Europejska baza F-35 droższa, niż zakładano

7 sierpnia 2020, 14:53
Zrzut ekranu 2020-08-7 o 16.43.49
F-35 / Fot. U.S. Air Force / Airman 1st Class Bryan Guthrie
Reklama

Prace nad pierwszą umieszczoną poza granicami Stanów Zjednoczonych bazą dla samolotów wielozadaniowych 5. generacji F-35A, należących do amerykańskich sił powietrznych, przedłużają się i będą więcej kosztowały – poinformowała US Air Force. Czy większe koszty budowy obiektów w bazie Lakenheath oznaczają, że więcej będzie kosztowała także baza dla polskich Harpii?

W 2015 roku założono, że przebudowa bazy w Lakenheath będzie kosztowała amerykańskiego podatnika 480 mln USD. To znacznie więcej niż przewidywane koszty baz przebudowanych  w tym samym celu przez Norwegię czy Belgię, które zakładają wydatek rzędu 300-350 mln USD. W przeciwieństwie do wspomnianych dwóch państw, które zakupiły po - odpowiednio - 30 (docelowo 52) i 34 maszyny, a zatem podobnie jak Polska, w Lakenheath mają znaleźć się dwa amerykańskie dywizjony, każdy wyposażony w 24 samoloty. Skala jest więc inna, szczególnie, że w tym przypadku niewykluczona jest budowa infrastruktury umożliwiającej przyjmowanie większej liczby tych zaawansowanych i wymagających pod względem infrastrukturalnym maszyn np. po przybyciu posiłków ze Stanów Zjednoczonych.

Prace w Lakenheath rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku i miały w dużej mierze być zakończone do listopada roku 2021. W 2019 r. rozpoczęto budowę siedmiu z 14 zakładanych w inwestycji budynków, a także rozbiórkę niektórych istniejących. Wśród planowanych budowli znajdują się nowe hangary, budynek symulatorów, magazyny i warsztaty, a także budynek dowództwa. Część z tych inwestycji jest już gotowa, inne jednak napotykają opóźnienia.

Jak podaje Defense News, okazało się że koszty wzrosły o około 25 proc., czyli o 90 mln USD. Przedłuży się też czas prac. Nie wiadomo, czy dotychczas zakładany harmonogram przyjazdu personelu technicznego w czerwcu 2021 roku i przylot pierwszych samolotów w listopadzie 2021 r. uda się dotrzymać. Czy oznacza to, że polska baza (bazy?) dla F-35 także będą droższe? Na razie to pytanie jest otwarte. Szacunki dotyczące kosztów polskich baz dokonywano kilka lat po tym, jak zaplanowano rozbudowę Lakenheath i mogły uwzględniać niektóre czynniki powodujące wzrost kosztów, niemniej wysiłki Amerykanów w Wielkiej Brytanii, podobnie jak innych użytkowników F-35 w Europie i poza nią, warto śledzić.

Do zwiększenia kosztów miały się przyczynić większe niż zakładano koszty zatrudnienia brytyjskich pracowników i związana z ich zatrudnieniem konieczna osłona kontrwywiadowcza. Przedsięwzięcie podrożyła także próba przyspieszenia prac, które zaczęły się o rok wcześniej niż zakładano pierwotnie, a także tajemnicza większa ich "złożoność" w porównaniu z przewidywaniami.

O zwiększenie środków USAF musiała prosić Kongres i to po otrzymaniu na to specjalnej zgody Pentagonu. Rozwiązaniem tymczasowym, które pozwoli utrzymać harmonogram wejścia F-35A do służby w Europie ma być leasing infrastruktury Wielkiej Brytanii tworzonej obecnie dla jej F-35. W związku z tym ma być przez pewien czas bardziej „tłoczno”, ale gotowość bojowa i zdolność do odstraszania na kontynencie europejskim ma zostać utrzymana.

Obecnie z Lakenheath operują trzy amerykańskie dywizjony wyposażone w samoloty F-15C/D Eagle i F-15E Strike Eagle. Pierwszy z nich i zarazem jedyny dysponujący F-15 starszej, przechwytującej wersji utrzymywany jest w ramach funduszy Europejskiej Inicjatywy Odstraszania, bo jeszcze niedawno planowano jego rozformowanie.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 77
Reklama
BadaczNetu
niedziela, 9 sierpnia 2020, 01:06

Przy szacowaniu kosztów, wzięli pod uwagę średnie ceny robót budowlanych w UK. Jak przyszło do realizacji, to się okazało że robotnicy budowlani w UK to głównie imigranci z dziwnych krajów, a localesom trzeba zapłacić wyraźnie więcej, żeby im się chciało robić....

Fak sejk
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:07

Z nudów sobie oglądałem jakiś filmik wczoraj na yt. Był datowany na 6 dni wcześniej z pewnego prorosyjskiego outletu militarnego, nie podam nazwy W nim: montaż z innych rosyjskich mediów, oficjalnych, kadrów z samolotami SU-30, SU-35 i SU-57. Takie tam, jak fajnie latają, robią kobry itp. No i słucham lektora, męczący głos automatycznego translatora, a tu takie kwiatki: SU-30 i 35 jako maszyny gen 4++, i nie wiem sumie czy nie za mało plusów wpisałem, jest przeznaczony do walki z zachodnimi konstrukcjami 5 gen, czyt. F-35. Słucham dalej: SU-57, który od podstaw był projektowany DO WALKI Z MASZYNAMI ZACHODNIMI 6 GEN, bo kilka krajów zachodnich ZACZĘŁO PRACĘ NAD SAMOLOTAMI 6 GEN, a Rosja właśnie rozpoczęła seryjną produkcję Su-57 (czyli ile to zachód jest już opóźniony?), itd, itp. I zacząłem odpływać, zaczęły się niekontrolowane wybuchy śmiechu, i .... dostałem w czapę od żony, bo ta już zasypiała;))) Panowie z ruskiej flanki, nie wiem czy już macie tę nową wersję prawdy objawionej opanowaną, ale SU-57 właśnie przeskoczył o jedną gen i jest już 6 gen! Just like that! To się nazywa ucieczka do przodu! Takie rzeczy są już serwowane ruskiemu plebsowi, kwestią czasu będzie przesiąknięcie tych rewelacji do komentarzy klubu wiadomej proweniencji, i ja mam pewność, że ten klubik da radę bezwstydnie propagować takie bzdury już wkrótce na tym forum...

Mark
sobota, 8 sierpnia 2020, 17:45

W każdej bazie musi być odkurzacz , lakiernia i elektrownia . F-35 to takie cudo jak kryształ z lat 70 . Nagle trach i zepsuło się - na 2 godziny lotu 4 dni konserwacja ,lakierowanie , odkurzanie i ochłodzenie silników w zamrażarce. SU-35 wyląduje na pastwisku pod Nowym Targiem między owcami a juhasem.

Psychiatra
sobota, 8 sierpnia 2020, 21:08

taaaaa :) a myślałeś może o jakimś leczeniu? :)

Davien
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:49

Znowu.. Istotnie Su ten jeden raz wyladuje tak jak kazdy samolot a potem będize zbieranie puzzli na jakei sie własnei Flanker przerobił:)

;)
sobota, 8 sierpnia 2020, 17:44

Czy już darmowa siatka agitacyjna stanów zjednoczonych w komentarzach zdołała polac się w spodnie? Ostatnio chyba Dawidek wmawiał komuś, że Su-57 jest droższy od bubla-35 :D

Davien
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:50

Jak na razie to ty sobei zachlapałes na biało monitor dostajac nagłego podniecenia:)

sobota, 8 sierpnia 2020, 21:54

Oo algorytm lokhida się zbudzilo

poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 08:39

co ci się zrobiło???

ito
sobota, 8 sierpnia 2020, 16:01

Akurat w przypadku amerykańskiego programu wzrost kosztów nie powinien nikogo zaskakiwać. Zaskakujące byłoby raczej gdyby się zmieścili w pierwotnym budżecie.

Erer
sobota, 8 sierpnia 2020, 15:31

Poniżej widoczny jak na dłoni przykład „sabatu ruskich trolli” w wersji light, z nudów podszywają się pod jednego z forumowiczów, po tym poznasz rustrolla, że robi w weekendy.

taka prawda
sobota, 8 sierpnia 2020, 21:14

W komentarzach D24 duża część to oonuce. Dziwne, że ABW tym się nie zajmie. D24 powinno już dawno wyłączyć komentarze, bo rzygać się już chce tymi cyrylicznymi bzdurami, a czytający to laicy niestety łykają te komentarze jak pelikany.

qwert
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 16:17

Jest - prawda, cała prawda i g... wno prawda. ABW powinno się zająć trollami zza oceanu czy okolic wzgórz Golan, bo to oni są niebezpieczni

nie drużba
sobota, 8 sierpnia 2020, 18:45

Skup się niegramotny. Ile to już godzin na służbie jesteś?

Karol
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:55

Merytorycznie proszę...

Davien
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:50

Oj ruska hieno, skończ skamlac o żarcie bo i tak nie dostaneisz:)

Nie mam nicka :(
wtorek, 11 sierpnia 2020, 12:02

Dziwne że nie ma nadwornych trolli LM czyli Th i JW vel Jaca vel z netu vel abc (technologii). W sumie te trolle zawsze pojawiały się przy każdym artykule związanym z F-35. Ale w sumie po tym, jak udowdniono im jak bardzo są skompromitowanie, to się nie dziwie.

sobota, 8 sierpnia 2020, 21:53

Pamiętaj ani guzika

sobota, 8 sierpnia 2020, 12:34

Zaraz ,zaraz dlaczego f-35 będą gdzieś w Anglii A Nie w polin czy u Bałtów? Przecież Rosja jest słaba to raz...ma słaby sprzęt a nawet bardzo słaby to dwa,z tych krajów lecąc pokonać ruskich czy Iran i jego rakiety zaoszczedza na paliwie...przecież ten super samolot może spokojnie stacjonowac na lotniskach w zasięgu cienkiej ruskiej broni r akietowej,artylerii i lotnictwa oraz wdw oraz specnazu....czegoś tu nie rozumiem...U nas byłoby taniej,optymistycznie dla wasala i jego wyznawców ,super kooperacja sił bolanda -USA, jako jego najsilniejszy I najwierniejszy sojusznik w tym regionie....aaaa bo ten region to wał ziemny między Odrą A Bugiem...do dołu z ważnym nie wrzuca się armii tylko auxilie...te za było brać gripeny I z sabem robić moderke armii...od samolotów po statki i piechotę ...taniej i montaż chociaż w Kolonii

Davien
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:51

Zebys mógł ruski trollu skamleć z zalu:)

sobota, 8 sierpnia 2020, 21:50

Pamiętaj oddać kasę na moscie

Fanek kacapkow
sobota, 8 sierpnia 2020, 11:46

Mobilny, klawiatura, yaro i reszta ruskiej zgrai. Wasza dezinformacja jest tak samo ‚prawdziwa’ jak moralność tych dwóch przekupnych pułkowników, którzy brali pieniądze od ruskich sołdatów w zamian za kontrakt w Syrii. —-Bieda w Rosji piszczy i rechocze, obatele FR jeżdżą w zdezelowanych Ładach po wertepach w centrum wiosko-miast gdzieś pod Moskwą, a te ruskie trolle dalej plotą trzy po trzy i ciągle to samo o urojonych przewagach ‚ruskowo mira’ nad resztą świata, tutaj tym razem konfabulują nt. ‚american standard’. Za to Ruski standard jest nam oczywiście DOBRZE znany. Co to za standard zabierać swojemu społeczeństwu na rozwój cywilizacyjny, a dawać na zbrojenia? Już nawet przysłowiowy murzynek Bambo z Afryki wie jak nieefektywna jest ruska gospodarka, jak zacofane technicznie są ich produkty, rubel pikuje raz po raz, a Kremlowska propaganda dalej karmi ruski ciemny lud bajkami jak to naród rosyjski, w obliczu sankcji, wstaje z kolan i dzielnie walczy ze zgniłym Zachodem. Problem w tym, że oni to łykają jak narkoman dym opium, a my nie (z wyjątkiem Hejka). Każdy zwykły Rosjanin, gdy jest w Polsce, dostaje wytrzeszczu ze zdziwienia widząc rozwój cywilizacyjny i gospodarczy rozkwit, żal mu du..pę ściska, że oni u siebie tak nie mają, bo Putin wybrał zbrojenia. Poczytajcie trolle opinie swoich ziomków na Youtube, zanim znowu zaczniesz bredzić.

Ciągle CENZUROWANY
sobota, 8 sierpnia 2020, 19:40

Fanek. Posłuchaj cierpiący na kompleks wyższości głupku... Ty widzisz w bardzo negatywnym świetle Rosję bo za ciebie myśli koszerna TV... A oto jak widział ciebie twój zachodni Pan i dlaczego aż tak źle? Zastanów się "wyższa cywilizacjo" dlaczego Zachód uważał cię wiecznie gwałcona dziewico za wrzód Europy? Za Irokeza którego należy ucywilizować?... Dlaczego taki Churchill nazwał genialnego producenta kartofli chciwą hieną Europy? Dlaczego król pruski Fryderyk II Wielki gardził Polakami uważając, że są niżsi cywilizacyjnie, kulturowo, umysłowo? Dlaczego premier GB Lloyd George prędzej oddałby „małpie zegarek” niż Polsce Górny Śląsk? Dlaczego amerykański etnograf Franz Uri Boas uważał że polska kultura jest na poziomie papuaskiej? Dlaczego zachodni filozofowie uważali, że Polacy są organicznie niezdolni do rządzenia? https://youtu.be/L9sruGCv_AE?t1315

Jurek
sobota, 8 sierpnia 2020, 21:42

Po tym wpisie widać jak onu ce nienawidzą Polski.

Ciągle CENZUROWANY
niedziela, 9 sierpnia 2020, 09:02

Jurek. Po tym wpisie widać, że Zachód bardziej nienawidzi Polski niż polski głupek Rosji... Głupek wierzył, że cały świat kocha i podziwia wybitnego producenta kartofli z szabelką... A morał z tego taki: Nie wywyższaj się głupi ch. udający ajnsztajna bo zostaniesz poniżony.

Max
sobota, 8 sierpnia 2020, 09:20

Towarzysze, martwcie się raczej Białorusią, bo za chwilę wasz kolejny sojusznik podziękuje wam za współpracę i pozostanie wam już tylko Mongolia, więc wrócicie do źródeł.

źródlana
sobota, 8 sierpnia 2020, 18:48

Mongolia orda,dzikie pola. Kuma Mykola?

Pilot Luftwaffe
sobota, 8 sierpnia 2020, 01:04

Kupujta F-35, kupujta wszak prawie darmo, kupujta F-35 darmo dajo. Szkoda ze tylko trzeba baze z klimatyzowanymi hangarami za niezliczona ilość monet dokupić. A i sam darmowy F-35 z rok moze dwa aby mógł latać prawie całe bebchy nowe zakupić za niezliczoną ilość rolek papierów toaletowych oraz pare(pare tysięcy)woreczków makaronu i ryżu , to dow ersji 4 czy tez piatem a może 7 doprowadzić, czyli może w końcu mogacej latać i walczyć. Słuchajta ludziska Daviena i bierta, bo darmo dajo, hamerykany we wsi, F-35 przywiozły i darmo dajo.

Fanek kacapków
sobota, 8 sierpnia 2020, 16:37

Kasę to wy w rosji wyrzucacie w błoto, myśląc (oxymoron: myślący kacapek), że dzięki zbrojeniom zawojujecie Europę, podczas, gdy wasi ludzie w ruskich siołach, aby przeżyć, ciągle będą zbierać chrust na zimę, (co robili już za Breżniewa), i jak to się dla was skończyło? Wielkim upadkiem, nawet nie na kolana, na pysk.

qaz
sobota, 8 sierpnia 2020, 18:49

Widzę że czasem do sliwnika zaglądasz niegramotny.Z nudów?Dobre i to.

...
sobota, 8 sierpnia 2020, 21:17

o, kolejny roooski pierd

Baranek
piątek, 7 sierpnia 2020, 21:59

O Boże Błaszczak zapomniał o bazie a,to 2mld usd

Xd
sobota, 8 sierpnia 2020, 13:37

2 mld ale zł

ZZZZ
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:50

Czyli Fort Trump nie powstanie w Polsce?

złośliwy
sobota, 8 sierpnia 2020, 15:54

Chcesz ba piśmie, z okrągłą pieczątką na dole?

