Fatah i Hamas na drodze do porozumienia

13 października 2017, 15:37
Fot. Permanent Observer Mission of the State of Palestine to the United Nations, Facebook

Hamas i Fatah podpisały w Kairze pierwsze porozumienie w sprawie pojednania, które ma skończyć dekadę konfliktów. Obie rywalizujące ze sobą ugrupowania palestyńskie dały sobie dwa miesiące na rozwiązanie spornych kwestii. 

Umowę podpisali szef delegacji umiarkowanego Fatahu Azzam Ahmed i osoba nr 2 w islamistycznym Hamasie Salah al-Aruri. Hamas i Fatah ustaliły m.in., że najpóźniej 1 grudnia br. palestyński rząd jedności przejmie "wszelkie obowiązki" w Strefie Gazy - głosi komunikat egipskiego centrum informacyjnego. Obecnie Strefa Gazy jest kontrolowana przez Hamas.

Obie strony dają sobie czas do 1 grudnia na rozwiązanie wszystkich sporów - dodano w oświadczeniu. Kolejne spotkanie jest zaplanowane na 21 listopada w Kairze. Szczegóły umowy nie zostały oficjalnie przedstawione dziennikarzom w Kairze. Jednak dwa źródła, na które powołuje się Reuters, twierdzą, że ugrupowania porozumiały się co do tego, iż 1 listopada przekażą odpowiedzialność za przejście graniczne Rafah między Egiptem a Strefą Gazy rządowi jedności. Ahmed i Aruri poinformowali, że pierwszym krokiem w kierunku pojednania będzie wzmocnienie rządu Autonomii Palestyńskiej, który 2 października powrócił do Strefy Gazy.

Spektakularnym przejawem tego zbliżenia będzie wizyta palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa w Strefie Gazy "za niecały miesiąc" - powiedział AFP szef partii Fatah prezydenta Abbasa, Zakaria al-Agha. Abbas odwiedzi Gazę po raz pierwszy od 2007 roku, gdy islamistyczny Hamas przejął te tereny.

Zobacz także: Egipt: Powstała największa baza wojskowa na Bliskim Wschodzie [WIDEO]

"W ramach porozumienia 3 tys. palestyńskich policjantów z Autonomii Palestyńskiej zostanie rozmieszczonych w Strefie Gazy i na granicach z Izraelem i Egiptem" - powiedział wysoki rangą przedstawiciel władz, który brał udział w negocjacjach. "Ponadto Abbas ma wkrótce znieść sankcje finansowe, wprowadzone w tym roku, by zmusić Hamas do pojednania" - dodał Agha.

Negocjacje w sprawie pojednania i współpracy między skłóconymi ruchami palestyńskimi trwały w stolicy Egiptu od wtorku. Uważa się, że postępy w negocjacjach, w których Hamas poszedł na istotne ustępstwa, stały się możliwe, ponieważ to islamistyczne ugrupowanie obawia się finansowej i politycznej marginalizacji, straciło bowiem głównego sponsora, czyli Katar. Kraj ten jest izolowany przez inne monarchie Zatoki Perskiej i na razie nie widać końca tego dyplomatycznego kryzysu.

Jak komentuje Reuters, nowe porozumienie Fatahu z Hamasem, który jest uważany za organizację terrorystyczną przez Izrael, USA czy UE, oznacza, że zmaleją szanse na postęp w palestyńsko-izraelskich rozmowach pokojowych. Uznawana na arenie międzynarodowej Autonomia Palestyńska, która pragnie utworzyć państwo złożone z terenów Zachodniego Brzegu Jordanu, Strefy Gazy i Jerozolimy Wschodniej, została wyparta w 2007 roku ze Strefy Gazy przez Hamas. Jej władza ogranicza się do tych części Zachodniego Brzegu, które nie są pod kontrolą Izraela.

Abbas wykluczał pojednanie z Hamasem, jeśli nie przekaże on Autonomii kontroli nad Strefą Gazy i nie podda się jego władzy. W związku z kontrolowaniem Strefy Gazy przez Hamas Izrael wprowadzał tam liczne ograniczenia, a większość ludności jest uzależniona od pomocy żywnościowej. Od 2006 roku Izrael i Egipt utrzymują lądową i morską blokadę Strefy Gazy, usiłując zapobiec atakom ze strony palestyńskich bojowników.

Czytaj także: Izrael zamawia kolejne F-35

Niedawno Hamas pozwolił rządowi jedności narodowej z siedzibą w Ramallah na Zachodnim Brzegu na przejęcie publicznych instytucji w Strefie Gazy w ramach procesu pojednania. Było to kluczowe żądanie Abbasa. Palestyński premier Rami Hamdallah odwiedził następnie Gazę i ogłosił, że Autonomia Palestyńska zacznie przejmować kontrolę nad sprawami administracyjnymi tego terytorium i "obowiązkami dotyczącymi bezpieczeństwa".

"Izrael będzie śledził rozwój wydarzeń na miejscu i będzie odpowiednio działać" - powiedzieli przedstawiciele izraelskiego rządu. Władze w Tel Awiwie twierdzą również, że porozumienie między Hamasem i Fatahem musi uwzględniać zaakceptowanie umów międzynarodowych, uznanie istnienia państwa Izrael oraz rozbrojenie Hamasu - warunki te zostały przedstawione przez kwartet madrycki zwany także kwartetem bliskowschodnim. Inicjatywa Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Federacji Rosyjskiej i Stanów Zjednoczonych została powołana do życia w stolicy Hiszpanii w 2002 r. na rzecz kontynuacji procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. "Tak długo jak Izrael nie dokona i rozbrojenia i będzie kontynuował apele o zniszczenie Izraela, Izrael będzie postrzegał organizację jako odpowiedzialną za wszystkie akty terrorystyczne zapoczątkowane w Gazie" - twierdzą izraelskie władze.

PAP/LG

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
wiesiek
sobota, 14 października 2017, 17:44

KASA JEST NAJWAŻNIEJSZA!!! Przynajmniej dla przywódców społeczności. Nie ma kasy, nie ma władzy…… Co prawda, rządy wyżywią się same, ale niezadowolenie tłumów głodujących, niejeden obaliło….

Tweets Defence24