Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Fabryka Broni wraca na rynek amerykański

Fot. j.Sabak
Fot. j.Sabak

Fabryka Broni w Radomiu rozpoczęła współpracę z dwoma amerykańskimi firmami Atlantic Firearms i Arms of America oferującymi broń na cywilnym rynku w USA. Obecnie obejmuje ona jedynie sprzedaż części broni i akcesoriów, ale ma zostać poszerzona. Prawdopodobnie obejmie więc docelowo m.in.  przedaż cywilnych, samopowtarzalnych wersji karabinków Beryl i Grot oraz pistoletu maszynowego PM-98.

Na stronach internetowych oraz kontach w mediach społecznościowych obu firm pojawiła się informacja o rozpoczęciu współpracy z Fabryką Broni „Łucznik” z Radomia. Do Atlantic Firearms i Arms of America dotarły już pierwsze dostawy komponentów do broni, takie jak lufy do amunicji 7,62x39 mm, magazynki z tworzywa kalibru 5,56 mm, regulowane kolby, łoża z szynami montażowymi,  itp. Firma Atlantic Firearms poinformowała również o uzyskaniu zezwolenia na wykorzystanie części z FB Radom w swoich konstrukcjach, będących w znacznej mierze wariacjami na temat broni systemu Kałasznikowa i AR15 oraz od nich pochodzącej. Firma poinformowała też o planowanej, szerszej współpracy z radomską Fabryką Broni.

Prawdopodobnie współpraca ta może w przyszłości dotyczyć sprzedaży broni produkowanej przez „Łucznik na rynek cywilny, takiej jak samopowtarzalny pistolet BRS-99 (cywilna wersja PM-98), karabinki Archer (amerykańska wersja cywilna broni Radom Sport, czyli samopowtarzalnego Beryla) oraz Beryl M22 na amunicję .22LR. Nie jest wykluczone, że tym samym kanałem może trafić na rynek amerykański Grot S, czyli prezentowana po raz pierwszy w styczniu 2018 r. cywilna wersja karabinka Grot, dostosowana do amerykańskich wymagań.

Fabryka Broni „Łucznik” na pewno potrzebuje na rynku amerykańskim pośredników silnych lokalnie, gdyż w lipcu 2017 roku, po dwóch latach funkcjonowania, zdecydowała o zamknięciu spółki FB Radom USA LLC.

Co ciekawe, ”Łucznik” nie jest jedynym polskim producentem w ofercie swoich nowych amerykańskich partnerów. Arms of America oferuje bowiem również broń i akcesoria firmy WBP Rogów czyli Wytwórnia Broni Jacek Popiński. Jest to producent karabinków systemu AK na amunicję 7,62x39 mm współpracujący z FB Radom. W Stanach Zjednoczonych jest duży popyt na broń systemu Kałasznikowa, która cieszy się tam dobrą sławą i jest powszechnie produkowana przez lokalne firmy lub sprowadzana z krajów takich jak Polska, Rumunia, Węgry czy Bułgaria. Rosyjskie karabinki produkcji koncernu Kałasznikowa są objęte embargiem, co wpływa pozytywnie na sprzedaż alternatywnych producentów takich jak Fabryka Broni „Łucznik”. Natomiast prezentacja w Las Vegas karabinka Grot S, który dostosowany jest do amerykańskich przepisów rynku cywilnego, wskazuje na to, że FB Radom chce wyjść z cienia Kałasznikowa oferując całkowicie własną konstrukcję.

Reklama

Komentarze (10)

  1. Praktyk

    Niestety zarzuty do "Radomi" są prawdziwe. Natomaist co się tyczy jakości, to jest niesteyt gorzej niż pisze autor. Miałem do dyspozycji kilkadziesiąt P-83. Pomimo iż są to wbrew obiegowym opiniom celne pistolety, to jakość ich wykonania jest tragiczna. W wielu egzemplarza tzw. zderzak kurka był tak spasowany na osi na jakiej jest zamocony, że wystarczyło pchnąć mocniej kurek, zeby zderzak ustąpił i kurek duerzał w iglicę. Tandeciarstwo widoczne ejst też we wszelkich Glauberytach - miałem ich również kilkadziesiat: PM-84P w różniących się od siebie znacnzie detalami, oraz PM-98 / 98L. Konstrukcja dość ciekawa i użyteczna, a jednak równi tandetna i niedopracowana co P-83. Najbardziej żal zwłaszcza PM-98 i MAG-95: obie konstrukcje pomysłowe i mają wiele zalet, ale wady przeważają. Podejście do jakości wynika z wiedzy, ze użytkownik państwowwy "i tak kupi". W rpzeciwnym razie żadna fabryka zbrojeniowa w Polsce nie utrzymałaby się na rynku nawet 1 roku - tj. stało sie to ostatecznie z WSK Świdnik i Mielec. "Radom" podzieliłby ich los, ale PiS ciągnie ich i "Tarnów" za uszy. Paradoksalnie MSBS "Grot" to prawdziwa perełka, ale znając "jakość" radomnskich wyrobów nie wierzyłbym zbytnio w tę konstrukcje. DWS nie ufają żadnym polskim wyrobom i mają tylko niemieckie i belgijskie. Nie bez przyczyny.

