Francja wzywa do nadzwyczajnego posiedzenia RB ONZ w sprawie Syrii

21 stycznia 2018, 13:51
JEan Yves Le Drian
Fot. Ecole polytechnique/Flickr/CC 2.0

Francja wzywa do nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sytuacji w Syrii po rozpoczęciu przez Turcję operacji zbrojnej przeciw kurdyjskim formacjom w enklawie Afrin - oświadczył w niedzielę szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian.

"Guta, Idlib, Afrin - Francja wzywa do pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa" - napisał Le Drian na Twitterze. Dodał, że w niedzielę rano przeprowadził rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Turcji Mevlutem Cavusoglu.

Szef francuskiej dyplomacji oświadczył, że "Francja wzywa tureckie władze do działania z umiarem w tych trudnych okolicznościach, gdy w wyniku operacji wojskowych władz w Damaszku i ich sojuszników pogarsza się sytuacja humanitarna w kilku regionach Syrii".

Premier Turcji Binali Yildirim poinformował w niedzielę, że turecka armia wkroczyła do enklawy Afrin. Kurdyjska milicja YPG twierdzi, że siły tureckie próbowały wejść do Afrinu, lecz zostały odparte.

Turecka armia poinformowała, że do tej pory w rejonie Afrinu uderzyła w 153 cele kurdyjskie, w tym schronienia i kryjówki oraz magazyny z bronią. W sobotę ataki na pozycje YPG w Afrinie rozpoczęło tureckie lotnictwo.

Ankara postrzega YPG jako syryjskie ramię zdelegalizowanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która zarówno przez tureckie, jak i amerykańskie władze uważana jest za ugrupowanie terrorystyczne; jednak YPG kieruje arabsko-kurdyjską koalicją o nazwie Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), która była jak dotąd głównym sojusznikiem koalicji pod wodzą USA w wojnie z dżihadystami z Państwa Islamskiego w Syrii. 

(PAP)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
Stirlitz
wtorek, 23 stycznia 2018, 12:20

Wszystkie pokojowe próby rozwiązania sprawy Syrii zostały zablokowane przez Rosję, która zrobiła sobie poligon doświadczalny w Syrii oraz sposób na utylizację wiekowych bomb i amunicji. Wystarczy popatrzeć na ich propagandowe filmy i zdjęcia, na których widać zwykłe niekierowane bomby pamiętające czasy II wojny światowej. Nie dziwi więc fakt, że w Syrii zniszczyli praktycznie wszystkie szpitale i szkoły. Coć w duże budynki łatwiej im było trafić a potem pokazywać filmiki w internecie.

fernando
wtorek, 23 stycznia 2018, 11:42

FRANCJA - hipokryzja goni hipokryzje ! LIBIA - czyż to ten kraj jako pierwszy przyczynił się do upadku tego bogatego kraju ( Kaddafi i ludność cywilna , dostatek i prawie darmowe życie rodzin ) - który pożyczał kasę innym krajom ? Dziś protegowany USA - ponagla do zajęcia się Kurdami na pograniczu Syrii , Turcji ,Iraku , Iranu przez ONZ ? Polityka jest brudna - ale i tragiczna , szczęście mamy jako POLSKA iż od 1945r. ( mimo opieki przez ZSRR ) nie ma niszczącej wojny na naszym narodzie . Choć mimo komunizmu ( SOCJALIZM ) państwo MY urodzeni po tej dacie mieliśmy szczęście żyć w POKOJU z negacją iż to nie system ale totalitaryzm ! Ukończyliśmy szkoły , pracując zakładaliśmy rodziny ( dzieci ) dziś mając wnuki jesteśmy na emeryturach ale bez wojny ( choć wisiała nad nami rok 1962 - krysys KUBAŃSKI ) . A co ma powiedzieć obywatel LIBII - napadnięty przez ??????? Ano właśnie - dziś ten kraj ( Francja ) apeluje do ONZ - o co ? Syria - długo z tej pułapki nie wyjdzie - kraje takie jak USA czy Rosja chcą udowodnić - tylko - CO ?

MOTYL
niedziela, 21 stycznia 2018, 19:49

Hmm\" Francja wzywa do działań z umiarem\" a jaki jest punkt odniesienia zwany umiarem ..hipokryzja awanturników tego świata dotkneła pychy

rob ercik
niedziela, 21 stycznia 2018, 18:38

Za tragiczna sytuacje humanitarna w Syrii odpowiadaja USA, jako kraj ktory rozetal tam wojne domowa.

Krzychu
poniedziałek, 22 stycznia 2018, 00:05

Masz całkowitą rację

tyle
niedziela, 21 stycznia 2018, 17:40

Obawiam się , że Kurdowie zostaną potraktowani jak niejednokrotnie traktowano Polaków. Dopóki potrzebna była ich pomoc i ofiara krwi, to obiecywano im gruszki na wierzbie. Gdy sytuacja się uspokoi, wszyscy dotychczasowi sojusznicy wystawią ich do wiatru. Na marginesie, jakiś czas temu w mediach przemknęło info o ewakuacji tysięcy bandytów ISIS z okolic okrążonej Rakki, na którą zezwoliły wojska zachodniej koalicji. Może ktoś ma więcej informacji na ten temat.

POLITYK
niedziela, 21 stycznia 2018, 20:39

O te gierki nalezy zapytac USA

yaro
wtorek, 23 stycznia 2018, 12:27

Nie ma już co pytać, Putin z Erdoganem właśnie rozegrali sprawę: ----- Ankara zablokowała udział kurdyjskiej Partii Unii Demokratycznej (PYD) w Kongresie Syryjskiego Dialogu Narodowego w Soczi - powiedział Ria Novosi rzecznik MSZ Turcji. „PYD i siły samoobrony syryjskich Kurdów (YPG, bojowe skrzydło partii) nie wezmą udziału w Kongresie w Soczi, gdyż nie uzyskało to naszej aprobaty. Żadna z tych grup nie będzie mogła wziąć udziału w Kongresie w Soczi, jeśli Turcja jest temu przeciwna. Lista uczestników jest zatwierdzana przez trzy państwa (Rosję, Turcję i Iran)\" — powiedział rozmówca agencji. Turcja dopuściła wcześniej udział przedstawicieli Syryjskiej Kurdyjskiej Rady Narodowej (ENKS). Dzisiaj szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że Kurdowie zostali włączeni na listę zaproszonych na spotkanie.

Rafał
niedziela, 21 stycznia 2018, 18:58

Po tym jak Kurdowie wraz z Turkami potraktowali Ormian w XIX i XX wieku nie mam sympatii dla tych dwóch narodów jedni i drudzy są siebie warci.

Tweets Defence24