F-16 Gwardii Narodowej wylądowały w Łasku

1 czerwca 2015, 18:05
F-16 Łask 169 fighter wing
F-16 ze 169. Skrzydła Myśliwskiego. Fot. Tech. Sgt. Jorge Intriago/ USAF.

W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku wylądowały amerykańskie samoloty F-16 ze 169. Skrzydła Myśliwskiego, stacjonujące na co dzień w bazie McEntire Joint National Guard. Maszyny zza oceanu biorą udział w kolejnej rotacji misji o nazwie Aviation Detachment.

Do polskich F-16, stacjonujących w łaskiej bazie Sił Powietrznych, dołączyło osiem samolotów tego samego typu, pilotowanych przez lotników amerykańskiej Gwardii Narodowej stanu Południowa Karolina. Amerykanie, którzy zgodnie z informacją przesłaną Defence24.pl przez rzecznika MON płk Jacka Sońtę przebazowani zostali w dniach 24-30 maja, przybyli do Polski w ramach misji Aviation Detachment. Jej celem jest wzmocnienie współdziałania sił NATO poprzez regularne wspólne ćwiczenia oddziałów z Polski i Stanów Zjednoczonych.

Jednocześnie Aviation Detachment to określenie działającego na stałe w Polsce pododdziału sił zbrojnych USA, zajmującego się przygotowaniem pobytu amerykańskich żołnierzy, przylatujących do Polski cztery razy w roku. Ich obecność ma charakter rotacyjny – obecna zmiana będzie stacjonować w Łasku do końca czerwca. W tym czasie lotnicy z południa Stanów wezmą udział w ćwiczeniach Saber Strike, Baltops i Eagle Talon.

Oprócz samolotów F-16, w poprzednich rotacjach brały udział samoloty C-130. Pobyty amerykańskich oddziałów lotniczych odbywają się od 2013 r. Ich podstawą prawną jest porozumienie rządów Polski i Stanów Zjednoczonych, na mocy którego od 2012 r. w Polsce funkcjonuje stały, amerykański pododdział lotniczy liczący 10 osób (Aviation Detachment), przygotowujący pobyty maszyn myśliwskich i transportowych w bazach w Łasku i w Powidzu.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
rozbawiony
wtorek, 2 czerwca 2015, 12:07

"Saber Strike" - a potem znów się będzie szydzić z Polski że "potrząsa szabelką" i "szarżuje z szablami na czołgi"? Albo "Eagle Talon" - Talon na Orła? Kto wymyśla takie szydercze kryptonimy?

szamot
wtorek, 2 czerwca 2015, 16:55

Raczej "Szpon orła"

mc
wtorek, 2 czerwca 2015, 16:31

"Talon" oznacza szpon. Pozdrawiam.

Ink
wtorek, 2 czerwca 2015, 13:14

Program komputerowy. Laczy dwa czlony losowo z grupy ilus tam nazw. Tu masz to wytlumaczone na przykladzie amerykanskim, zasada NATO-wskich ćwiczeń jest identyczna. http://www.designation-systems.net/usmilav/codenames.html

Tweets Defence24