Eurosatory 2014: przeciwrakietowy Iron Dome w nowej wersji

23 czerwca 2014, 14:22
Samobieżny wariant wyrzutni Iron Dome na podwoziu MAN - fot. J. Graf/D24

Izraelski koncern Rafael zaprezentował podczas paryskich targów zbrojeniowych Eurosatory 2014 wyrzutnię pocisków przeciwrakietowych Iron Dome w wersji samobieżnej. System osadzono na podwoziu ciężarówki MAN. 

Reklama

Jest to powrót do pierwotnej koncepcji, z której koncern zrezygnował w wariancie dla sił zbrojnych Izraela. Ze względu na niewielki obszar kraju i ściśle określone cele jakie bronione są przez system Iron Dome, w Izraelu zastosowano tańsze zestawy holowane. 

Koncepcja samobieżnej wyrzutni powraca natomiast w wariancie eksportowym, który Izraelczycy zaprezentowali w Paryżu. Pokazano tu zestaw osadzony na niemieckim podwoziu samochodu ciężarowego MAN, jednak możliwa jest aplikacja na dowolnym pojeździe o zbliżonych parametrach.

Iron Dome to system przeciwrakietowy i przeciwlotniczy krótkiego zasięgu opracowany przez izraelski koncern  Rafael. Ma on służyć przede wszystkim do zwalczania pocisków rakietowych i artyleryjskich o zasięgu do 70 km. System Iron Dome znajduje się na uzbrojeniu Sił Obronnych Izraela (IDF) od 2011 roku i był wielokrotnie z powodzeniem wykorzystywany bojowo. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24