Eurosatory 2018: Patriot z niskokosztowym pociskiem

12 czerwca 2018, 09:57
PatriotSC2
Fot. M. Dura
Reklama

Podczas Eurosatory 2018 koncerny Rafael i Raytheon prezentują pocisk SkyCeptor, przewidziany do włączenia w drugim etapie polskiego programu Wisła. W Paryżu prezentowana jest koncepcja wyrzutni zdolnej do odpalania zarówno rakiet wcześniej używanych w systemie Patriot, jak i pocisków niskokosztowych.

W Paryżu pociski SkyCeptor/Stunner prezentowane są zarówno przez koncerny Rafael, jak i Raytheon. Rakiety tego typu przedstawiane są jako niskokosztowe systemy przechwytujące, zdolne do zwalczania różnych celów: od niektórych pocisków balistycznych, przez rakietowe pociski artyleryjskie, po obiekty aerodynamiczne: rakiety cruise, bezzałogowce, czy wreszcie klasyczne samoloty.

Fot. M. Dura
Fot. M. Dura

Podczas Eurosatory prezentowana jest koncepcja wyrzutni systemu Patriot, zdolnej do odpalania zarówno standardowych rakiet tego zestawu, jak i pocisków SkyCeptor. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa szanse na włączenie SkyCeptora do zestawu uzbrojenia Patriota, nie tylko przez nowych użytkowników, jak Polska, ale i obecnych.

Fot. M. Dura.
Fot. M. Dura.

Przedstawiciele koncernu Raytheon już wcześniej informowali, że obecni użytkownicy Patriotów są coraz bardziej zainteresowani nowym pociskiem. Będzie on kilkukrotnie tańszy od rakiet PAC-3 MSE rażących cele w systemie hit-to-kill, a jednocześnie nie będzie wymagał użycia dedykowanej stacji radiolokacyjnej, tak jak PAC-2 GEM-T. To znacząco zwiększy elastyczność użycia systemu Patriot.

Pocisk SkyCeptor to rozwinięcie rakiety Stunner, używanej od niedawna operacyjnie w izraelskim systemie przeciwrakietowym David’s Sling (Proca Davida). Jest projektowany do przechwytywania gwałtownie manewrujących celów, i odpierania zmasowanych ataków rakietowych. Przewidziano go do wdrożenia w drugim etapie polskiego programu Wisła, a technologia tego pocisku ma być transferowana do polskiego przemysłu. SkyCeptor i Stunner mogą być integrowane również w różnych innych systemach przeciwlotniczych.

Fot. M. Dura.
Fot. M. Dura.Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 34
Reklama
Sat00
środa, 13 czerwca 2018, 13:51

Nie ma Skyceptora jest makieta. Nikt w USA ani Izraelu nie wyda pieniędzy na LCI gdyż te państwa inwestują odpowiednio w PAAC-4 i Stunnera. LCI ma być wg Raytheona odpowiedzią na oczekiwania klientów ale dziwnym trafem żaden z nich nie zamierza ani wprowadzać efektora ani oczekiwać na rzekomy transfer technologii. Jeśli znajdzie się \"lider\" który za promesę \"transferu\" technologii sfinansuje przeróbkę Stunnera na LCI wtedy Skyceptor zostanie zaoferowany. Poprzednicy w MON na wzór IBCS w Homarze próbowali połączyć Wisłę z Narwią znowu opóźniając program Narew i epatując wizją skróconego Skyceptora dla Narwi masowo produkowanego w Polsce. To były mżonki bo choć jednostopniowy LCI jak najbardziej ale z 1 seekerem i bez realnego transferu technologii za to znowu za ciężką kasę za bycie \"liderem\". Tak naprawdę po pierwszym etapie Wisły wyjdzie co tak naprawdę wynegocjowali poprzednicy w MON przepłacając ponad miliard dolarów za 4 jednostki ogniowe (Rumunia kupiła 7 za ok 3,8 mld dol). Sfinansowaliśmy budowę i integrację IBCS z górką a nie zanosi się na pozyskanie pełnych suwerennych zdolności i kompetencji w pierwszym etapie. Z tego co mówił uczciwie przedstawiciel Raytheona widzą oni Polskę jako podwykonawcę prostych mechanicznych elementów jak wysięgniki, oscylatory do radarów, układy zasilania i w zasadzie żadnych technologii rakietowych. Darujmy sobie Skyceptora i na teraz skupmy się na Narwi z efektorami także dla Marynarki Wojennej.

