Francuska armia zabiła w Mali lokalnego przywódcę Al-Kaidy

12 czerwca 2021, 07:41
1081px-Opération_Barkhane
Fot. TM1972/Wikimedia/CC BY-SA 4.0
Reklama

Francuska armia na północy Mali wyeliminowała lidera Al-Kaidy na region Sahelu, obszar na południe od Sahary - poinformowała w piątek na Twitterze minister obrony Francji Florence Parly.

Islamista, związany z organizacją terrorystyczną Al-Kaida, był odpowiedzialny za porwanie i śmierć dwojga francuskich dziennikarzy radia RFI (Radio France Internationale) w 2013 roku.

"5 czerwca, w ramach operacji Barkhane, żołnierze wpadli na trop terrorystów, przygotowujących atak w malijskim mieście Aguelhok" - przekazała minister. "Wyeliminowano czterech, wśród nich był Baye Ag Bakabo, odpowiedzialny za porwanie dziennikarzy" - dodała.

2 listopada 2013 roku dwoje dziennikarzy, Ghislaine Dupont i Claude Verlon zostało uprowadzonych i zamordowanych przez dżihadystów. Stało się to kilka miesięcy po przeprowadzonej przeciwko terrorystom francuskiej operacji Seval.

Rezultat ostatniego działania "ilustruje jeden z priorytetów Francji w Sahelu: położyć kres działalności wiodących grup terrorystycznych w tym regionie" - podkreśliła minister Parly.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Paweł
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 00:51

Francja aktualnie wyrasta na pierwszą siłę militarną Europy. Własny program kosmiczny, lotniczy, znaczące siły specjalne, lotniskowce, boomery. I ta projekcja siły na innych kontynentach. Warto mieć to na uwadze, kupując sprzęt dla nas.

poniedziałek, 14 czerwca 2021, 10:15

Jeśli miałbyś kierować się tymi kryteriami to niezmiennie powinniśmy dokonywać zakupów w USA. Zakupy Uzbrojenia powinny następować tam, gdzie występuje największy transfer technologii przy relatywnie dobrym poziomie tego sprzętu. Szwecja, Niemcy, Turcja, Izrael.

Paweł
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 18:56

Oczywiście masz rację. To miałem w domyśle, ale nie dopowiedziałem. Francja oferowała nam i oferuje innym takie możliwości transferu technologii, jak chyba żaden inny producent. Pozdrawiam.

Tweets Defence24