Reklama

Siły zbrojne

Eurosatory 2014: Elektroniczny hamulec przeciwko piratom

Firma E2V Technologies pokazała na Eurosatory, że do zatrzymania pojazdów lub szybkich łodzi motorowych wcale nie potrzeba oddawać strzałów ostrzegawczych lub co gorsza strzelać w kierunku uciekającego obiektu.

Na stanowisku wystawienniczym brytyjskiej firmy E2V zwracały uwagę dwa modele: samochodu i łodzi motorowej wyposażonych w dziwne sześcienne moduły z namalowanym napisem „RF Safe Stop”. To co jednak dla wielu odwiedzających wystawę Eurosatory wydawało się być osłoną balistyczną lub generatorem sygnałów akustycznych obezwładniających ludzi (klasy LRAD), w rzeczywistości było systemem zakłócającym urządzenia elektroniczne sterujące pracą silników w pojazdach i łodziach motorowych.

Okazało się, że po zastosowaniu sygnałów wysokiej częstotliwości o odpowiednich parametrach i mocy można zakłócić działanie instalacji pokładowych na tyle, by wyłączyć podłączone do niej urządzenia. Badania wykazały, że system ten bardzo dobrze się sprawdza podczas pościgów policyjnych oraz przy próbach zatrzymania szybkich łodzi motorowych.

Nie należy się przy tym doszukiwać się podobieństwa do tzw. bomby E (elektromagnetycznej), ponieważ jej zadaniem jest zniszczyć znajdujące się w jej zasięgu urządzenia elektroniczne. Tymczasem w przypadku urządzenia RF Safe Stop mamy do czynienia z czasowo działającym, kierunkowym systemem zakłóceń, po wyłączeniu którego pojazdy lub łodzie mogą zostać ponownie uruchomione.

Reklama

Komentarze (5)

  1. Olender

    Urządzenie jak najbardziej potrzebne do zamontowania na statkach które płyną w pobliżu Somali... ciekawe jaki ma zasięg?

  2. pacific

    Wydaje mi się, że uruchomienie tego urządzenia na pikapie podczas pościgu doprowadzi do znacznego spowolnienia, ale samego pikapa. Wystaw przy 150 km/h rękę przez okno, a zrozumiesz. Pierwszy lepszy wariat takiego pikapa wyprzedzi i zniknie. Nie mam pojęcia, ile czasu potrzeba do wyłączenia silnika, ale zmierzamy chyba do tego, gdy nad autostradami takie ustrojstwa będą montować, aby konkretne auta wyłączać.

    1. ito

      Umieść powiedzmy przed chłodnicą za odpowiednio ukształtowaną, plastikową osłoną aerodynamiczną (patrz- osłony radarów). Problem znika. Pomysł ciekawy i może być wart zastosowania. Interesuje mnie natomiast jak się sprawdza wobec diesli starszej generacji.

  3. kierowca

    Powinna toto mieć na wyposażeniu nasza Policja Państwowa i wówczas żaden Froguś w szybkim BMW nie jeździłby 200 km/h ulicami stolicy

    1. sum

      prędzej to ten goguś z BMW wyłączy radiowóz policji czy na policję to nie działa ;)

  4. Elf

    Kiedyś był film nagrany jeszcze przed II wojną światową w Polsce którego akcja dotyczyła chyba córki jakiegoś naukowca - ale chodzi o to, że ten naukowiec właśnie nad tym pracował! W jego pracowni był podłączony działający motocykl sokół i po ustawieniu jakiś anten itp ten naukowiec emitował sygnały, które powodowały wyłączenie silnika :) proszę jak przewidująco...

    1. slawek

      Film... przed II wś... kino nieme. Zapewne komputer sterujący wtryskiwaczem paliwa wyłączały te sygnały... ROTFL.

  5. Informatyk

    Ciekawe czy da sie wylaczyc rakiety albo samoloty ?

Reklama