Francuscy żołnierze wrócili na Litwę

10 lipca 2020, 12:15
Francja-Litwa
Fot. 5e Régiment de Dragons

Od lipca br. na terenie Litwy ponownie rozmieszczony został kontyngent francuskiej armii składający się z 300 żołnierzy oraz 24 ciężkich wozów bojowych w ramach kolejnej rotacji sił wydzielonych wysuniętej Wzmocnionej Obecności (eFP – enhanced Forward Presence) na wschodniej flance NATO.

W skład francuskiego kontynentu wojskowego na Litwie rozlokowanego w Rukli wchodzi konkretnie pięć czołgów podstawowych AMX-56 Leclerc, 14 kołowych bojowych wozów piechoty VBCI i 5 kołowych transporterów opancerzonych VAB. Siły te wystawił 5 Pułk Dragonów. Poprzedni francuski komponent lądowy wydzielony do misji w państwach bałtyckich dysponował analogiczną liczbą żołnierzy i wozów bojowych (oprócz jednego Leclerca).

Francuscy żołnierze dołączyli do żołnierzy innych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego pełniących służbę w ramach eFP w krajach bałtyckich, w tym również polskich. Trzon trwającej obecnie VII zmiany PKW Łotwa stanowią żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej w sile kompanii czołgów z plutonem remontowym i zabezpieczenia, którzy pojechali na Łotwę już po raz trzeci w ciągu ostatnich kilku lat. Wszystkie siły NATO na Łotwie wchodzą w skład wielonarodowej batalionowej grupy bojowej eFP dowodzonej przez Kanadyjczyków. Grupa bojowa NATO na Łotwie liczy ponad tysiąc żołnierzy, a oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład wchodzą żołnierze z Albanii, Czech, Włoch, Czarnogóry, Słowacji, Słowenii i Hiszpanii.

Na początku lipca br. ostatecznie zostały oficjalnie zatwierdzone przez organy wojskowe NATO tzw. plany stopniowej odpowiedzi (Graduated Response Plans, GRP). GRP to plany obronne NATO dla Polski i państw bałtyckich. Dotychczas ich oficjalne przyjęcie było skutecznie blokowane przez Turcję. Wdrożenie tych planów pozwoli na znaczące zwiększenie obecności sojuszniczej i potencjału Sił Odpowiedzi NATO na wschodniej flance Sojuszu co pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
andys
wtorek, 22 września 2020, 14:37

Wrócą , po ponad 200 letniej nieobecności?

Nikt
piątek, 10 lipca 2020, 15:55

Ciekawe jak im tam się służy bez gąsienicowych BWPów

Zmechu 12
poniedziałek, 13 lipca 2020, 10:35

Tak jak nam na,defenderze BWP Kicha

Litwinów
piątek, 10 lipca 2020, 15:50

Wolę 5 leclerkow niz 5 twardych Dymia,az do Pskowa Tak na,ruski alarm

Leopardzik
piątek, 10 lipca 2020, 15:25

Jak FRANCUZI zobacza Giżycka na,twsrdych to sie poleja ze śmiechu SILNIK juz po remoncie? Polski MLU

Realista
piątek, 10 lipca 2020, 14:35

5 Leclerców potęga "dumnej" Francji w pełnej krasie...

Tweets Defence24