  2. 12

    AR-ki zaczynaja sie od 500$ z cenami polskimi to tylko porypany kolekcjoner Visow wyda pare tysiecy na kalasza z napisem FB

    1. yhm

      Oni od dawna wiedzą że Archer kosztuje wiecej i pewna mała grupa jednak woli dołożyć by mieć lepszą jakość. Mała grupa w USA to dla nas i tak ogrom klienteli.

  3. DZIKA GĘŚ

    będzie trudno.....amerykanie lubią bajery i chwalić się nimi....a \"grot\" to pewien \"technologiczny schemat \" oparty jest o \"trendy modowe jakie występują w uzbrojeniu ...jest nowoczesny ..ale takich \" idei w uzbrojeniu\" jest mnóstwo ...by przełamać ten schemat \" ubrałbym grota w drewno\" jak swego czasu \"huntera którego robił Łucznik\".. po to by karabinek nabrał \"charakteru kolekcjonerskiego\" i małego dzieła sztuki a nie tylko sprzętu użytkowego.. w przypadku Beryla który jest \"tylko tłem \" swego protoplasty.....poszedłbym w minimalizm konstrukcyjny i uproszczeniu co się da a wiem że się da i to bardzo i nadałbym mu charakteru solidnej prostoty ..żeby swoją surowością przyciągał na tle innych kałasznikow....pistolet maszynowy PM-98..tu będzie trudno..poszedłbym bym z nim w \"monolit konstrukcyjny\"..gdzie kolba byłaby zarazem kaburą -futerałem ..ale to wymaga prostej przebudowy

    1. yhm

      Na pewno część produkcji mogłaby by tak wyglądać. Jest faktycznie moda na klasyki u nich, jak np pierwsze modele ar 15, ar 10 z lat70tych.

  4. Igor

    serio zobaczcie co to za firmy hahaha

    1. Viggen

      A co powiesz na to że Remington jest prawie bankrutem- 1 mld USD długów. Dzisiaj małe firmy lepiej sobie radzą.

  5. Clint E.

    To dobra droga do wejścia na rynek exportowy naszej broni; wszystko jest kwestią ceny i jakości. Amerykanie potrzebują broni taniej, niezawodnej i estetycznie wykonanej. Bardzo dobre recenzje mają PW83 i 7.62 AKM/Sy ze względu na niezawodność i prostotę. Ponadto można przerzucić sprawę testów niezawodności na cywilnych użytkowników ale pozostaje sprawa OTWARTOŚCI inżynierów FBR na sugestie użytkowników, którzy wielokrotnie przedstawiając problemy wskazują na sposoby usunięcia usterek czy poprawienie błędów konstrukcyjnych. Jeśli natomiast FB pójdzie drogą Bumaru, to uspiechow żełaju......

    1. Zbys

      Co to jest PW83 ?

  6. Z

    FB zeby wrocic na rynek amerykanski to musi sie najpierw na nim znalezc !! A potem zostac usunieta !! I dopiero wtedy moze wrocic.

  7. Wolf

    Legendy kałacha z (11) i tak nie wskrzeszą i nawet Popiński im w tym nie pomoże.

  8. Mroczysław

    Byłoby miło, gdyby to faktycznie był jakiś wstęp do szerszej ekspansji na rynek amerykański oraz rynki cywilne ogółem. Niestety ciężko mieć nadzieję na jakiś większy sukces, szczególnie że jak na razie z cywilnym MSBS-em się nie spieszą, a działania na rynku amerykańskim wyglądają jak rozmienianie się na drobne. No cóż, pożyjemy zobaczymy.

  9. Mr Szakal

    Jestem pełen podziwu dla FB raz że opracowali samodzielnie grota ,który jak pokazały testy porównawcze dorównuję wszystkim obecnym topowym konstrukcją [wystarczy wpisać na YT frazę msbs testy porównawcze ]dwa że jako jedna z nielicznych polskich fabryk broni nie żyję tylko z dotacji państwa ale również z eksportu swoich produktów min do Nigerii czy na rynek cywilny .Oczywiście że ten eksport nie jest jeszcze tak duży jak może być ale kierownictwo idzie w dobrym kierunku by to zmienić .

    1. Raduga

      Akurat w temacie broni są w Polsce prywatne, nie państwowe, firmy które eksportują sporo broni i części do broni do USA.

  10. As

    Pozostaje nadzieja, że to zjawisko handlowe, a nie polityczne.

Reklama