Francja naciska na Indie w sprawie myśliwców Rafale

24 lipca 2013, 19:49
Dassault Rafale podczas AeroIndia 2011fot. Wikimedia Commons
Defence24
Defence24

Francuski Minister Obrony Jaen Yves Le Drian wybiera się do New Dehli aby przerwać impas w sprawie zakupu przez Indie 126 myśliwców Dassault Rafale.


W dniach 25-27 Lipca odbędą się rozmowy francuskiego Ministra z jego Indyjskim odpowiednikiem, A. K. Antonym. Głównym tematem, mają być przeciągające się negocjacje w sprawie ceny sprzedaży 126 myśliwców Rafale, które mają zastąpić w Indyjskich Siłach Powietrznych starzejącą się flotę samolotów MiG-21.

Więcej: Hindusi chcą więcej Rafale

Minister Le Drian ma też spotkać się z Premierem Indii i członkami parlamentarnej komisji obrony Indii, chcąc porozumieć się również w sprawie trwających już dwa lata negocjacji wspomnianego kontraktu. Jego wartość wstępnie szacowano na 10,4 miliarda euro, jednak ze względu na długo czas negocjacji, zmiany sytuacji ekonomicznej i spadający kurs rupii, obecnie wartość kontraktu szacowana jest na 17 do 20 miliardów euro, zależnie od ostatecznego porozumienia i kursów walut.

W dużym stopniu kwestię sporną stanowi udział w całym projekcie firmy Hindustan Aeronautics Limited (HAL), na który z przyczyn oczywistych naciska strona Indyjska. Przedstawiciele HAL i Dassault Aviation spotkali się przy okazji niedawnych targów lotniczych w Paryżu, jednak mimo optymistycznych oświadczeń stanowiska obu stron nie są zgodne.

Więcej: Hinduskie Rafale przy granicy z Pakistanem

Dassault walczy o zmniejszenie udziału HAL, gdyż w obecnym kształcie umowa przewiduje że do Indii zostanie dostarczonych jedynie 18 myśliwców Rafale. Pozostałe miałyby powstać na podstawie licencji w zakładach HAL. O ile francuski producent zdaje się mieć nadal problem z przyjęciem do wiadomości tych warunków, to Minister Le Drian zdaje się rozumieć sytuacje i jest zdecydowany przełamać impas.

(JS)

 
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24