Francja zakazuje eksportu broni do Turcji w związku z inwazją na północną Syrię

13 października 2019, 08:33
FrenchArmySays
Fot. MO Francji
Reklama

Francja zawiesza eksport wszelkiej broni do Turcji w związku z jej inwazją na północno-wschodnią Syrię i ostrzega Ankarę, że atak ten jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy — poinformowały w sobotę we wspólnym komunikacie resorty spraw zagranicznych i obrony.

"W oczekiwaniu na koniec tej ofensywy Francja postanowiła zawiesić wszelkie plany dotyczące eksportu broni do Turcji (...). Decyzja wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym" - ogłosiły ministerstwa. Poinformowały też, że w poniedziałek podczas spotkania w Luksemburgu ministrowie spraw zagranicznych krajów unijnych wypracują wspólne stanowisko wobec Ankary.

Wcześniej w sobotę eksportu wszelkiej nowej broni do Turcji zabronił niemiecki rząd. Tygodnik "Bild Am Sonntag" podał, że w 2018 roku Niemcy wyeksportowały do Turcji broń wartą 243 mln euro, co stanowi blisko jedną trzecią całej zeszłorocznej sprzedaży broni. W czwartek taką decyzję podjęły Norwegia i Finlandia, która nie jest członkiem NATO.

W piątek minister finansów USA Steven Mnuchin poinformował, że prezydent Donald Trump wydał rozporządzenie, na mocy którego Waszyngton może nałożyć "znaczące sankcje" na Turcję w związku z jej inwazją w północno-wschodniej Syrii. Stany Zjednoczone mogą "wykończyć turecką gospodarkę" - ostrzegł Mnuchin. Zastrzegł jednak, że na razie restrykcje te nie zostaną wprowadzone.

Turcja rozpoczęła w środę operację militarną w północno-wschodniej Syrii, wymierzoną w kurdyjskie milicje o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), które Ankara uważa za terrorystów; są one jednak wspierane przez Zachód i stanowią główny trzon syryjskich sił SDF, które odegrały decydującą rolę w pokonaniu IS w Syrii i kontrolują obecnie większość północnych terenów kraju. Ofensywa ruszyła po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa decyzji o wycofaniu żołnierzy amerykańskich z północnej Syrii.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Brawo
niedziela, 13 października 2019, 14:27

Brawo Francja

Lumpik
niedziela, 13 października 2019, 11:08

Francuskie kontrakt z Iranem jest realizowany pomimo sankcji Waszyngtonu

Max
niedziela, 13 października 2019, 19:37

A kogo to Iran zaatakował w ciągu ostatnich 50 lat ?

szemrany smerf
niedziela, 13 października 2019, 12:07

Zakazać można legalnego eksportu broni, amunicji, części zamiennych et cetera. Zawsze pozostaje handel nielegalny, który jest bardziej intratny i dochodowy, oraz niewidoczny.

Tweets Defence24