Francja: niemiecki A400M wziął udział w ewakuacji pacjentów z koronawirusem

30 marca 2020, 14:15
EUVteWUXsAgGNwV
Niemiecki Airbus A400M ląduje w Strasburgu. Fot. Twitter.com/Team_Luftwaffe/

Niemiecki ciężki samolot transportowy Airbus A400M Atlas z 62 Skrzydła Transportowego Luftwaffe wylądował w niedzielę po południu na lotnisku w Strasburgu, aby ewakuować dwóch pacjentów z koronawirusem do szpitala wojskowego w Ulm, w południowo-zachodniej części Niemiec.

To pierwsza ewakuacja francuskich pacjentów przeprowadzona z pomocą niemieckiego samolotu wojskowego. Jak poinformowała minister ds. europejskich Amelie de Monchalin w radiu France Inter, do tej pory 80 francuskich pacjentów z koronawirusem zostało przetransportowanych do Luksemburga, Niemiec i Szwajcarii.

image
Fot. Twitter/SanDstBw

„Dziękuję bardzo Niemcom, które mobilizują się, aby troszczyć się o Francuzów, i ucieleśniają (...) Europę, która czuwa nad Europejczykami” – napisała na Twitterze francuska minister ds. sił zbrojnych Florence Parly.

Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer odpisała: „Jesteśmy po stronie naszych francuskich przyjaciół. Wraz z moją francuską odpowiedniczką Florence Parly uzgodniłyśmy, że niemieckie siły powietrzne przetransportują pacjentów z Covid-19 w poważnym stanie, aby mogli leczyć się w naszych szpitalach wojskowych”.

W sobotę w ramach operacji „Resilience” śmigłowiec NH90 Caiman przetransportował pacjentów z Metz we francuskim regionie Grand Est, do szpitala w niemieckim Essen. W niedzielę dwa pociągi francuskiej kolei dużych prędkości TGV transportowały 36 pacjentów z koronawirusem z Grand Est do regionu Nowa Akwitania.

Warto podkreślić, że niemieckie siły powietrzne wspomagają w podobny sposób włoskie jednostki ochrony zdrowia. Ze szpitala w Bergamo czworo  pacjentów przetransportowano do szpitala w Hamburgu, a dwoje kolejnych trafiło do szpitala w Kolonii. Lot wykonał samolot A310 MRTT (10+26 "Hans Grade") z 1. Dywizjonu Transportowego (1. Lufttransportstaffel) stacjonującego na co dzień na lotnisku Kolonia-Bonn (kod IATA: CGN, ICAO: EDDK). Dywizjon jest częścią, podległego federalnemu resortowi obrony, skrzydła któe zajmuje się też m.in. transportem VIP. Pojemność płatowca pozwala na ewakuację większej liczby pacjentów, jednakże fakt, że wymagali oni transportu z zachowaniem standardu intensywnej opieki medycznej, spowodował, że samolot zabrał tylko szóstkę pacjentów. Podczas lotu na pokładzie może znajdować do 25 osób personelu medycznego.

PAP/Defence24

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
xawer
poniedziałek, 30 marca 2020, 21:48

Teraz widać na czym polega solidarność i współpraca w EU. Niemcy(choć sami mają ciężko) pomagają sąsiadowi. Nas byłoby stać na drwienie z sąsiada, że sami są sobie winni bo nie zrobili tak jak my(bo przecież MY jesteśmy nieomylni) Jedyne działanie, z którego byłem dumny jako Polak, to pomoc Szwedom przy pożarach.

Extern
wtorek, 31 marca 2020, 14:15

Ale wiesz na czym to polega. Od wielu już lat zachód europy przemilcza nasz udział w WWII, dokonania kryptologów, drwi z zacofania, okazuje nam poczucie wyższości, każe korzystać z okazji by być cicho, poucza jak uczniaków, stosuje podwójne standardy typu my możemy wy nie, wprowadza dwie prędkości, dostawia dla nas stołki itd. To naprawdę dosyć naturalne że regularnie opluwany się ucieszy jak wiatr zmieni kierunek. A co do ostatniej akcji Niemców to pamiętaj że dwa tygodnie temu odmówili Włochom dostarczenia pomocy medycznej. Więc bez przesady z tymi uniesieniami nad ich wrażliwością.

Mike
wtorek, 31 marca 2020, 21:48

W punkt.

Mike
poniedziałek, 30 marca 2020, 21:26

Fałszywa solidarność na pokaz ze strony Niemiec, Takim ciężkim samolotem transportowym jak A400M Niemcy byliby w stanie przetransportować nie dwóch, a trzydziestu lub więcej chorych. Przy tej skali zachorować we Francji i Włoszech obecne działania rządu Merkel mają znaczenie tylko wizerunkowe, które mają pełnić rolę przysłowiowego liścia figowego przykrywającego wcześniejszy brak solidarności z innymi okazany za pomocą blokady wywozu materiałów medycznych za granicę.

rmarcin555
wtorek, 31 marca 2020, 08:17

@Mike. To prawda, że Niemcy i Francja dały ciała z pomocą i chciały np. zablokować eksport sprzętu medycznego. Tutaj zadziałała jednak ta znienawidzona Bruksela, która powiedziała "takiego wała" i ustawiła oboje zapaleńców. Warto śledzić fake newsy dokładniej.

Fircyk w zalotach
poniedziałek, 30 marca 2020, 19:15

Teraz widać że chłopaki z,Francji nie dają rady A Macron taki mądry

Marek
poniedziałek, 30 marca 2020, 21:52

Nie ważne, czy on mądry czy nie. Niemieckie wojsko robi swoje. Myślę, że byłoby gotowe do tego, żeby zaspawać drzwi wejściowe w każdym bloku, z którego wychodzą włóczący się bez sensu po okolicy idioci. Nasze też to zrobi, jak dostaną rozkaz.

ja
wtorek, 31 marca 2020, 09:34

Jesli to faktycznie zrobi to będzie rozłam w narodzie na kolejne 50 lat. Do dzisiaj nie wylizalismy sie z komuny i stanu wojennego. Używanie wojska do pacyfikacji ludnosci własnego kraju to najgłupszy możliwy pomysł.

Tweets Defence24