Reklama

Siły zbrojne

Francuska projekcja siły nad Afryką [WIDEO]

Fot. Armée de l'Air et de l'Espace
Fot. Armée de l'Air et de l'Espace

Francja przeprowadziła demonstrację projekcji siły strategicznych sił powietrznych, czyli symulowany atak bronią atomową na Dżibuti. W operacji o kryptonimie Minotaure wykorzystano maszyny Dassault Rafale, samoloty do tankowania w locie A330MRTT i KC-135 oraz maszyny wczesnego ostrzegania E-3F AWACS. Lot do celu trwał ponad 10 godzin i zakończył się powietrznym starciem z broniącymi celu myśliwcami Mirage 2000-5.

W realizacji misji Minotaure, która miała miejsce w połowie grudnia, wzięły udział dwa jednomiejscowe Rafale C z 30. eskadry myśliwskie stacjonujące w bazie Mont-de-Marsan i 3 dwumiejscowe Rafale B z 4. eskadry myśliwskiej Saint-Dizier, które przeprowadziły symulowany atak z wykorzystaniem nuklearnych pocisków ASMP-A (fr. Air-Sol Moyenne Portée - Amélioré). Wsparcie zapewniły im dwa tankowce KC-135R i jeden A330 MRTT Phenix z 31. Eskadry zaopatrzenia powietrznego i transportu strategicznego w Istres oraz maszyna wczesnego ostrzegania E-3F AWACS z 36. eskadry wykrywania i kontroli powietrznej z bazy Avord.

Lot do odległego o ponad 8000 km Dżibuti wymagał kilkukrotnego tankowania w powietrzu, a trwał 10 godzin i 25 minut. Na miejscu na francuską formację realizującą misję strategiczną oczekiwała obrona celu w postaci systemów obrony powietrznej bazy w Dżibuti oraz kilku myśliwców Mirage 2000-5 z eskadry myśliwskiej 3/11 „Corse” stacjonującej obecnie w bazie lotniczej 188 w Dżibuti. W zaistniałej sytuacji Rafale C zapewniły osłonę myśliwską przeprowadzającym atak rakietowy maszynom Rafale B. Po zakończeniu misji Minotaure samoloty Rafale pozostały w Afryce, aby realizować ćwiczenia w tych nowych dla załóg, mało „francuskich” warunkach.

Warto odnotować, że operacja Minotaure to jedno z serii realizowanych obecnie ćwiczeń strategicznych sił francuskich. Kilka dni wcześniej nad Francją rozegrała się operacja Poker, symulowany atak nuklearny na terytorium kraju z udziałem ponad 50 samolotów. Celem tego typu działań jest potwierdzenie zarówno zdolności do emisji siły w konflikcie pełnoskalowym jak też sprawdzenie możliwości obronnych i skuteczności różnych scenariuszy działania.

Reklama

Komentarze

    Reklama