BUBA
środa, 13 czerwca 2018, 21:39

Po takim podpisaniu kontraktu przez ludzi Macierewicza Phase II zależy tylko i wyłącznie od Amerykanów i to amerykanie decydują o wszystkim. Ekipa Macierewicza może jedynie szybko podpisywać przelewy.

Davien
środa, 13 czerwca 2018, 17:21

Panie Sat Skyceptor to włąsnie jeden z etapów PAAC-4 powstającego na bazie Stunnera wiec niezłą wpadke pan zaliczył. Całej reszty można juz nawet nie komentować.

niki
środa, 13 czerwca 2018, 12:07

Jeśli redakcja pisze że Skyceptor to pocisk niskokosztowy to niech poda jakie to koszty 1 sztuki skoro PAC3MSE to ok 6mln usd?

Davien
środa, 13 czerwca 2018, 17:22

Wg Raytheona pociski z programu PAAC-4( czyli i SkyCeptor) maja być min, 5x tańsze od PAC-3MSE.

Marek1
środa, 13 czerwca 2018, 11:00

...\"Przewidziano go(SkyCeptor) do wdrożenia w drugim etapie polskiego programu Wisła, a technologia tego pocisku ma być transferowana do polskiego przemysłu\" ... p. Maksymilianie, proszę NIE pisać takich newsów, bo już wiadomo, ze zakres transferu do Polski technologii niskokosztowego efektora dla Wisły będzie WIĘCEJ niż skromny. Może jakaś montownia z tzw. black box, może jakieś elementy kontenerów transportowych, może ich malowanie. Potem przez dekady słanie wagonów kasy za Ocean za nowe rakiety

Davien
środa, 13 czerwca 2018, 17:24

Panei marek, rozumiem ze dysponuje pan wypowiedzia przedstawiciela firmy Raytheon albo Kongresu USA na ten temat? Jeżeli tak to mógłbym ją poznać?

Toja
środa, 13 czerwca 2018, 10:48

Jakie to będzie miało zmaczenie kontra dziesiątki tysięcy ekstremalnie tanich dronów ?

BAS
środa, 13 czerwca 2018, 08:03

Podobno barwnik koloru farby do malowania tych pocisków ma być produkowany w Polsce w ramach transferu technologi , tak daleko zaszły negocjacje z Amerykanami.

MSBS
środa, 13 czerwca 2018, 11:20

BAS dopisz sobie F będzie BASF i będziesz bardziej wiarygodny w temacie farb.

cdee
środa, 13 czerwca 2018, 11:18

raczej jeden ze składnikow. Oczywiscie na licencji

King
środa, 13 czerwca 2018, 11:16

Jeszcze negocjacje w trakcie, ale taki internetowy \"znafca\" już wszystko wie.

NAVY
środa, 13 czerwca 2018, 06:29

Ciekawe jak dużo trzeba dać,by posiadać ten tani pocisk?

MiP
wtorek, 12 czerwca 2018, 16:29

Pytałem już kiedyś i dostałem kilka różnych odpowiedzi i już nie wiem w co wierzyć,mógłby ktoś powiedzieć jaki rzeczywiście zasięg i pułap będzie miał SkyCeptor?? i to samo się tyczy PAC-3 MSE bo ostatnio czytałem że PAC-3MSE ma zasięg mniejszy niż 100 km.Domyślam się że i tym razem dostanę kilka różnych odpowiedzi

Marek1
środa, 13 czerwca 2018, 11:05

MiP - odpowiedzi co do zasięgu PAC-3MSE powinny być 2 w zależności od rodzaju celów - inna jest dla celów balistycznych i inna dla powietrznych klasy samolot/rakieta manewrująca.

prawieanonim
środa, 13 czerwca 2018, 09:03

Dostałeś kilka odpowiedzi bo tak naprawdę ciężko odpowiedzieć na takie pytanie. Niedawno ktoś z LM udzielał wywiadu dla D24 i zaznaczył tam że zasięg PAC-3 MSE jest parametrem tajnym. Zapewne podobna sytuacja będzie ze SkyCeptorem.

