F-35 naprowadzany przez naziemnego kontrolera wsparcia

25 kwietnia 2015, 15:42
Fot. MoD UK/Crown Copyright.
Fot. Rockwell Collins.

Brytyjskie wojska lądowe przeprowadziły ćwiczenie, obejmujące naprowadzanie na cel naziemny myśliwca F-35 z użyciem modułowego systemu Rockwell Collins FireStorm.

Wysunięty kontroler z Wielkiej Brytanii po raz pierwszy używał zintegrowanego modułowego systemu wskazywania celów Rockwell Collins FireStorm do naprowadzania myśliwców F-35. Testy realizowano podczas prób naziemnych i w symulowanej misji bezpośredniego wsparcia wojsk. Ćwiczenia miały miejsce w bazie Edwards w Kalifornii.

Prowadzone testy są istotne dla Brytyjczyków, którzy oczekują na dostawy F-35B i są jednym z pięciu krajów NATO używających systemu FireStorm. Zapewnia on łączność cyfrową między nawigatorem, a samolotami, śmigłowcami, artylerią oraz centrami dowodzenia.

Integracja zautomatyzowanego systemu z F-35 znacznie zwiększy możliwości brytyjskich sił zbrojnych w dziedzinie prowadzenia misji bezpośredniego wsparcia wojsk z użyciem maszyn 5. generacji.

Andrzej Hładij

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Kilo
niedziela, 26 kwietnia 2015, 16:36

No i co? Trafili, czy nie trafili? Bo sam fakt uzywania jest ciekawy, ale licza sie wnioski Brytyjczykow...

znudzony bezmyślnością
poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 23:41

A czym trefnisiu mieli trafić jak F-35 nie ma żadnego uzbrojenia? IOC będzie najwcześniej w grudniu 2016 jak nie będzie dalszych opóźnień!

rcicho
niedziela, 26 kwietnia 2015, 11:27

Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości polska armia na poważnie zainteresuje się F-35B czyli wersji z możliwością pionowego startu i lądowania. W razie jakiekolwiek poważniejszego konfliktu czy to z Rosją czy z Niemcami nasze lotniska jako jedne z pierwszych zostaną zniszczone po to aby sparaliżować nasze lotnictwo. Samolot pionowego startu może wyjechać z hangaru, sali sportowej, hali fabrycznej wystartować pionowo, namierzyć obcy myśliwiec, odpalić rakietę, wylądować i się szybko schować. Drogie maszynki ale warte swoich pieniędzy.

Tyberios
poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 11:05

Skoro ma "wystartować, odpalić i wylądować" to może zamiast takiego... czegoś, wyrzutnie pocisków zwyczajna mieć mobilną? Ona nie musi startować ani lądować a odpalić pocisk i się schować potrafi lepiej. No i może ich więcej odpalić. Nie jesteśmy takimi krezusami by się w zabawki pokroju F-35 bawić a tym bardziej w najdroższe F-35B.

olo
poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 02:07

https://www.youtube.com/watch?v=ehtPOBDOnk4

olo
poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 02:03

Przecież mamy cywilne lotniska i masę autostrad i drug szybkiego ruchu gdzie będzie można postawić polowe lotniska.

Trzcinsky
niedziela, 26 kwietnia 2015, 22:39

Ładne są i pewno skuteczne, czego nigdy nie negowałem. Co do lotnisk to zgadzam się w 100%, zostaną zniszczone w pierwszym ataku. Jeśli chodzi zaś o zakup F-35 przez Polskę to jestem za ALE..... nie jestem pewny czy jesteśmy w stanie finansowo podołać, a amerykanie nic po za samym (prawdopodobnie) zakupem ich na pewno nic nie zaoferują. Będą wciskać F-16. Realny jest Gripen, co prawda nie jest samolotem z możliwością pionowego startu ale ma opcykany DOL a komitywa ze szwedami jest bardzo realna. Pozdrawiam

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama