Eurofighter za Tornado? Oferta Airbusa dla Niemiec

25 kwietnia 2018, 08:26
Eurofighter, fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl
Fot. A. Hładij/Defence24.pl.
Reklama

We wtorek rząd Niemiec otrzymał od firmy Eurofighter i będącego jej największym udziałowcem koncernu Airbus ofertę unowocześnienia wielozadaniowego samolotu bojowego Eurofighter, jeśli miałby on zastąpić wycofywane z niemieckiego lotnictwa maszyny Tornado.

"Eurofightery już dziś tworzą trzon niemieckich sił powietrznych i są w ten sposób logicznym wariantem przejęcia w perspektywie średnioterminowej roli samolotów Tornado" - oświadczył Bernhard Brenner, szef działu sprzedaży w spółce Airbus Defence and Space. Według Brennera, niemieckie siły zbrojne mają obecnie ponad 130 samolotów Eurofighter około 90 samolotów Tornado.

Oczekuje się, że służba samolotów Tornado w Niemczech dobiegnie końca około 2025 roku, choć służba tych maszyn może być wydłużona nawet do 2030 roku. Na razie nie wiadomo, czy zastąpią je dodatkowe Eurofightery, czy też samoloty produkcji amerykańskiej. Resort obrony skłania się ku pozyskaniu europejskiej konstrukcji, część wojskowych podnosi natomiast argumenty za F-35. Tornado są też wyznaczone do służby w systemie NATO Nuclear Sharing, stąd ich pełne zastąpienie bez utraty zdolności wymagałoby zakupu maszyny dostosowanej do użycia broni jądrowej, a Eurofighter na razie nie ma takiej możliwości.

Airbus uważa, że zmodyfikowany Eurofighter mógłby być także konstrukcją wyjściową dla europejskiego samolotu bojowego nowego pokolenia, którego budowę Niemcy i Francja uzgodniły wstępnie w ubiegłym roku. W czerwcu ma zostać przedstawiony terminarz tego przedsięwzięcia. W praktyce więc Republika Federalna może zdecydować się na ewolucyjne podejście, czyli kontynuację zakupów Eurofighterów, a następnie wprowadzenie nowej generacji europejskiej maszyny. Na razie jednak decyzje w sprawie przyszłości niemieckiego lotnictwa taktycznego nie zapadły.

JP/PAP

Czytaj też: Następca Tornado z Europy? Niemcy wspierają europejski przemysł

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
Reklama
Pavel
środa, 25 kwietnia 2018, 23:34

Będą Eurofightery ( i słusznie) a w przyszłości nowy europejski samolot V generacji. Zarówno Niemcy jak i Francja do tego dążą (i bardzo słusznie) a mają ku temu możliwości. I tyle w temacie. Dodam tylko iż szkoda że Polska nie chce uczestniczyć w europejskich projektach patrząc w strone USA z uporem maniaka-kochanka (super przykład- Wisła)

Davien
czwartek, 26 kwietnia 2018, 11:30

Panie pavel, Szkoda tylko ze jak Niemcy i Francja będą wprowadzać V gen koło 2030-35r to USA ma wprowadzać Vi gen.

Piesek preriowy
środa, 25 kwietnia 2018, 14:45

Moim zdaniem, to Berlin zdecyduje się na dodatkowe, zmodyfikowane Eurofightery, gdyż jest to bardzo dobry, rozwojowy europejski samolot bojowy, a także podtrzymana zostanie tym samym w UE produkcja nowoczesnych maszyn latających. W RFN mieszczą się zakłady produkcyjne firmy Airbus, ponadto Berlin i Paryż zamierzają opracować samolot V generacji. Także wybór jest prosty. Jedynie Amerykanie będą wściekli, gdyż Berlin od dłuższego już czasu pomija amerykańskie uzbrojenie. Najwidoczniej nie wszystko złoto, co się świeci.

Marek
środa, 25 kwietnia 2018, 19:55

Nie byłbym taki pewny. Myśliwce przewagi powietrznej mają. Teraz potrzebują zastąpić Tornada, które są maszynami uderzeniowymi. Ze zbrojeniówką UE też bym nie przesadzał. Podobnie jak Rosjanie do tej pory NIE opracowali myśliwca V generacji, który w postaci F-22 w USA od dawna lata.

Piesek preriowy
środa, 25 kwietnia 2018, 23:39

Nie doceniasz kolego europejskich technologii wojskowych, ani sektora zbrojeniowego takich państw, jak Francja i Niemcy. Akurat Francja dysponuje znakomitymi technologiami w obszarze produkcji nowoczesnych samolotów bojowych vide Rafale, ale i Niemcy posiadają szereg nowoczesnych technologii wojskowych, a które chcą wdrożyć wspólnie z Francją. Samolot V generacji jest w zasięgu tychże wielkich eksporterów uzbrojenia świata.

Pavel
środa, 25 kwietnia 2018, 23:38

Eurofighter. Dlaczego? Ano dlatego że niezbyt przychylnie patrzą na USA (zgadnij czemu) A EF nie może być maszyną uderzeniową? (patrz- road 1-3 tranche) Nie opracowali ale patrz- porozumienie Francuzko-Niemieckie w tej sprawie jest (myślisz że nie mają ku temu środków?)

Kowalskiadam154
środa, 25 kwietnia 2018, 12:31

Oczywiście że kupią ten ojropejski koszmarek który natychmiast się zepsuje :-)

Piesek preriowy
środa, 25 kwietnia 2018, 14:48

To kup sobie amerykański cud techniki vide F-35, który zapewne się nie psuje.

Davien
środa, 25 kwietnia 2018, 23:05

Akurat do F-35 to Eurofighterowi sporo brakuje to maszyna innej generacji.

Piesek preriowy
środa, 25 kwietnia 2018, 23:45

Akurat F-35 to samolot innej klasy, a potem generacji. Co komu brakuje, to zupełnie inna sprawa. F-35 nie jest pozbawiony wad ani ułomności, i daleko mu do pełnej doskonałości.

Davien
czwartek, 26 kwietnia 2018, 11:33

Tyle za jako maszyna wielozadaniowa, mająca zastapić Tornada bije EF-2000 na głowę. Jest w stanie działać w zasięgu wrogiej OPL bez narażania siena zniszczenie, ma przewage w walce z mysliwcami wroga, a zarówno Eurofighter jak i F-35 są obecnie maszynami wielozadaniowymi. czasy EF jako czystego mysliwca minęły.

Piesek preriowy
czwartek, 26 kwietnia 2018, 15:32

Kto powiedział, że F-35 ma zastąpić Tornado? Nic na to absolutnie nie wskazuje. Więcej okazuje się, iż Niemcy stawiają na europejskie technologie wojskowe. W najbliższej przyszłości jeżeli Berlin coś kupi od USA w sektorze uzbrojenia, to będą to jedynie ciężkie śmigłowce transportowe i 4 bsl. I tylko tyle.

Davien
czwartek, 26 kwietnia 2018, 21:28

Może niemieccy wojskowi? Byli chetni zastapic włąsnie Tornada F-35 bo ich EF-2000 nie moze pzrenosic broni jądrowej, to sie nagle Airbus obudził. Co wybiora zobaczymy ale jak pisałem do zadań uderzeniowych F-35 jest znacznie lepszy i tańszy od EF-2000

Piesek preriowy
piątek, 27 kwietnia 2018, 21:14

Decydujący głos w sprawie powyżej w RFN mają politycy, tamtejszy MON, kręgi gospodarcze i przemysłowe. Wybiorą to, co jest bliższe niemieckiemu ciału. Proste.

Davien
środa, 2 maja 2018, 02:04

Wybiora to co bedzie spełniać wymagania a jak na razie EF ich nie spełnia, proste. Nikt tam nie będzie sie bawił w wybór maszyny bo niemiecka., ma spełniac wymagania.

Marek
środa, 25 kwietnia 2018, 19:59

A ile czasu minie, żeby planowany cud techniki w postaci europejskiej V generacji pozbył się chorób wieku dziecięcego? Myślę, że w tym czasie Jankesi będą już eksperymentowali z wdrożeniem generacji VI.

Piesek preriowy
środa, 25 kwietnia 2018, 23:48

Szanowny kolego, czy samoloty V generacji, jak F-22 i F-35 pozbyły się chorób wieku dziecięcego? Na ile mi wiadomo, to absolutnie nie. Więc ..... ?

Davien
czwartek, 26 kwietnia 2018, 11:34

Panie piesek, USA chce wprowadzic VI gen koło 2035r( plany US NAvy i Boeinga, który juz dysponuje projektem takiej maszyny.) Europa bedzie wtedy wprowadzać V gen.

Piesek preriowy
czwartek, 26 kwietnia 2018, 20:25

To jest bez znaczenia. Niemcy i Francja stworzą samolot bojowy V generacji, jak i nowy czołg, nowej klasy bsl i kilka innych rzeczy po drodze, gdyż mają znakomite własne technologie wojskowe, i chcą posiadać własne produkty, które można byłoby eksportować w świat. Tam, gdzie czegoś brakuje na europejskim rynku zbrojeniowym, to Niemcy zamówią w USA. Powtórzę jeszcze raz, iż na ile mi wiadomo, to Niemcy nabędą w USA ciężkie śmigłowce transportowe, 4 bsl Triton i dokończą rozszerzony rakietowy system OPL średniego zasięgu MEADS, który jest produktem amerykańsko - niemiecko - włoskim z największym udziałem USA. To jest racjonalna polityka.

Davien
piątek, 27 kwietnia 2018, 22:12

No istotnie bez znaczenia w USA będzie maszyna 6 gen a Niemcy i Francja w pocie czoła wprowadzą coś ala F-22 pół wieku po powstaniu Raptora. Co do MEADS to bez LM ten system nie istnieje, USA juz dawno go odrzuciło bo w niczym nie przewyższa Patriota a nawet mu ustepuje i z wejściem PAAC-4 ta pzrewaga Patriota będzie tylko rosła. Czyli w 2040r znowu będziemy mieli sytuację ze Europa będzie generacje do tyłu za USA.

RMK
środa, 25 kwietnia 2018, 12:28

Niech Polska zaproponuje jakieś przelatane Migi

Nieździwiony
środa, 25 kwietnia 2018, 15:51

I SU- 22. Akurat po lekkim lifcie. Mozemy wymienić na Leo 2A7AV w relacji 1 do 1 ;)

Tweets Defence24