BUBA
środa, 13 czerwca 2018, 02:25

Szacowałem kiedyś na podstawie informacji o pocisku Barak-5 i Stunnerze - odpowiedniku gabarytowym SL-AIM-120 ER że Patriot NG porazi cele aerodynamiczne na dystansach SkyCeptor 50/70km czyli minimalnie dalej, PAC-3 MSE może 100/120 km(lecąc z wiatrem ;). Generalnie Patriot w Polsce to następca systemu KRUG. Średnie piętro, średni efektywny dystans do 100 km, przeciętne możliwości antybalistyczne. Zresztą ciężko mówić o możliwościach jak nie ma wybranego radiolokatora wstępnego wykrywania i stacji naprowadzania pocisków. Nie wiadomo czy to będzie kaleki zmodernizowany Reyton, czy US Army wykorzysta bardziej nowoczesny, bezpieczny i elastyczny układ z MEADS dla modernizacji Patriotów. W sumie to by było najlepsze...Dla USA a nie brnięcie w mało rozwojowy radar Reytona. Rozdzielenie funkcji przeszukiwania od celowania zwiększa przeżywalność na polu walki tak działa MFCR MEADS i Arabel SAMP/T.

Davien
środa, 13 czerwca 2018, 17:33

Panie BUBA znowu musze pana załamać:) Rosjanie w swoim porównaniu PAC-3 z 9M96 podawali zasięh aerodynamiczny dla PAC-3 na 100km, balistyczny na 30-40., wiec jak co to najwyżej zanizyli osiagi by wykazać wyższośc 9M96E2 Zasieg pocisku PAC-3MSE wynosi dla celów aerodynamicznych ponad 120km, dla celów balistycznych 40-60km Zasięg pocisku Stunner jest podawany przez żródła izraelskie na 200-300km, pułap na 50km. Co do rozdzielenia radiolokatorów, to akurat AN/MPQ-53/65 spełnia zarówno funkcje radiolokatora wczesnego wykrywania jak i naprowadzania, podobnie działa radar MFCR z zestawu MEADS. Co do braku potrzeby radaru naprowadzania: To nie prymitywne systemy rosyjskie z głowicami SAHR ale pociski z systemami samonaprowadzajacymi nie wymagające czegos takiego. PS Od kiedy to antyczny Krug mógł zwalczac pociski balistyczne???? Panie BUBA naprawde warto miec troche wiedzy a u pana z tym krucho.

BUBA
środa, 13 czerwca 2018, 21:36

\"Patriot NG porazi cele aerodynamiczne\" - nic nie pisałem o balistycznych. \"AN/MPQ-53/65 spełnia zarówno funkcje radiolokatora wczesnego wykrywania jak i naprowadzania, podobnie działa radar MFCR z zestawu MEADS\" - tak nie działa choć może być do tego używany ale to przeciążanie kanału naprowadzania i ograniczanie możzliwosci przestrzennych systemu MEADS.

Davien
piątek, 15 czerwca 2018, 19:42

Panie BUBA, pociski PAC-3MSE moga zwalczać zarówno cele balistyczne jak i aerodynamiczne, a tego zwrotu:\"Patriot NG porazi cele aerodynamiczne\" nie uzyłem nigdzie wiec skąd pan go wział? Radar NA/MPQ jest radarem łaczącym funkce wczesnego wykrywania i naprowadzania, podobnie jak radar MFCR, to czy MFCR daje radę czy nie to inna sprawa ale też jest radare tego typu. To że dodali radar wczesnego wykrywania zamiast drugiegi MFCR co byłoby tez dobrym rozwiązaniem swiadczy że chcą uzywac tego radaru tez do innych celów. Patriot ma dwa AN/MPQ 65 co daje mu większe mozliwości zwalczania celów niz MEADS z jednym MFCR. W USA nikt nie ma zamiaru rozdzielac funkcji radarów tylko poszli w mozliwość wykorzystania danych z dowolnych zródeł od satelitów po radary pola walki, a że pociski PAC-3 są samonaprowadzające...

oskarm
środa, 13 czerwca 2018, 14:49

@BUBA, Stunner nie jest odpowiednikiem gabarytowym ani Baraka-8 ani SL AMRAAM-ER, do tego kest zupelnie inaczej zbudowany.

