 5 dni

marian
piątek, 16 kwietnia 2021, 21:43

A Pan wie co to jest np. LSS? To właśnie taki symulator, gdzie żołnierz musi taplać się w błocie, wąchać proch i słyszeć huk. I przynajmniej dupę trzyma na prawdę przy ziemi, a amunicji musi targać kilogramy, jeżeli chce trochę "powalczyć".

Viktor
piątek, 16 kwietnia 2021, 17:59

Elbit ma bardzo praktyczny i sprawdzany codziennie Holandia go używa Saab też ma liberalny

Tweets Defence24