Hejka
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:52

Już kilka lat temu mówiło się o tym że ciężar geopolityki będzie kształtowany na Pacyfiku w stosunkach USA - Chiny. Że Amerykanie wycofają się z Europy która tak naprawdę jest naturalną i wystarczającą przeciwwagą dla Rosji. Amerykanie szybciej niż zakładali stracili większość ze swojej strategicznej przewagi nad Chinami i będą musieli stawić czoła Chinom sami a to oznacza że wycofają się z Europy. Szczególnie po stratach jakie spowodował Koronawirus. Optymalną strategią na najbliższe lata dla nich jest budowanie różnych małych baz w Europie i po opanowaniu "przyczółka" wycofanie się. Infrastruktura i rozpoznanie terenu zostanie jednak na wypadek konieczności szybkiego powrotu. To chyba już przydarzyło się Norwegom. I tyle w temacie stałej obecności Amerykanów w Europie. Może stałej ale coraz, coraz mniejszej. Bo (na chwilę obecną) śmierć 150 000 Amerykanów nie pozostanie bez odpowiedzi, to pewne. No chyba że nie znajdą winnego.

Hejka
niedziela, 9 sierpnia 2020, 10:07

Dla pełnego obrazu budowy różnego rodzaju baz i ich kosztów budowy" "Iskrzenie i wyścig zbrojeń się zaczął ale to USA dominują w przestrzeni kosmicznej. Po zbudowaniu samowystarczalnych miast na Księżycu, Marsie (konieczne przemysłowe drukarki 3D, dostęp do wody i źródeł energii) oraz zapewnieniu sobie bezwzględnego panowania w przestrzeni kosmicznej to USA będą mogły teoretycznie poświęcić ... i przetrwać. Pytanie czy Chiny będą w stanie nawiązać równorzędną walkę z USA w kosmosie. I co stanie się po deklaracji "Mars jest tylko nasz".

Aaa+
sobota, 8 sierpnia 2020, 19:17

Prawda jest taka że usa w Azji ma sporo sprzymierzeńców. Pytanie jest inne jak się to potoczy itd. Indie padną szybko pod ciężarem Chiny Pakistan ale... Z pomocą USA może być kontratak i tu już będzie nie wesoło do tego Japonia Tajwan itd

SimonTemplar
sobota, 8 sierpnia 2020, 08:18

Polsce stała czy rotacyjna obecność wojsk USA jest tak potrzebna do życia jak leśnikowi kleszcz w tyłku. Juz od dawna każdy mądry wie, że tylko własna siła militarną i ekonomiczna zapewnia bezpieczeństwo i poważanie zarówno od strony wroga jak i sojusznika. USA nie widzą w nas sojusznika tylko teren do wykorzystania aby odsunąć wroga od siebie i ewentualne działanie wojenne prowadzić na terenie Polski a nie USA. Jak ktos tego nie widzi to jest frajerem.. Jakim my jesteśmy sojusznikiem dla USA skoro cala polska armia lądowa, powietrzna i morska ma razem do kupy mniejszą siłę ognia od jednego amerykańskiego lotniskowca i to bez eskorty? Tylko z silnym sie liczą. USA liczy się z Japonią, Koreą czy Wielką Brytanią a Polskę traktuje jako punkt wypadowy. Jestem w stanie się zalozyc o każde pieniadze, że w przypadku agresji Rosji na Polskę USA nie pięknie nawet palcem. Chyba ze obiektem ataku bedzie miejsce stacjonowania wojsk USA bezpośrednio. Ale Rosjanie nie są idiotami. Gdyby zechcieli np. zająć przesmyk suwalski to zrobię to bez przeszkód siłami milicji z Kaliningradu a USA nawet bąka nie puści. Bedzie tekst: macie armię to reszcie sobie sami. Amerykanom bazy w Polsce sa potrzebne do szachowania Rosji na obszarze Europy do ochrony własnych interesów a nie do obrony jakiejś tam Polski. Jak oni widza zachowanie Rudy i Błaszczaka to pękają ze śmiechu. Podobnie zresztą jak Rosjanie. A ostatnie 30 lat naszych osiagniec w dozbrajaniu armii tylko utwierdza ich w przekonaniu: Polska to militarny karzelek do tego naiwny kraj. Nie warto sobie brudzic rąk. Wykorzystamy ich jak się da A w.razie czego niech sobie radza sami. Jak KURDOWIE. Co z nimi zrobili "sojusznicy"? Myślicie że Trump będzie bronił Polski? Sami musimy sie bronic ale nie mamy czym a jak widac sa siły ktore nie dopuszcza aby Polska miała czym sie bronić. Oddajemy amerykanom eksterytorialne bazy na naszym terenie. Jak ktoś jest kumaty to sprawdzi co na tych terenach pod ziemią zalega.

