F-35 strzela europejskimi rakietami

18 marca 2017, 10:21
fot. USAF

Koncern Lockheed Martin poinformował o przeprowadzonych z sukcesem pierwszych strzelaniach samolotów F-35 Lightning II z wykorzystaniem europejskiej rakiety ASRAAM koncernu MBDA. W ten sposób Amerykanie udowadniają, że ich najnowszy myśliwiec może być wyposażony również w nieamerykańskie uzbrojenie.

Odpalenie opracowanej w Wielkiej Brytanii rakiety krótkiego zasięgu „powietrze-powietrze” ASRAAM (Advanced Short Range Air-to-Air Missile) jest pierwszym przypadkiem wykorzystania nieamerykańskiego uzbrojenia na myśliwcu stealth F-35. Próby zorganizowano w oparciu o bazę amerykańskich sił powietrznych Edwards i bazę lotnictwa morskiego Patuxent River.

Czytaj też: Amerykańskie F-35 i bezzałogowe Reapery na wspólnych ćwiczeniach

Rakieta ASRAAM została przygotowana przez koncern MBDA zgodnie z kontraktem podpisanym w 2016 r. Umowa przewiduje przygotowanie naprowadzonego na podczerwień pocisku krótkiego zasięgu dla zakupionych przez Wielka Brytanię samolotów F-35. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez koncern MBDA, dzięki wydajnemu silnikowi i parametrom aerodynamicznym rakieta ASRAAM ma mieć możliwości większe niż jej zagraniczne odpowiedniki.

Jednocześnie z integracją nowych pocisków na samolotach F-35 trwają prace nad ich dostosowaniem dla potrzeb myśliwców Eurofighter Typhoon. Wszystkie te działania są realizowane w ramach programu ASRAAM CSP (Capability Sustainment Programme).

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
krzysiek84
sobota, 18 marca 2017, 11:11

Ciekawe czy Meteor da się zintegrować?

Dropik
poniedziałek, 20 marca 2017, 08:03

Może być zintegrowany ale wcześniej musi być przebudowany bo nie mieści się tyle co aim120

F-35
sobota, 18 marca 2017, 21:52

Po co jakiś meteor, jak USA ma wszystkie rakiety jakie tylko chce, i może je wsadzić do komór wewnętrznych F-35, więc każdy kraj nabywając ten super samolot, może dostać do niego wszystko czego tylko chce..oczywiście pod warunkiem że ma kasę i chcę współpracować z USA, a w tedy dobrze na tym wyjdzie jak Japonia itp.

shercann
sobota, 18 marca 2017, 14:28

MBDA już opracowała nową wersją Meteora dostosowaną do wewnętrznych komór Lightninga II. Pozostaje tylko zintegrować z F-35 która to integracja ma nastąpić wraz z wersją Block 4.

Tweets Defence24