BUBA
środa, 13 czerwca 2018, 20:03

Barak-8 to odpowiednik PAC-3 MSE a Stunner odpowiada gabarytowo AIM-120 C i Derby. Podobnie jak Derby-ER Stunner-ER wyposażony jest w silnik startowy - booster. Dziękuję za zwrócenie uwagi.

Davien
piątek, 15 czerwca 2018, 19:52

Barak-8 panie BUBA to powolny pocisk wyłacznie przeciwlotniczy 2 x ponad wolniejszy od PAC-3MSE i o mniejszym zasiegu Barak-8 jest krótszy od PAC-3MSE o ponad 1m i prawie 3x lżejszy wiec jak dla ciebie to odpowiednik.... Derby-ER nie ma bostera, ten pocisk p-p został wzorem AMRAAM-a zaopatrzonyw silnik o dwóch zakresach pracy co wydłuzyło zasięg z 50 na 100km przy odpaleniu z powietrza. Długośc Derby-ER to 3,6m czyli podobna do AIM-120C, a osiągami odpowiada wersji AIM-120C-5 wiec panie BUBA...

prawieanonim
środa, 13 czerwca 2018, 11:55

Chyba cele balistyczne na 50-70 km. Aerodynamiczne znacznie dalej.

BUBA
środa, 13 czerwca 2018, 20:05

Balistyczne cele ciężko oszacować.

Davien
piątek, 15 czerwca 2018, 19:54

Balistyczne cele panie BUBA PAC-3MSE zwalcza na 40-60km od wyrzutni na wysokości powyżej 30km SkyCeptor/Stunner ma pułap 50km a zasieg zwalczania balistycznych ok 40km

Davien
środa, 13 czerwca 2018, 01:10

Co do SkyCeptora to dane izraelskie podaja zasięg Stunnera na 200-300 km a Skuceptor to ulepszony Stunner. O PAC-3MSE nawet Rosjanie twierdzą ze zasieg do celów atmosferycznych to min 100km( w rzeczywistosci ponad 120km a do balistycznych 40-60km).

oskarm
środa, 13 czerwca 2018, 14:51

@Davien Chyba zrodlu pomylily sie zasiegi zwalczanych przez Stunnera pociskow baliatycznych z zasiegiem samego Stunnera.

Davien
środa, 13 czerwca 2018, 22:47

Nie, Stunner może zwalczac pociski balistyczne o zasiegu do 300km, a żródła izraelskie jak np Haaretz podają zasięg pocisku od 200 do 300km Zasieg zwalczania rakiet balistycznych to ok 40km. Oficjalnych danych podanych przez np IDF nigdzie nie znalazłem. Podobnie jest z danymi dotyczacymi PAC-3MSE, jest jedynie zasięg zwalczania celów balistycznych, do celów aerodynamicznych znalazłem dopiero w rosyjskim porównaniu PAC-3 z 9M96E2.

Davien
piątek, 15 czerwca 2018, 19:55

Ostatnio znalazłem ze zasięg operacyjny dla Stunnera to powyżej 160km czyli jak zwykle IDF nie mówi nic pewnego:)

KrzysiekS
wtorek, 12 czerwca 2018, 13:28

\"a technologia tego pocisku ma być transferowana do polskiego przemysłu\" ciekawe ile z tego transferu zobaczymy?

Davien
wtorek, 12 czerwca 2018, 13:20

No i tyle wyszło z bajek Willgrafa;)

bojowa owca
wtorek, 12 czerwca 2018, 12:46

Misko kosztowa makieta Dawida do grabienia republik bananowych i masowego ataku wpędzania w długi oraz do obrony przed zmasowanym atakiem rakietowym który nigdy nie nastąpi.

dawo
wtorek, 12 czerwca 2018, 12:12

Jaki zasięg i pułap ?

Tweets Defence24