Erer
sobota, 8 sierpnia 2020, 23:51

Dotknąłeś sedna problemu. Ok. Ale czy twoje scenariusze odnośnie do ewentualnego zachowa naszego obecnego sojusznika się sprawdzą? Może tak, może nie. Zbyt wiele niewiadomych, aby ocenić. Za politykę bezpieczeństwa państwa odpowiadają ludzie wybrani przez Polaków, że słabo to robią? Takich wybieramy. ——Wniosek jaki można wyciągnąć z twojego wpisu jest taki: z jednej strony eksterytorialność bazy USA jest dla ciebie „be”, a z drugiej narzekasz, że nic tu ich nie trzyma i że mogą sobie w każdej chwili odejść. ——Zapewniam cię, że nasze SZ, zwłaszcza siły lądowe, nie są karzełkiem na tle reszty UE, ruscy to wiedzą i nie są zachwyceni, i dlatego przygotowują swoją 1. Gward. Armię Pancerną do przyszłej konfrontacji z naszym Wojskiem Polskim, z żadnym innym, nie z niemieckim, nie z francuskim, nawet nie z amerykańskim tylko z naszym. Nasi decydenci - bez względu na opcję polityczną - nie są idiotami i tak jak ty też widzą zagrożenie i robią wszystko, aby podnieść nasze zdolności do projekcji siły, że im słabo wychodzi? Spokojnie, jeszcze będą licytować wyżej.

rob ercik
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:39

Nikt nie będzie pytał neokolonji, do zapłaty i tyle

Kiks
piątek, 7 sierpnia 2020, 22:45

Ty najpierw szkołę jakąś skończ, matołku. Błędy ortograficzne na poziomie przedszkola. A może nadal szukasz Austrii nad morzem? Pomyliłeś ją z Australią? :D

martin
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:29

nie dziwie sie. polin zaplaci za to nie ma problemu

J 23
sobota, 8 sierpnia 2020, 14:57

Aj waj coś ci dynda koło ja*

su-57 mistrz pionowego lądowania
sobota, 8 sierpnia 2020, 00:30

nu zajac,pogodi!

Ciągle CENZUROWANY
sobota, 8 sierpnia 2020, 18:21

su-57. Nu, wybitny producencie kartofli cierpiacy na kompleks wyższości. Pochwal sie głupku co ty potrafisz. Oprócz podskakiwania - NIC, nieuku i ignorancie.

Wkurzony
sobota, 8 sierpnia 2020, 16:41

su-57. Nu, wybitny producencie kartofli cierpiacy na kompleks wyższości. Pochwal sie głupku co ty potrafisz. Oprócz podskakiwania - NIC, nieuku i ignorancie.

Bond
niedziela, 9 sierpnia 2020, 17:17

Za to ty znafco, potrafisz, trollować pod dwoma nickami

Davien
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:53

Dobre, dwa ruskie bezmózgi przepisują z wywalonym jezykiem jeden gotowiec:)

ABC
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:18

Czy ten samolot jest zrobiony z szyby lub bibułki , cieńko go widzę w czasie interwencji zbrojnej ( wojny). A wróg czeka i atakuje i odwrót robi na pastwisku ? Lądowanie i start - to pięta achillesoa tych cudeńków z za oceanu. A jeszcze nie ma wojny !

Falkon
sobota, 8 sierpnia 2020, 16:40

Ile Ci placa? Trollu

yaro
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:07

Przecież to normalne,, myśliwiec droższy niz zakładano, koszty utrzymania droższe niz zakładano to i baza musi być droższa niz zakladano .... "american standard"

Falkon
sobota, 8 sierpnia 2020, 16:41

No I Twoja glupota wieksza niz zakladano

jojo
sobota, 8 sierpnia 2020, 10:26

Nie ma to jak rosyjskie standard. Gdzie 10 km drogi do Soczi kosztowało tyle, co 30 km autostrady przez Alpy z kilkoma mostami i tunelami . Albo polecam artykuł "Czarna dziura Wostocznyj"W korupcyjnej otchłani mogło zniknąć nawet 150 mln dolarów. I kosmodrom sie rozpada !

autor widmo
sobota, 8 sierpnia 2020, 18:53

Zagladasz na Sputnik Mykola?Jak nikt nie widzi?Ja widzialem na YT jak na Ukrainie jladli asfalt na podklad ze starych szmat i śmieci. Miszczowie,was nikt nie przebije.

Davien
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:54

A potem sie okazało ze ten filmik to z Rosji był tylko ci sie pomyliły literki, norma u niepiśmiennych trolli jak ty:)

Adam
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:41

Belgia małe maństwo daleko od ruskich a kupuje więcej samolotów niż Polska.... U nas wszystko musi być w ilościach dobrych tylko na paradę ??

Falkon
sobota, 8 sierpnia 2020, 16:42

Pelna zgoda

Kuba
sobota, 8 sierpnia 2020, 16:29

A kiedy poprzednio Belgia kupowała samoloty ?

złośliwy
sobota, 8 sierpnia 2020, 15:56

Mamy bufor pod postacią walecznej Ukrainy :).

Generał
sobota, 8 sierpnia 2020, 14:52

Spokojnie dokupimy następne

Meska
sobota, 8 sierpnia 2020, 00:30

Całe dwa myśliwce więcej...

Davien
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:36

Pewnie Amerykanie nie przewidzieli, że w Europie mamy napięcie 230V a nie 115V i trzeba stosować przewody o 2x większym przekroju.

Bond
sobota, 8 sierpnia 2020, 08:18

Napisz znafco, energetyku z Olgino, dlaczego przy stałej mocy odbiornika i wyższym napięciu przewód ma być grubszy i czy w Rosji przewód dopiera się do napięcia U, czy prądu I?

Zwłoki Papieża Jana Pawła II
sobota, 8 sierpnia 2020, 18:26

Znafco energetyku z Brukseli napięcie podaje się w woltach V a prąd w amperach A.

Bond
niedziela, 9 sierpnia 2020, 08:44

Głupkowaty trollu, symbolem napięcia jest literka U, a prądu I, więc następnym razem doczytaj w Wikipedii i nie wyjeżdżaj z jednostkami znafco.

Baba Jaga
sobota, 8 sierpnia 2020, 00:25

Miałbyś stuprocentową rację, gdyby nie było dokładnie na odwrót.

Kiks
piątek, 7 sierpnia 2020, 22:46

Myślisz napięcie z natężeniem.

Davien
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:46

A ty nie wiesz że to nie prąd zabija tylko wydzielona w obwodzie (w ciele) moc. Możesz się porazić prądem 3.3V (z zasilacza komputerowego) i nic ci się nie stanie. Możesz się porazić prądem 10000V z pstrykacza zapalniczki i nic ci się nie stanie ale wystarczy dotknąc 230V i leżysz martwy jak papież w 2005 roku.

Bond
niedziela, 9 sierpnia 2020, 17:14

Oj w Olgino napisali nową wersję prawa Ohma i stworzyli nowy wzór na moc prądu elektrycznego. Zaiste unikalne i bez analogów, synku podstawy powinieneś mieć z fizyki z szkoły podstawowej.

Davien
niedziela, 9 sierpnia 2020, 00:58

Ech kiepska moja kopio, jak widac nie masz pojęcia ani o napięciu, ani o natezeniu ale błazna z siebei robisz:)

widać, że nie "ten" Davien ale merytorycznie "pełny odpowiednik"
piątek, 7 sierpnia 2020, 22:29

Raczej mniejszym bo "średnica kabla" jest zasadniczo istotna dla natężenia prądu a nie napięcia.

sobota, 8 sierpnia 2020, 01:11

Ciekawe dlaczgo to 230V bezpieczniejsze od 115V? Otóż chłopcze grubsze, mniejsze napięcie to im wieksza moc chcesz uzyskac to tym większe natężenie i kabelki sie grzeją i przepalaja takie cieniutkie, bezpieczniki wywala.

klawiatura
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:34

Polska zapłaci, w czym problem ?

Darek
sobota, 8 sierpnia 2020, 14:54

Żaden problem na bezpieczeństwie się nie oszczędza

mobilny
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:28

Niech chinczykow zatrudnia co za miske ryzu im wybuduja wszak linie kolejowa zbudowali. A nie! To nie te czasy a i politycznie niepoprawne

poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 08:49

Chińczycy to zdaje się próbowali autostrady w Polsce budować i się nie udało....

Alibaba
sobota, 8 sierpnia 2020, 09:29

Jeszcze trochę to Polacy będą z.........c za miskę ryżu budując amerykańskie bazy

Tweets Defence24